X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Najpierw było jajko, potem pojawiła się sztuka"

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2017 13:00
Jajko to nie tylko symbol życia i podstawowy składnik wielkanocnego śniadania, ale także wdzięczny artefakt, na którego punkcie obsesję miał król surrealizmu Salvador Dalí. - Jajko w całości jest kruche lecz stabilne. Po rozbiciu otrzymujemy organiczną masę, z którą Dalí chętnie prowadził grę - tłumaczy w Czwórce historyk sztuki Konrad Schiller.
Audio
  • Salvador Dalí i jego obsesja na punkcie jajka (Sztuka jedzenia/Czwórka)
140 km od Barcelony - we Figueres - znajduje się fantastyczne, surrealistyczne Muzeum Salvadora Dalego
140 km od Barcelony - we Figueres - znajduje się fantastyczne, surrealistyczne Muzeum Salvadora DalegoFoto: Denis Larkin/Shutterstock.com

Salvador Dalí zwykł mawiać, że "wykluł się z jajka", a symbol ten nie tylko malował, ale też często spożywał. - W kulturze chrześcijańskiej jajko to mocny symbol życia w czystości. Dalí nadawał mu także sens mitologiczny, a nawet alchemiczny - wyjaśnia Konrad Schiller. - Chodzi tu przede wszystkim o alchemiczny proces generowania życia z niczego - dodaje.

Konrad Schiller Obrazy Dalego są w pewnym sensie łatwe do interpretacji, a jajka w jego twórczości można liczyć w tysiącach

Dojrzałość artystyczną surrealista osiągnął w latach 30. ubiegłego stulecia i to wtedy też jajo nabrało charakteru motywu przewodniego w jego twórczości. - W latach 40. zaś Dalí zaczął go mocno nadużywać. W wielu pracach jajo pojawia się zupełnie bez kontekstu - opowiada zaproszony historyk sztuki. - Salvador Dalí był postacią totalną. Stworzył książkę kucharską, projektował modę i pracował dla przemysłu filmowego. Myślał marketingowo dużo wcześniej przed pojawieniem się popartu - podkreśla.

W "Sztuce jedzenia" Beata Kwiatkowska rozmawia też z Konradem Schillerem o przepisach, które Salvador Dalí zawarł w swojej słynnej książce kucharskiej oraz o jajach na budynku Muzeum Dalego w katalońskiej miejscowości Figueres. 

Sprawdź też:
Dietzius Antoniusz 1200.JPG
Nieprzeciętni słuchacze Czwórki. Antoniusz Dietzius był pierwszy!

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Konrad Schiller (historyk sztuki i kurator)

Data audycji: 16.04.2017

Godzina audycji: 15.08

jsz/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sztuka, która smakuje. "Jedzenie jak malowane"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 17:00
- Akwarele pasują do jedzenia. Beza Pavlova namalowana takimi farbami wygląda bardzo apetycznie i lekko - opowiada Aleksandra Cieślak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anda Rottenberg. Jak wydłuża życie dzieł sztuki?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 16:19
- Nie tylko dzieła sztuki, ale każdy przedmiot naznaczony jest pamięcią i ma swoje życie. Ja chcę je przedłużać - mówiła Katarzynie Kornet historyczka sztuki, kuratorka i publicystka. Dlaczego zdecydowała się na wystawienie na aukcję pięćdziesięciu dzieł ze swojej kolekcji?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karol Estreicher. "Poszukiwacz skarbów, obrońca dywanów"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2017 18:05
Członkowie rodziny Estreicherów byli biochemikami, tłumaczami literatury niemieckiej, profesorami uniwersytetów. Jeden z nich - Karol - za punkt honoru postawił sobie sprowadzenie do Polski zrabowanych w czasie wojny dzieł sztuki. 
rozwiń zwiń