Upały i auto. O czym pamiętać w gorące dni?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2022 20:15
Lato w pełni, za nami pierwsza fala upałów, a przed nami kolejne wakacyjne, ciepłe tygodnie. Podpowiadamy jak przygotować się do podróży samochodem, gdy żar z nieba się leje. Sprawdzamy też z jakimi konsekwencjami muszą liczyć się kierowcy, którzy w rozgrzanym samochodzie zostawią dziecko albo psa.
W gorące dni temperatura w nagrzanym samochodzie może wynosić nawet powyżej 50 stopni Celsjusza.
W gorące dni temperatura w nagrzanym samochodzie może wynosić nawet powyżej 50 stopni Celsjusza.Foto: Ivan Kurmyshov/Shutterstock.com

Wydawać by się mogło, że słoneczna pogoda, ciepłe dni i sucha droga sprzyjają podróżom. Eksperci przekonują jednak, że prowadzenie pojazdu w czasie upałów, nawet gdy mamy klimę, może być niebezpieczne.

"Dobra pogoda usypia czujność"

- Dobra pogoda, wbrew pozorom usypia czujność kierowcy. Zapomina się wtedy o pewnych podstawowych sprawach. Najwięcej wypadków zdarza się na "ostatniej prostej", gdy dojeżdżamy już do punktu docelowego - mówi Mariusz Michalak z portalu Motofakty.pl - Kierowca czuje się już rozluźniony, a to potrafi uśpić jego czujność, którą powinien zachować na drodze.

Według policyjnych statystyk, w ubiegłym roku, przy dobrej pogodzie zanotowano 15 tys. wypadków, czyli o ponad o 10 tys. więcej niż przy pochmurnej aurze. Dlaczego tak się dzieje?

- Jednym z czynników, oprócz już wspomnianego rozluźnienia, może być brak odpowiednich okularów. W pogodny dzień, słońce może oślepiać, do tego stopnia, że możemy nic nie widzieć - tłumaczy specjalista. - Dlatego do jazdy w trakcie upałów należy dobrze się przygotować. Warto mieć w aucie dobrze dobrane okulary, założyć właściwy strój z lekkich i przewiewnych tkanin.  W czasie jazdy powinniśmy często się nawadniać, a podczas dłuższej wyprawy robić często przystanki.


Uwaga na klimę

W trakcie jazdy powinniśmy także zadbać o odpowiednią temperaturę w aucie. Jednak, jak radzi rozmówca Mateusza Kulika, korzystając z klimatyzacji nie przesadzajmy z chłodzeniem. Zbyt duża różnica temperatur może sprawić, że przeżyjemy szok termiczny, a dodatkowo nagłe skoki temperatur mogą niekorzystnie odbić się na naszym zdrowiu.

- W miarę możliwości powinniśmy unikać jazdy w godzinach, gdy temperatura powietrza jest najwyższa. Gdy jedziemy w dłuższą trasę w ciepłe dni, najlepiej wyruszać o poranku - podkreśla Mariusz Michalak. - Pod żadnym pozorem też nie powinniśmy w rozgrzanym aucie zostawiać dzieci ani zwierząt. Jest to bardzo niebezpieczne.

Zobacz także


Nie zostawiaj dziecka w samochodzie

Zamknięcie podczas upałów żywych istot w samochodzie stanowi dla nich śmiertelne zagrożenie, ponieważ w gorące dni i w pełnym słońcu, auto rozgrzewa się jak piekarnik. To nie są warunki w których dzieci albo pies, są w stanie wytrzymać kilkanaście minut. Pozostawienie ludzi lub zwierząt w wysokiej temperaturze wiąże się z konsekwencjami prawnymi.

- Każde pozostawienie dzieci lub czworonożnego przyjaciela naraża nas na odpowiedzialność karną. Zostawiając w rozgrzanym samochodzie dziecko, kierowca musi liczyć się z karą pozbawienia wolności na okres od trzech miesięcy do pięciu lat - zauważa ekspert. - W przypadku zwierząt sąd może orzec karę od dwóch lat pozbawienia wolności. Sąd może także zakwalifikować taki czyn jako szczególne okrucieństwo i wtedy grozi kara trzech lat pozbawienia wolności, plus wysoka grzywna. 

Posłuchaj
08:33 Czwórka/TOP - upały i samochód - 07.07.2022.mp3 Upały i samochód. Sprawdzamy na co należy zwracać uwagę (TOP/Czwórka)

 

Jak reagować?

Jeżeli zaobserwujemy taką sytuację jako przechodnie lub inni użytkownicy drogi, najlepiej zaalarmować policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Gdy sytuacja tego wymaga, a upał zagraża życiu pasażera, możemy wybić szybę.

- Wtedy pojawia się stan wyższej konieczności, który uzasadnia naruszenie innej wartości prawnej, czyli w tym wypadku zniszczenie albo naruszenie mienia. Tutaj ma zastosowanie artykuł 26 par. 1 Kodeksu Karnego - wyjaśnia specjalista. - W takim wypadku bezpieczniej jest zbić szybę, która znajduje się jak najdalej od dziecka czy zwierzęcia. Zdecydowanie nie róbmy tego ręką. Rozejrzyjmy się za ciężkim narzędziem lub przedmiotem, takim jak kamień, które będzie nam mogło w tym pomóc.


***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Jan Olejniczak.

Matreriał: Mateusz Kulik  

Data emisji: 07.07.2022

Godzina emisji: 18.13

aw

Czytaj także

Prędkość - to ona zabija na polskich drogach

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 12:36
Rozpoczynają się konsultacje społeczne Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej na lata 2021/2024. Czy program sprawi, że kierowcy zdejmą nogę z gazu i przystosują prędkość do panujących warunków i przepisów?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bezpieczny rowerzysta, kierowca i pieszy na drodze - jak to osiągnąć?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 13:54
249 rowerzystów zginęło na polskich drogach w 2020 roku. - Mimo niższej liczby wypadków niż rok wcześniej - co jest spowodowane lockdownem - ofiar było więcej - mówił Michał Zieliński, pomysłodawca i organizator kampanii "Czas na bezpieczny rower".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak spakować się na wakacje? "Kompromis to podstawa"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2021 15:00
Wiesz już kiedy i gdzie, ale ciągle nie wiesz jak i co zabrać ze sobą na wakacje. Kiedyś plan na pakowanie walizki robiło się na kartce, dziś możemy skorzystać ze specjalnych aplikacji, albo posłuchać rad blogera i podróżnika Bartka Dziwaka. 
rozwiń zwiń