Mięso z konopi? Czy to przyszłość?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 10:37
Dobra wiadomość dla wegetarian - firma z Nowej Zelandii opracowała roślinny zamiennik mięsa. Dodatkowo ma zawierać więcej białka niż to prawdziwe.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Jarvna

Już niedługo, bo na początku 2021 roku, możemy się spodziewać mięsa na bazie konopi. Jak zapewnia nowozelandzki producent, łatwo je pomylić z prawdziwym, ponieważ wygląda i smakuje bardzo podobnie.


Posłuchaj
02:07 _PR4_AAC_mieso_z_konopi_ 2020_10_07-07.mp3 Rozmawiamy o roślinnym zamienniku mięsa (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

Kolejny substytut mięsa ma na początku trafić na rynek singapurski i tajski. Podobno obok smaku, również kusząca ma być i cena. Producenci stawiają na tani i wartościowy produkt. Mięso z konopi ma przypominać w smaku kurczaka. Będzie to pełnowartościowe mięso roślinne bogate w białko i błonnik, ale czy to oznacza, ze produkt będzie całkowicie zdrowy?

przyjaciele kolacja jedzenie relaks shutterstock Monkey Business Images.jpg
Staliśmy się foodies, ale wciąż najchętniej zamawiamy pizzę

- Produkty, które udają mięso, bazują na soi i naprawdę nie widzę żadnych przeciwwskazań, żeby go nie spożywać. Białko sojowe jest strukturyzowane, nadaje mu się odpowiednią konsystencję i kształt. Plus odpowiednie dodatki nadające produktowi smak, który upodabnia je do mięsa i otrzymujemy mięso z konopi - mówi Stanisław Łoboziak z Centrum Nauki Kopernik.

Czytaj także:

Hodowla zwierząt powoduje użycie dużej ilości wody, przy okazji powodując dużą emisję metanu do atmosfery. W opinii gościa audycji roślinny zamiennik mięsa na pewno będzie zdrowszy i bardziej ekologiczny. Dodatkowo, żeby podkreślić jego eko-zalety, mięso z konopi będzie sprzedawane na biodegradowalnych tackach. 

Nie wiadomo, kiedy produkt trafi na polskie stoły. - Jak wiemy, z roku na rok w naszym kraju wzrasta liczba osób, które ograniczają spożycie mięsa, więc potencjalnie jesteśmy bardzo atrakcyjnym rynkiem - mówi gość Czwórki.

**

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotował: Małgorzata Jakubowska

Gość: Stanisław Łoboziak  (Centrum Nauki Kopernik)

Data emisji: 07.10.2020

Godzina emisji: 7.15

aw

 

Czytaj także

Masło z larw - czy to przyszłość?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 11:55
Badania nad tłuszczem z owadów trwają od lat. To może być świetne rozwiązanie dla naszej planety, ale czy dla nas? O to zapytaliśmy dietetyka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy jedzenie może kłamać? Jakie mity ukrywają się w Twojej diecie?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 11:12
Dziś każdy jest ekspertem od jedzenia, uważamy, że skoro wszyscy jemy to wiemy jak to robić. Tymczasem specjaliści podkreślają, że najważniejsze to swą wiedzę opierać na najnowszych, dobrych, badaniach. Czy więc śniadanie wciąż jest najważniejszym posiłkiem dnia? Ile jajek możemy zjeść w tygodniu?
rozwiń zwiń