Rowerowy boom: elektryki, apki i parking jak bankomat

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2022 11:50
Rower to wolność - przekonują fani jazdy na jednośladzie. A tych w w Polsce przybywa. Pokazują to statystyki oraz kolejne udogodnienia, które dla rowerzystów przygotowują miejskie władze oraz światowi giganci. 
Rowery miejskie cieszą się coraz większą popularnością
Rowery miejskie cieszą się coraz większą popularnością Foto: Shutterstock/izikMD

Wybór Polaków - z auta na rower

Pandemia, a teraz coraz wyższe ceny benzyny nakręcają rowerowy boom. W ubiegłym roku w naszym kraju wyprodukowano ponad milion rowerów, na  których jeżdżą także mieszkańcy Unii Europejskiej. A - my, Polacy - coraz chętniej sięgamy po rowery elektryczne. Co więcej - myślimy o ich zakupie już nie w kategorii marzeń, a realnych planów. - Coraz częściej patrzymy na nasze zdrowie, ale mamy coraz mniej czasu na uprawianie sportów. W tej sytuacji rower jest najlepszym rozwiązaniem - przekonuje mówi Maciej Gis, kierownik Biura Komunikacji i rzecznik prasowy Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych. - Jazda na rowerze jest też alternatywą na stanie w korkach i sprzyja dbaniu o środowisko.

Boom na rowery elektryczne

Największą przewagą roweru elektrycznego jest minimalizowanie wysiłku podczas jazdy i szybkość w docieraniu do celu. Elektryk jest też bardziej ekonomiczny niż samochód. - Jadąc na rowerze elektrycznym do pracy nie spocimy się i nie zmęczymy tak, jak na zwykłym jednośladzie. Taka podróż będzie przyjemnością i relaksem. Wsparcie elektrycznie jest też ważne dla osób, które mają gorszą kondycję albo problemy ze zdrowiem - wyjaśnia rozmówca Weroniki Puszkar. - Rowery elektryczne są ogólnodostępne i znajdziemy je w większości sklepów sportowych. Mamy też w czym wybierać - od rowerów szosowych i górskich, po typowo miejskie i MTB. Koszt roweru ze wsparciem elektrycznym waha się od tysiąca do 70 tysięcy złotych. Wszystko jest kwestią tego, czego potrzebujemy i na co nas stać - podsumowuje Maciej Gis.   

Posłuchaj
03:40 CZWÓRKA Pierwsze slysze - rower elektryczny 16.06.2022.mp3 Boom na rowery elektryczne. Jakie są jego zalety? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Nowa apka dla tych, którzy wypożyczają rowery

Niezwykła i stale rosnąca popularność rowerów skłoniła też do działania firmę Google, która do swoich map wprowadziła nową funkcję - od teraz, nie tylko wskażą one najbliższe punkty wypożyczania rowerów miejskich, ale i poinformują o tym, ile urządzeń można się w nich aktualnie w spodziewać. - To rozwiązanie niezwykle przydatne dla społeczności miejskiej - przekonuje twórca internetowy Marcin Pyć. - Wystarczy włączyć aplikację Veturillo, sprawdzić swoją lokalizację i najbliższe punkt, w których można wypożyczyć rower. Rowery miejskie cieszą się dużym zainteresowaniem, są właściwe cały czas w ruchu, warto więc sprawdzić, czy w miejscu, z którego chcemy go wypożyczyć, będziemy mieli taką możliwość. 

Doka Downhill City Tour. Rowerowy weekend w Czwórce - SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY >>>

Posłuchaj
03:12 CZWÓRKA Pierwsze slysze - google rower 16.06.2022.mp3 Google dla rowerzystów - nowa funkcjonalność map (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Pierwszy w Polsce automatyczny parking rowerowy

Warszawscy rowerzyści mogą również skorzystać z pierwszego w Polsce automatycznego parkingu rowerowego. Instalacja do powstała w Fabryce Norblina i może zmieścić niemal 100 jednośladów na wyjątkowo niewielkiej powierzchni. Na pierwszy rzut oka wygląda jak... bankomat, ale dzięki takiemu rozwiązaniu pojazdy są bezpieczne i nie mokną na deszczu. - Obsługa jest prosta. Kierowani jesteśmy przez panel, który się z nami komunikuje, a jego obsługa jest intuicyjna - tłumaczy Karol Wasilewski z Fabryki Norblina. - Podjeżdżamy rowerem tyłem, wprowadzamy nasz numer telefonu, a po otrzymaniu PIN-u na aplikację klikamy "zaparkuj rower". Drzwi się zamykają i dla użytkownika kończy się proces parkowania. Cały proces trwa ok. 15 sekund.

Posłuchaj
03:53 CZWÓRKA Pierwsze slysze - rower parking 16.06.2022.mp3 Automatyczny parking dla rowerów - jak działa? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Materiały przygotowali: Weronika Puszkar, Mateusz KulikMaciej Wójcik

Data emisji: 15.06.2022

Godzina emisji: 6.15.

kul

 


Czytaj także

Moda rowerowa poprawia aerodynamikę kolarza

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 18:00
Dziś już prawie żaden rowerzysta amator nie założy zwykłego t-shirtu na przejażdżkę, bo wie, że specjalna odzież sportowa pomoże mu uprawiać tę dyscyplinę sportu. Co więcej - coraz częściej w wyborze stroju sportowego kierujemy się nie tylko wygodą, ale i modą. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pomysł na przedłużenie sezonu rowerowego. Co to jest fatbiking?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2022 17:10
Ta opcja może spodobać się wszystkim fanom dwóch kółek, którzy zimą ograniczają swoje jazdy. Cykliści znaleźli bowiem sposób na wydłużenie sezonu. To fatbiking - jazda na rowerze o wyjątkowo grubych kołach. Korzystanie z nich umożliwia jazdę w wysokim śniegu, a nawet wyścigi w tak ekstremalnych warunkach.
rozwiń zwiń