Inteligencja psów. Które są najmądrzejsze?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 14:37
Psy potrafią być świetnymi stróżami domu, obrońcami, ratownikami i przewodnikami. Wykryto też, że potrafią wyczuć intencje człowieka. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Olena Yakobchuk
pies kot 1200.jpg
Jak pies z kotem. Za co pokochaliśmy te zwierzęta?

Naukowcy nieustannie badają zachowania psów i potwierdzają nimi to że są to wyjątkowo inteligentne zwierzęta. Jednak u każdego przedstawiciela tego gatunku ta inteligencja może objawiać się inaczej. 


Posłuchaj
04:23 czwórka stacja nauka 14.09.2021.mp3 Czym objawia się inteligencja psów (Stacja Nauka/Czwórka)

Każdy właściciel psa, zakochany w swoim psie powie, że właśnie jego pupil jest najinteligentniejszym zwierzakiem na świecie. Zdaniem Agnieszki Samolej, psiej behawiorystki wcale nie musi być to błędne myślenie. - Istnieją różne typy inteligencji u psów, a przez to różne rasy mogą być najinteligentniejsze. Inteligencja to proces zdobywania informacji, umiejętności i zapamiętywania ich, a następnie wykorzystywania w nowych sytuacjach. Stanley Coren, który był profesorem psychologii oraz badaczem, zdefiniował 3 różne rodzaje inteligencji u psów:

  • adaptacyjna - ona się odnosi do kreatywności i umiejętności rozwiązywania problemów
  • instynktowna czyli wrodzona, związana ze zdolnością psa do wykonywania danych działań, do których został stworzony np. w przypadku rasy border collie będzie to wypasanie. 
  • użytkowa - inteligencja pracy, zrozumienie i wykonywanie poleceń oraz zdolność uczenia się. Głównym kryterium jest tu ocena szybkości nauki. 

Czytaj także:

Wśród najinteligentniejszych ras psów wymienia się zwykle: border collie, owczarka niemieckiego i golden retriever, ale też np. papillony. - Różne rasy mają różnie wykształcone te typy inteligencji. Dla nas najbardziej zauważalną jest ta, którą pies wykorzystuje do interakcji z człowiekiem - mówi behawiorystka. - Inne rasy np. psów pierwotnych lub mikropsów mogą wydawać się mniej inteligentne, ale może to dlatego, że po prostu rozwinęły inny typ inteligencji - dodaje. 

Z ostatnich badań wynika, że psy są w stanie zrozumieć intencje człowieka, który wykonuje jakąś czynność. - Psy rozróżniają nasze emocje analizując wprost naszą mimikę. Odczytują szczęście, złość z tonu naszego głosu. Rozumieją proste gesty. Do rozpoznawania naszego nastroju wykorzystują też swój najczulszy zmysł: węch - zdradza rozmówczyni Agaty Nowotnik. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

ProwadziOliwia Krettek

Materiał: Agata Nowotnik

Data emisji: 14.09.2021

Godzina emisji: 12.17

pj

Czytaj także

"Co gryzie weterynarza?" - tajniki zawodu lekarza zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 16:45
Łukasz Łebek, lekarz weterynarii w fachowy i przystępny sposób przybliża tajniki swojej pracy. Właśnie wydana książka "Co gryzie weterynarza?" to zbiór jego doświadczeń w pracy ze zwierzętami. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adopcja psa to nie "Ślub od pierwszego wejrzenia"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 17:50
Od wielu już lat prowadzone są kampanie na rzecz adopcji zwierząt ze schronisk. Jak one to odczuwają? Jak wygląda adopcja oczami adoptowanego psa? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Babeszjoza. Przenoszą ją kleszcze łąkowe, ale i pospolite

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 12:36
Chorobę o nazwie babeszjoza znają doskonale właściciele psów. Wiedzą, że pupila trzeba przed nią chronić. Ostatnie badania pokazują, że jej nosicielami są nie tylko kleszcze łąkowe, ale i pospolite. 
rozwiń zwiń