Parzenie herbaty, wysłanie maila - ile dwutlenku węgla wytwarzasz każdego dnia?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2022 09:00
- Najmniej dwutlenku węgla emitujemy, gdy kupujemy produkty lokalne, racjonalnie użytkujemy przedmioty - naprawiamy je zamiast od razu wyrzucać - radziła Magdalena Wróbel-Jędrzejewska z Państwowego Instytutu Badawczego.
Ile wytwarzamy dwutlenku węgla w domu?
Ile wytwarzamy dwutlenku węgla w domu?Foto: shutterstock/TierneyMJ

Choć wielu z nas decyduje się żyć w zgodzie ze środowiskiem i stosuje bardziej ekologiczne produkty, okazuje się, że niemalże każda nasza czynność - nawet zaparzenie herbaty, robienie zakupów w sieci, obejrzenie programu w telewizji, albo wysłanie wiadomości mailowej - wiąże się z emisją dwutlenku węgla. By wyliczyć emisyjność naszych codziennych czynności należy wziąć pod uwagę ich tzw. ślad węglowy, czyli emisję związaną z produkcją czy transportem danego, używanego przez nas produktu. - Przygotowanie kubka herbaty generuje szacunkowo ekwiwalent ok 70 gram dwutlenku węgla - wyliczała Magdalena Wróbel-Jędrzejewska. - Dla porównania ładowanie telefonu powoduje emisję tylko 1,5 grama.

Ilość dwutlenku węgla wytwarzana przy produkcji różnych przedmiotów, jak tłumaczyła ekspert, jest znacznie wyższa. - Szacuje się, że wyprodukowanie komputera to ekwiwalent aż 720 kg dwutlenku węgla, a laptopa - niemal trzykrotnie mniej - tłumaczyła ekspert. - Praca przy komputerze - zakładając, że pracujemy osiem godzin dziennie - wiąże się z emisją ok 250 gramów dziennie - wyliczała.

Z pozostawieniem w przestrzeni śladu węglowego wiąże się nawet wysłanie pojedynczego maila. - Większość z nas nie zdaje sobie z tego sprawy - podkreślała Magdalena Wróbel-Jędrzejewska. - Tymczasem to ok 4 gramy dwutlenku węgla na jedną wysłaną wiadomość, w zależności od tego, czy zawiera ona wyłącznie treść, czy także załączniki. Jeśli pomnożymy tę liczbę przez ilość wysyłanych każdego dnia na całym świecie maili - to robi się znaczący problem dla ekologii - tłumaczyła. Dodatkowym obciążeniem dla Ziemi jest wysyłanie SMS-ów. - Wysłanie stu wiadomości tekstowych oznacza emisję ok. 1,5 grama ekwiwalentu dwutlenku węgla. Natomiast użycie wyszukiwarki internetowej generuje od 1 do 4 gramów w zależności od stopnia skomplikowania hasła - wyliczała Magdalena Wróbel-Jędrzejewska. 

Posłuchaj
03:53 _PR4_AAC 2022_02_10-07-16-30.mp3 Ile dwutlenku węgla generujemy do atmosfery wykonując codzienne czynności? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Zbiór tych codziennych czynności powoduje, że średni ślad węglowy dla przeciętnego Polaka to ok. 10 ton ekwiwalentu dwutlenku węgla rocznie. - Wszystkie nasze czynności, związane z zużyciem energii elektrycznej, paliwa, marnotrawstwem żywności, czy niewłaściwą izolacją domu są najbardziej emisyjne. Dlatego należy kupować produkty regionalne, a przedmioty, które się zepsują - naprawiać, zamiast wyrzucać, dodatkowo warto też podróżować komunikacją, albo samochodem z pełnym obciążeniem pasażerskim - radziła gość Czwórki.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Magdalena Wróbel-Jędrzejewska z Państwowego Instytutu Badawczego

Data emisji: 10.02.2022

Godzina emisji: 07.15

kd

Czytaj także

Token - cyfrowe dzieło sztuki? Co o nim wiemy?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 22:40
Za nami pierwsza aukcja tokenu NFT w Polsce, jej wynik to 312.700 zł - 62-krotne przebicie ceny wywoławczej. Przedmiotem licytacji był cyfrowy model 3D, wykonany na podstawie rzeźby Tomasza Górnickiego "Fortune". To imponujący rezultat, ale czym tak naprawdę jest token NFT i jak działa?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"FOMO 2021. Polacy a lęk przed odłączeniem podczas pandemii". Raport

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 13:30
Według raportu przygotowanego przez Uniwersytet Warszawski zarówno w grupie nastolatków, jak i młodych dorosłych wzrósł odsetek wysoko "sfomowanych". Są to osoby, które odczuwają lęk przed odłączeniem od sieci, informacji, zdarzeń m.in. w mediach społecznościowych.
rozwiń zwiń