Po maturze najdłuższe wakacje w życiu - co robić w tym czasie?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 10:12
Egzaminy maturalne stają się przeszłością, a abiturienci, w oczekiwaniu na ich wyniki, sprawdzają czy wymarzone studia są w ich zasięgu. Czy mogą pozwolić sobie na leniuchowanie, czy zarobić - być może - pierwsze własne pieniądze? A może lepiej postawić na samorozwój - naukę języków, kurs lotnictwa?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/GRSI

- Czas po maturze to dla niektórych też ogromny stres, związany z obowiązkowymi egzaminami na studia i rozpoczynaniem nowego etapu w życiu - mówiła Anita Michalska. Jak tłumaczyła dziś jednak odchodzi się od modelu, w którym po maturze należy koniecznie studiować. - Coraz bardziej popularne jest pracowanie i zarabianie pierwszych własnych pieniędzy, albo zdobywanie doświadczenia podczas stażu zawodowego - mówiła gość Kuby Jamrozka. - Można też skorzystać z kursów doszkalających. Wszystko zależy od naszych oczekiwań i sytuacji finansowej. 

Posłuchaj
52:22 2020_06_25 20_07_36_PR4_Strefa_prywatna.mp3 Co robić po maturze? Zacząć pracę, czy pozwolić sobie na najdłuższe wakacje w życiu? (Strefa prywatna/Czwórka)

Niektórzy pozwalają sobie także na tzw. gap year, czyli rok przerwy między szkołą średnią, a studiami. ZOBACZ WIĘCEJ Czy warto robić sobie gap year? 

Jak przekonuje Anita Michalska, matura wiązała się z ogromnym stresem, dlatego warto - po intensywnej nauce - dać sobie odpocząć. - Odpoczynek pozwala nam się zregenerować. Zadajmy sobie pytanie: co sprawia mi przyjemność, przy czym potrafię się zrelaksować? Jeśli jest to spacer czy obcowanie ze sztuką - korzystajmy z tego. Jak nie teraz to kiedy? - mówiła ekspert. - Trzy miesiące przedłużonych wakacji to kusząca perspektywa, ale mimo wszystko ten czas - nawet odpoczywając można wykorzystać m.in. na uczestniczenie w różnych kursach doszkalających. Nie wybierajmy ich na "chybił trafił", chodzi o to, by jak najwięcej uzyskać podczas tego czasu, a jednocześnie odpocząć - tłumaczyła.

Czytaj także:

Przekonywała, że współczesna kultura nie pozwala nam na "nie robienie niczego". - Już na poziomie koleżeńskim, czy social mediów wciąż zmuszani jesteśmy do szerowania, publikowania, chwalenia się swoimi sukcesami, albo wyrażania opinii. Tymczasem warto jak najwcześniej zacząć w sobie kształtować postawę, że "robienie niczego" też jest ok. Możemy pozwolić sobie na niedziałanie, bo odpoczynek też jest w życiu ważny i potrzebny - tłumaczyła Anita Michalska.

Jak podkreślała, zwłaszcza w dobie pandemii trudno jest być maturzystą, ten rok był wyjątkowy, a niemal wszystkie egzaminy odbyły się w innych, niż to wcześniej zaplanowano, terminach. W programie rozmawialiśmy więc też z tegorocznymi maturzystami, którzy zdradzili nam, jakie mają plany na najdłuższe wakacje w życiu. - To dobry czas, by to życie poznać - przekonywali Maciek i Olek. Jeden z nich planuje wyjechać do Hiszpanii, a potem szukać własnego mieszkania, drugi chce skończyć kurs projektowania dróg. - Warto zadbać o wypoczynek, ale zanim "uwiążemy się" na dobre z firmą, rodziną, warto zainwestować w siebie - mówili. 

Posłuchaj także Nagranie drugiej godziny audycji "Strefa Prywatna" 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Materiał przygotowała: Marta Hoppe

Gość: Anita Michalska (trener, coach)

Data emisji: 25.06.2020

Godzina emisji: 20.09

kd


Czytaj także

Język na urlopie. Dogadać się jak Polak z Włochem

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2016 15:30
– W przeciwieństwie do Włochów Polacy mówią przynajmniej trochę w jakimś innym języku. A u nas to masakra – mówił Chris Terzoni, Włoch, który nauczył się nie tylko polskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edukacja dla klimatu. Nowa Zelandia wprowadzi lekcje ekologii?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 09:55
Jak wygląda skuteczny aktywizm, jak radzić sobie z depresją klimatyczną - takie tematy mają być poruszane w nowozelandzkich szkołach. Uczniowie w Nowej Zelandii dowiedzą się też m.in., co jeść, by przeciwdziałać zmianom klimatycznym i nie szkodzić planecie.
rozwiń zwiń