Młodzi Polacy na liście Forbesa. Dla nich liczy się nauka

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2022 15:36
Inicjatywa "25 under 25" ma na celu wyłonienie 25 młodych i ambitnych osób, których nazwiska i osiągniecia umieszczane są na liście magazynu "Forbes". W tym roku w tym gronie znalazło się troje Polaków. 
Młodzi ludzie coraz częściej, zamiast siedzieć i marzyć, biorą się do działania
Młodzi ludzie coraz częściej, zamiast siedzieć i marzyć, biorą się do działaniaFoto: Antonio Guillem/Shutterstock.com

Igor Kaczmarczyk, Julia Kosińska i Anna Skierska to polska trójka z listy Forbes.pl "25 under 25". Dodatkowo wyróżnieni są też finalistami Festiwalu Explory, któremu Czwórka patronuje od lat. 

Finaliści inicjatywy magazynu to ludzie młodzi, nieprzeciętni, którzy udowadniają, że wszystko jest możliwe. - Znalezienie się na tej liście to oszałamiające i bardzo budujące doświadczenie - przyznaje Julia Kosińska. - Opłaciły się te wszystkie lata pracy. Oczywiście czerpię z mojej pracy satysfakcję na co dzień, ale tu zostałam doceniona przez szanowane grono jury - dodaje. 

Julia Kosińska została nominowana w kategorii "zrównoważony rozwój i klimat". - Dziś zajmuję się projektem Clear. Polega on na tworzeniu reaktora przepływowego, który ma za zadanie oczyścić wodę z substancji organicznych, takich jak leki czy ich pozostałości - tłumaczy gość Ady Janiszewskiej. - W środku reaktora ma znajdować się fotokatalizator, który współdziałając ze światłem UV ma te cząsteczki rozbijać na mniejsze. Docelowo do wody i dwutlenku węgla, ale to jeszcze musimy przebadać - dodaje. 

Przygoda Julii z nauką zaczęła się już w pierwszej klasie liceum. Bardzo chciała zaangażować się w projekt naukowy, dlatego zdecydowała, że nie ma sensu siedzieć i marzyć, a trzeba zacząć działać. Nawiązała kontakt z doktorantami z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jej zainteresowania obracały się wokół tematu nanotechnologii i nanoinżynierii. 

Początkowo maleńki projekt, testowany na zwykłych tabletkach ibuprofenu, rozrósł się. Dziś Julia studiuje inżynierię materiałową na Politechnice Warszawskiej, angażuje się w prace kół naukowych, samorządu, a przede wszystkim rozwija projekt fotokatalizatora. 


Posłuchaj
10:47 czwórka stacja nauka 04.04.2022.mp3 Finaliści konkursu Forbesa "25 under 25" opowiadają o swoich projektach i badaniach (Stacja Nauka/Czwórka)

 

W gronie wybitnych młodych jednostek wyróżnionych przez Forbesa znalazł się też Igor Kaczmarczyk, dziś doktorant. 

- Droga do finału konkursu nie była prosta. Na początku kilka osób mnie nominowało, potem musiałem odbyć kilka rozmów kwalifikacyjnych, by decyzją kapituły znaleźć się w gronie tych 25 osób - opowiada. - Ja pracuję w biologii strukturalnej. Aktualnie jestem doktorantem, wcześniej ukończyłem studia w Instytucie Naukowym Weizmana w Izraelu - dodaje. 

Jak zdradza gość Czwórki, do Izraela pojechał właśnie dzięki konkursowi Explory 2015. - Wtedy otrzymałem nagrodę ambasady Izraela. - Wyjechałem na tydzień właśnie do Instytutu Weizmana. Tam poznałem ludzi, możliwości, zachęcono mnie, żebym złożył dokumenty na studia - dodaje. - ten instytut to szybkobijące serce nauki. Tam co chwilę są jakieś konferencje, wykłady. Przyjeżdżają tam naukowcy z całego świata. 

Igor w Izraelu współpracował m.in. w zespole noblistki profesor Yonath. - Profesor Yonath dostała Nobla za odkrycie struktury rybosomu, maszyny, która produkuje białka w komórce - wyjaśnia. - W biologii strukturalnej badamy właśnie, jak działają fundamentalne procesy w komórce - dodaje. 

Świat nauki cieszy się z młodych, zdolnych naukowców i stawia przed nimi coraz trudniejsze wyzwania. 


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Ada Janiszewska

Goście: Igor Kaczmarczyk, Julia Kosińska.

Data emisji: 04.04.2022

Godzina emisji: 12.18

pj

Czytaj także

Inkubator UW - jak wspomaga przedsiębiorczość młodych?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 17:30
Inkubator Uniwersytetu Warszawskiego to miejsce, w którym uczestnicy, czyli studenci i naukowcy, swoją wiedzę i doświadczenie przekształcają w praktyczne działania. Program pomaga im w rozwijaniu przedsiębiorczości. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trzecie zęby. Czy to koniec implantów i protez?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2022 15:06
Wszystkim rosną najpierw "mleczaki", które następnie zastępowane są przez zęby stałe. Gdy w późniejszym czasie ktoś straci ząb, to zostaje mu wstawienie implantu. Okazuje się, że za kilka lat może to nie być jedyne rozwiązanie, bo dzięki zabiegom polskich naukowców z projektu SteamScaf wyrosną nam trzecie zęby. 
rozwiń zwiń