Studenci z Łodzi mistrzami Europy w wyścigu samochodów elektrycznych

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2022 14:20
560 km przejechanych na jednej baterii naładowanej energią słoneczną - tak wygrywa się mistrzostwo. Lodz Solar Team wrócił właśnie z Belgii, gdzie odbyły się mistrzostwa Europy samochodów elektrycznych. Grupie studentów Politechniki Łódzkiej udało się zdobyć pierwsze miejsce w kategorii Cruiser. 
Pojazd drużyny Lodz Solar Team
Pojazd drużyny Lodz Solar TeamFoto: mat. pras./Lodz Solar Team

Zespół studentów Politechniki Łódzkiej zdobył pierwszą nagrodę na odbywających się w Belgii mistrzostwach Europy samochodów elektrycznych napędzanych energią słoneczną. Wzięło w nich udział 18 drużyn podzielonych na dwie kategorie: Cruiser oraz Challenger.

- Nasz pojazd to jedyny na świecie pięcioosobowy samochód solarny konstrukcji studenckiej - zdradza Bartosz Rus z Lodz Solar Team. - Wykonany jest głównie z włókna węglowego i aluminium, bo są to bardzo lekkie i wytrzymałe materiały. Pozwoliły nam zmniejszyć masę pojazdu. Główna jego konstrukcja opiera się na monokoku, czyli jest to po prostu konstrukcja samonośna. Jedyne elementy, które nie są jego częścią, to drzwi i klapa bagażnika. Jako jeden z niewielu zespołów nie mamy baterii w samochodzie, a pod nim - dodaje. 

Belgijskie zawody samochodów elektrycznych napędzanych energią słoneczną składają się z czterech kategorii. - Wśród nich jest test dynamiczny, test praktyczności, wyścig i w wyścigu jest oddzielna część - najszybsze okrążenie podczas całego wyścigu - wymienia student. - Udało nam się wygrać kategorię testu dynamicznego. Polegał on na tym, że na torze były ustawione przeróżne przeszkody typu szykany, slalom czy rękaw - dodaje. 


Posłuchaj
06:19 czwórka stacja nauka 22.09.2022.mp3 Jak zespół Lodz Solar Team zdobył pierwszą nagrodę na mistrzostwach Europy samochodów elektrycznych napędzanych energią słoneczną (Stacja Nauka/Czwórka)

 


Test dynamiczny, który zapewnił łódzkim studentom mistrzostwo, składał się z wielu elementów. - Musieliśmy przejechać tor jak najszybciej, wrócić i ruszyć do następnego zadania, którym była zmiana koła - opowiada rozmówca Oliwii Krettek. - Zmieniliśmy to koło w 28 sekund. Osoby za to odpowiedzialne ćwiczyły te zmiany w nocy. Wtedy osiągali czas 30 sekund, w trakcie wyścigu zrobili to jeszcze szybciej. Innym drużynom zajmowało to 40 sekund, a nawet 2 minuty - opowiada. 

W mistrzostwach Europy w Belgii łódzcy studenci obrali nieoczywistą strategię: nie spieszyli się. - Nasza taktyka polegała na tym, by jechać spokojnie i systematycznie. Ważne dla nas było średnie zużycie energii - zdradza członek Lodz Solar Team. - W zawodach w Belgii chodzi o to, żeby przejechać zadany dystans, określoną ilość okrążeń, przy jak najmniejszym zużyciu energii, która poprzez pewne równanie da nam największą liczbę punktów - wyjaśnia. - Żeby wygrać, przejechaliśmy 140 okrążeń. Taktyką nadrobiliśmy zaległości - dodaje. 

Bartosz Rus zwraca również uwagę na atmosferę panującą na mistrzostwach. Podkreśla, że mimo rywalizacji wszystkie drużyny się wspierały i pomagały sobie. W polskim pojeździe deszcz zalał klakson, który przestał działać. Samochód mógłby być wykluczony z dalszych zawodów, jednak zapasowy klakson pożyczyła łodzianom drużyna z Kolumbii. 


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Data emisji: 22.09.2022

Godzina emisji: 12.44

pj

Czytaj także

Opony samochodowe - jak szkodzą przyrodzie?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2022 19:40
Firmy motoryzacyjne rywalizują w wyścigu o najlepszy zielony samochód świata. Ich wysiłki doceniają eksperci i kierowcy, ale naukowcy ostrzegają, że samo zmniejszenie emisji dwutlenku węgla nie wystarczy, bo opony też przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sprzątanie świata. "Zacznij od własnego podwórka"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 15:00
- Ludzie śmiecą, najczęściej nie zdając sobie sprawy z tego, jak jest to niebezpieczne dla nich i dla planety, dlatego tak ważna jest edukacja - podkreślał Grzegorz Mikosza z Fundacji Nasza Ziemia, główny koordynator akcji "Sprzątanie świata - Polska". 
rozwiń zwiń