Światowy Dzień Wegetarianizmu. Czy wegetarianie są zdrowsi?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 14:56
Dzień Wegetarianizmu. Ta forma żywienia jest coraz popularniejsza i nikogo już raczej nie dziwi, ale wciąż dyskutuje się na temat jej wpływu na nasze zdrowie. 
Kotlety wegetariańskie - m.in. z groszku, marchewki i buraka
Kotlety wegetariańskie - m.in. z groszku, marchewki i burakaFoto: casanisa/Shutterstock.com
wegetarianizm dieta warzywa 1200.jpg
Mięso znika ze stołówek uczelni...na razie w Berlinie

Ostatnio pojawiły się głosy, że wegetarianie są ogólnie zdrowsi od osób jedzących mięso. Dietetyczki Magdalena Czyrynda - Koleda z poradni "Z kaloriami na pieńku" i Kasia Jędrzejczyk odpowiadają: to zależy.  

Na wegetarianizm przechodzi się z różnych powodów. Może chodzić o miłość do zwierząt, kwestie ekologiczne, upodobania kulinarne czy względy zdrowotne. - Wszystko zależy od tego jakie produkty będą wybierać wegetarianie - mówi rozmówczyni Agaty Nowotnik. - Ograniczanie mięsa, nabiału, produktów odzwierzęcych na pewno będzie pomocne w pewnych przypadkach, ale może nieść ze sobą też negatywne konsekwencje zdrowotne - dodaje. 

Czytaj także:

Utarło się przekonanie, że produkt wegetariański jest produktem zdrowszym. Jednak niezależnie od tego czy jesteśmy mięsożercami czy wegetarianami to nie zwalnia nas to z czytania składów naszych produktów. Nie każdy produkt wege jest zdrowy, nie zawiera tłuszczów trans czy syropu glukozowo-fruktozowego. 

Jak zawsze najważniejszy jest balans. - Same warzywa, bez białka, bez potrzebnych aminokwasów nie będą dobrą dietą - zgadzają się dietetyczki.

Jeśli dieta wege jest odpowiednio zbilansowana, składają się na nią zdrowe produkty i jest bogata w wartości odżywcze to faktycznie taki sposób żywienia może być lepszy. Udowadniają to ostatnie badania naukowców z Uniwersytetu w Glasgow, wykonane na próbie 170 tysięcy osób. - 4 tysiące badanych zmieniło dietę mięsną na dietę wegetariańską. 13 z 19 badanych markerów u tych osób poprawiło się - mówi dietetyczka. - Obniżył się poziom tzw. złego cholesterolu, poziom białka, a poprawił stan serca - wymienia. 

Czytaj także:

Dietetyczki rozprawiają się z mitem, że dieta wegetariańska nie może dostarczyć nam wszystkich niezbędnych składników. - W każdej diecie wprowadzając zmiany nie zabieramy produktów, a wymieniamy je - podkreślają. - Są różne rodzaje diet wegetariańskich, jedna osoba wyklucza tylko mięso, inna też ryby czy jajka. Wszystkie te wybory powinny być odpowiednio skomponowane. Da się taką dietę ułożyć - dodają

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik

Data emisji: 01.10.2021

Godzina emisji: 12.23

pj

Czytaj także

Smog świetlny. Zanieczyszczenie, które widzimy nad miastami

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 13:16
Dla przeciętnego Kowalskiego to zanieczyszczenie, które po prostu utrudnia obserwację nocnego nieba. Dla środowiska jednak smog świetlny może mieć bardzo poważne konsekwencje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mięso - jak długo je trawimy?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 15:24
Na długość trawienia mięsa wpływ ma wiele czynników. Zależy to m.in. od jego rodzaju i obróbki. Sprawdzamy, jak długo mięso się rozkłada i trawi w naszym żołądku oraz to, czy możemy z niego zrezygnować. 
rozwiń zwiń