Szczęśliwe Kanary. Jak powstały te gorące wyspy?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2022 15:06
Wyspy Kanaryjskie nazywane są wyspami szczęśliwymi, są też jednym z ulubionych kierunków wczasowiczów. Leżą zaledwie 100 km od wybrzeży Afryki, a temperatura nie spada tam poniżej 17 stopni C. Powstały dzięki punktowi gorąca, czyli hot spotowi. 
Wyspy Kanaryskie swoje powstanie zawdzięczają hot spotowi
Wyspy Kanaryskie swoje powstanie zawdzięczają hot spotowi Foto: Shutterstock.com/ElenaBelous

Wyspy Kanaryjskiej leżą w regionie wyspiarskim o nazwie Makaronezja, na Oceanie Atlantyckim. Ich ogromnym atutem jest temperatura, która nigdy nie spada tam poniżej 17 stopni C, dlatego można tam wypoczywać cały rok. 

Wyspy z hot spotu

- Kanary to jest jedno z takich niezwykłych miejsc na ziemi, gdzie z bardzo dużej głębokości, ze środka naszej planety, wydobywa się bardzo duży strumień gorącej skały - dr Anna Łosiak, geolożka planetarna wyjaśnia genezę wysp. - Nazywa się to hot spot albo punkt gorąca. Mamy kilkanaście takich miejsc na naszej planecie. Dzięki temu wulkany mogą powstawać nie tylko w takich miejscach, gdzie płyty tektoniczne albo się zderzają albo rozbijają na kawałki, ale też w przypadkowych miejscach na powierzchni naszej planety. To bardzo wyjątkowe - dodaje. 

Naukowczyni wyjaśnia, że płyty tektoniczne cały czas przesuwają się nad punktami ciepła i cały czas mogą powodować powstawanie wulkanów, które będą się od siebie różniły wiekiem. - Gdy przesuwa się płyta tektoniczna, nad danym punktem gorąca, to mamy taki cykl wulkanów, które z jednej strony są najstarsze, z drugiej najmłodsze. Dokładnie to ma właśnie miejsce na Kanarach - tłumaczy. - Te wyspy najbliżej Afryki są najstarsze - np. Lanzarote - zaczęły wystawać ponad powierzchnię morza jakieś 20 milionów lat temu. Wysepki na zachodzie - np. La Palma - są dużo młodsze powstały jakieś 1-2 miliony lat temu, czyli bardzo niedawno, oceniając to z geologicznego punktu widzenia - dodaje. - Samo powstawanie tych wulkanów zaczęło się mniej więcej 70 milionów lat temu. Wtedy o były malutkie wulkaniki, nie było ich widać na powierzchni


Posłuchaj
05:49 czwórka stacja nauka 07.07.2022.mp3 Jak powstały Wyspy Kanaryjskie i czemu mają plaże w przeróżnych kolorach? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Kolorowe plaże 

Kolor piasku na Kanarach jest zachwycający. Raz spotkamy czerń, innym razem szary piach, a w innym miejscu będzie on złoty lub różowawy. - Plaże na Wyspach Kanaryjskich, jak i na wszystkich innych miejscach na powierzchni Ziemi, zależą od historii geologicznej danego obszaru, ale też od tego, co "wyrabiali" tam ludzie - mówi geolożka. - Najbardziej klasycznym, podstawowym typem plaży, dla plaż kanaryjskich jak i innych wysp wulkanicznych, jest czarny piasek. Pochodzi on ze zmielenia, rozdrobnienia skał wulkanicznych. To jest najbardziej naturalny sposób powstawania piasku w takich miejscach - dodaje. 

Dr Anna Łosiak przypomina, że na Hawajach mamy też słynną zieloną plażę, która jest w 100 procentach naturalna, a kolor piasku jest wynikiem rozdrobnienia skały o takiej barwie. - Większość plaż wulkanicznych powstała ze zmielonego bazaltu, czyli bardzo ciemnej skały, która składa się z małych fragmentów minerałów, oliwinów, piroksynów i szkła wulkanicznego, które również ma ciemną barwę - wyjaśnia. 

Na Kanarach jednak też spotkamy jasny, delikatny piasek. Jak się okazuje, to piach nawiany z samej Sahary. Wywiewany z pustyni, trafiał do oceanu, a wraz z prądami i falami na wybrzeża wysp. - Część pisaku przywędrowała przez ocean, ale są też miejsca, które zostały stworzone przez człowieka - dodaje Oliwia Krettek. Jedną z najbardziej znanych plaż na Teneryfie została całkowicie stworzona przez człowieka. Na ciemne i kamieniste wybrzeże przywieziono afrykański, delikatny piach z Sahary. 


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 07.07.2021

Godzina emisji: 12.24

pj

Czytaj także

Rydułtowy słyną z najwyższej hałdy, która wciąż się tli

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2022 13:00
Rydułtowy to niepozorne miasteczko w województwie śląskim, położone zaledwie 20 kilometrów od granicy z Czechami. Wycieczka do niego to prawdziwa gratka dla miłośników przemysłu górniczego, ale nie tylko. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wulkany całego świata - temat dla blogera

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 16:47
Mnóstwo ludzi na całym świecie prowadzi swoje blogi. Wśród nich jest Bartek Krawczyk, pasjonat wulkanów, autor bloga "Wulkany świata". Codziennie monitoruje "wulkaniczne" portale i odczytuje obrazy satelitarne. 
rozwiń zwiń