Ulica Ruska we Wrocławiu - jej nazwa pochodzi od Rusi Kijowskiej, nie od Rosji

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 13:00
Instytut Praw Migrantów, wrocławskie koło Związku Ukraińców w Polsce czy Centrum Kultury Ukraińskiej i Rozwoju we Wrocławiu swoje siedziby mają przy Ruskiej. Ten adres wielu kojarzy się niedobrze, a nie powinien. 
Panorama Wrocławia nocą
Panorama Wrocławia nocąFoto: Lukasz Siekacz/Shutterstock.com

We Wrocławiu ostatnio głośno zrobiło się wokół nazwy ulicy Ruskiej. Wywołuje ona różne emocje. Jedna z miejskich tabliczek z nazwą ulicy została do połowy pokryta żółtym kolorem, który w zestawieniu z niebieskim tłem tablicy przywodzi na myśl narodowe barwy Ukrainy. 

- To zbieg okoliczności, że Instytut Praw Migrantów, wrocławskie koło Związku Ukraińców w Polsce czy Centrum Kultury Ukraińskiej i Rozwoju mieszczą się na ulicy Ruskiej - mówi Arkadiuszem Förster, przewodnik miejski po Wrocławiu. - Ruska to nie to samo, co rosyjska czy radziecka. Nazwa Ruska jest nazwą historyczną, to jedna z najstarszych wrocławskich ulic i ona funkcjonuje pod taką nazwą od 1345 roku. Właśnie w połowie XIV wieku ta nazwa pojawiła się w dokumentach - dodaje. 

Ruska od Rusi, nie od Rosji

Rozmówca Oliwii Krettek wyjaśnia, że już w czasach średniowiecznych do Wrocławia bardzo często przyjeżdżali kupcy z Grodów Czerwieńskich, z Rusi Kijowskiej. Tu handlowali skórami i innymi cennymi materiałami na placu Solnym. Po całym dniu handlu musieli gdzieś spać. Kwater poszukiwali w najbliższej okolicy. - Na miejsce noclegu wybierali najczęściej omawianą uliczkę, która prowadziła w kierunku zachodnim, w kierunku bram miejskich prowadzących na zachód - opowiada przewodnik. 

Od siedmiu stuleci uliczka między placem Solnym a dzisiejszym placem Jana Pawła II to ulica Ruska. Nawet gdy Wrocław był niemiecki czy czeski, nazwa nie była zmieniana. Jedynie na krótką chwilę, w 1945 roku, gdy do miasta weszła Armia Czerwona, próbowano Ruską przemianować na Rosyjską. To skończyło się niepowodzeniem i szybko wrócono do nazwy o średniowiecznym rodowodzie. 


Posłuchaj
05:15 czwórka stacja nauka 07.04.2022.mp3 O ulicy Ruskiej we Wrocławiu opowiada Arkadiusz Förster, przewodnik miejski (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Czar ulicy Ruskiej

Wygląd ulicy zmieniał się na przestrzeni wieków, jednak charakter pozostał taki sam. - Kupcy z Rusi, którzy handlowali we Wrocławiu, potrzebowali się gdzieś przespać, coś zjeść. Na tej uliczce w XV, XVI wieku funkcjonowało około 120 sklepów, liczne karczmy, gospody. To było miejsce, które żyło. Kwitnął tam handel. I do dziś Ruska jest miejscem pełnym mieszkańców i turystów - podkreśla Arkadiusz Förster. 

Zobacz więcej Podróże z Czwórką <<<

Nie tylko handel kształtuje charakter tej wrocławskiej ulicy. Ruska to też sztuka. - Ona do dziś ma taki charakter z przełomu XIX i XX wieku. Podwórka odchodzące od Ruskiej są postrzegane przez wrocławian i turystów jako miejsca artystyczne. Jest tu mnóstwo pracowni wrocławskich artystów - opowiada przewodnik. - Na Ruskiej swoje oddziały miała Europejska Stolica Kultury, a pozostałością tego są liczne instytucje kulturalne - dodaje. 

Na Ruskiej we Wrocławiu ma też swoją siedzibę najstarsza w Polsce galeria neonów. 

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 07.04.2021

Godzina emisji: 12.23

pj

Czytaj także

Ulica Posag 7 Panien w Warszawie. Co za historia!

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 16:00
Z ulicą Posag 7 Panien wiąże się niezwykła historia, sprawdzamy kim były tajemnicze panny i co stało się z ich posagiem. Jak łączy się z nazwą dzielnicy Ursusem i co z tym miejscem ma wspólnego Henryk Sienkiewicz?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wilno. Znajdziemy tu i historię, i wieś, i całe minipaństwo

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2022 14:25
Wilno to miasto, do którego z chęcią podróżujemy. Wielu Polaków zwiedza je szlakiem polskiej historii. Jednak stolica Litwy kryje dużo tajemnic i ciekawych zaułków. Miejscem szczególnie wartym odwiedzenia jest Zarzecze. 
rozwiń zwiń