Sahara. Jak stała się pustynią?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2022 16:40
Według naukowców jeszcze kilka tysięcy lat temu na terenach, gdzie leży największa pustynia na świecie, Sahara, znajdowały się pola, rzeki i jeziora. Głęboko pod piaskami pustyni znajdują się na to dowody. Jak to się stało, że żyzne gleby zamieniły się w piasek?
Sahara
SaharaFoto: shutterstock/Anton Petrus

Sahara obecnie zajmuje obszar 5700 kilometrów kwadratowych. Rozciąga się od Oceanu Atlantyckiego na zachodzie do Morza Czerwonego na wschodzie, sięgając plaż Morza Śródziemnego na północy. Pustynia położona jest na terytorium jedenastu państw.

Zielona i żyzna Sahara

Ponad 10 tysięcy lat temu klimat na kuli ziemskiej zmienił się i spowodował przeobrażenie krajobrazu w wielu miejscach na świecie. W tym na obszarze obecnej Sahary.

- W wyniku zmian klimatycznych Sahara stawała się zielona. Nie była to dżungla, ale duże połacie dzisiejszej pustyni stały się obszarami sawannowymi, a nawet laso-sawannowymi. Pojawiła się także woda - tłumaczy dr Paweł Polkowski z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. - Takie warunki sprawiły, że zaczęła pojawiać się na tych terenach pierwsza ludność. Terytorium zamieszkiwane było najpierw przez społeczności łowiecko-zbierackie, a potem przez pierwszych pasterzy. Ludność żyła w harmonii z otoczeniem, więc trudno powiedzieć, że mogła mieć wpływ na przeobrażenia w krajobrazie tego obszaru.  


Deszcze monsunowe w odwrocie

Tereny obecnej Sahary nawiedzane były przez deszcze monsunowe - dzięki nim i urodzajnej glebie możliwa była uprawa ziemi i hodowla zwierząt. Z niewiadomych przyczyn chmury monsunowe przesunęły się na południe, a suma opadów dramatycznie spadła. To spowodowało wysuszenie gleby i usychanie roślin. Proces ten następował gwałtownie. Dziś trudno powiedzieć, czy zajął kilkaset lat czy może tylko kilka dekad. Faktem jest, że żyzne ziemie zaczynały przeobrażać się w pustynię. 

 Źr. Youtube/Sahara kilka tysięcy lat temu była idealnym miejscem do rozwoju cywilizacji - Przyczyny pustynnienia

- Był to mechanizm, którego przyczyny były bardzo złożone, jednak niezależne od ludzi - tłumaczy specjalista. - Człowiekowi nie pozostało nic innego jak migracja z nieprzyjaznych terenów.


Posłuchaj
03:21 Czwórka/Stacja Nauka - Sahara - geohistorie 25.08.2022.mp3 W audycji mówimy jak powstała Sahara (Stacja Nauka/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 25.08.2022

Godzina emisji: 12.35

aw

Czytaj także

Nawadniaj organizm. Poznaj triki, by o tym pamiętać

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2022 13:47
Lato to pora roku, podczas której szczególnie powinniśmy dbać o nawodnienie naszego organizmu. Codzienne, regularne picie wody jest najlepszym sposobem by zapobiec odwodnieniu. Podpowiadamy, jak o tym pamiętać. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnice organizmu. Jak pomaga nam kontakt z naturą?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2022 17:30
O kojącym wpływie przyrody na nasze zdrowie i samopoczucie wiadomo nie od dziś. Sprawdzamy, jak na przebywanie wśród zieleni reaguje nasz organizm.
rozwiń zwiń