Oblicza wody w Antarktyce. Poznaj je na Pikniku

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 15:32
Woda, lód i śnieg dominują w krajobrazie Antarktyki. Od lat w Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego pracują badacze z Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk. Badają wodę, w każdej postaci. Ich opowieści można będzie wysłuchać na 25. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. 
Antarktyka
AntarktykaFoto: Anton Rodionov/shutterstock

- Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk zarządza Polską Stacją Antarktyczną im. Henryka Arctowskiego. To całoroczna placówka badawcza, w której naukowcy realizują przeróżne projekty naukowe - mówi Joanna Plenzler, przedstawicielka instytutu. - Tam jest bardzo dużo wody, i na Pikniku Naukowym, którego tegorocznym tematem przewodnim jest woda, chcemy ją przybliżyć - dodaje.

Niezwykle ciężko jest przywieźć dużo wody z Antarktyki, ale przedstawiciele instytutu zaprezentują ją na fotografiach. - Polska Stacja jest położona w najbardziej ciepłym rejonie Antarktyki, na północy. Ze względu na położenie temperatury minusowe nie występują tam przez 365 dni w roku, więc obok lodu i lodowców mamy też wodę. Ona dominuje w krajobrazie. 

Choć wydaje nam się, że na Antarktyce jest tylko morze i lód, to nie należy zapominać o śniegu i lodowcach. - Lodowce to właśnie wielkie masy lodu położone na lądzie, ale powstałe ze śniegu. Śnieg, który tam pada, nie topnieje, akumuluje się. Ten proces trwa bardzo długo, nawet tysiące lat - mówi naukowczyni. - Taki śnieg pod wpływem własnego ciężaru ulega kompresji, zbija się w twardą bryłę. Po rozmrożeniu jest wodą, niemal destylowaną, choć zdarza się, że zabrudzoną pyłami kamiennymi, resztkami porostów, które wiatr nawiał na lodowiec - dodaje.  

Trochę inną wodę uzyskamy, gdy rozmrozimy fragment góry lodowej. - Sól, która jest rozpuszczona w wodzie morskiej, nie jest włączana w strukturę lodu - wyjaśnia gość Czwórki. - Zamarza tylko H2O, sól nie. Zdarza się jednak tak, że solanka w postaci ciekłej włączana jest w strukturę lodu i przy rozmrażaniu trafia do wody. 


Posłuchaj
08:45 czwórka stacja nauka 19.05.2022 ok.mp3 Jaka jest woda na Antarktyce? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Te i wiele innych ciekawostek z Antarktyki można będzie poznać na Pikniku Naukowym, na stanowisku Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk. Nie zabraknie spotkań z naukowcami, którzy praca badawcze prowadzili właśnie tam. Na stanowisku 506 w pawilonie 512 w strefie błękitnej będziemy mogli też stworzyć wodne tatuaże czy wyizolować DNA z bananów. 

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbędzie się 21 maja.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Joanna Plenzler (Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 19.05.2022

Godzina emisji: 12.06

pj

Czytaj także

Kapsuła jak "list w butelce". Co badacze zakopali na Spitsbergenie?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 18:40
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to największa w Polsce impreza promująca naukę. W tym roku odbędzie się w sobotę 21 maja w Warszawie, a jej uczestnicy będą mogli dowiedzieć się m.in., czy kropla wody może lewitować, jak to się dzieje, że glony świecą, i co zawiera kapsuła czasu na Spitsbergenie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym jest ślad wodny?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 14:45
- Ślad wodny to określenie ilości wody, jaka jest potrzebna do wytworzenia określonego artykułu, bądź ilości wody zużywanej w sposób pośredni i bezpośredni przez człowieka albo całą grupę społeczną - mówił Michał Marcinkowski, główny specjalista Instytutu Ochrony Środowiska Państwowego Instytutu Badawczego. 
rozwiń zwiń