Farmy wertykalne. Możesz je uprawiać nawet w centrum miasta

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2022 13:00
Najpierw były ogrody wertykalne, teraz czas na farmy. Rozwiązanie to umożliwia lepsze wykorzystanie powierzchni i sprawia, że taką uprawę można założyć praktycznie wszędzie. 
Ogród wertykalny przy CaixaForum Museum w Madrycie
Ogród wertykalny przy CaixaForum Museum w Madrycie Foto: stoyanh/Shutterstock.com

Mało kto wie, że uprawa warzyw i owoców wcale nie wymaga pracy w ziemi. Kiedy na świecie przybywa ludzi, a zarazem obaw, jak ich wyżywić, pojawiają się pomysły alternatywne wobec tradycyjnego rolnictwa. Mają one zapewnić większej liczbie ludzi żywność dobrej jakości, a przy tym być przyjazne dla środowiska. Jedną z takich alternatyw są właśnie farmy wertykalne. Jak sama nazwa wskazuje, chodzi tu o uprawy pionowe, w których poszczególne rośliny są umieszczone jedna nad drugą. Umożliwia to lepsze wykorzystanie powierzchni i sprawia, że taką uprawę można założyć praktycznie wszędzie, nawet w centrum dużego miasta. 

Kontrolowane uprawy

- Jest to uprawa w zamkniętych pomieszczeniach i kontrolowanych warunkach. Możemy więc kontrolować temperaturę, częstość podlewania, podłoże, to, czym je nawozimy, a także natężenie światła i jego widmo. Czyli mamy kontrolę nad tym czy rośliny dostają takie światło, jakiego potrzebują w danym momencie rozwoju. Możemy też monitorować natężanie dwutlenku węgla w powietrzu, bo to też sprzyja rozwojowi upraw - wymienia Matylda Szyrle z Litnycud.pl. - Dzięki temu uzyskujemy więcej roślin dobrej jakości. Farmy są bardzo efektywne, ponieważ rośliny dostają to czego potrzebują i kiedy potrzebują.

Obok kontrolowanych warunków uprawy, coraz częściej pojawiają się koncepcje ich ochrony. W Holandii pojawił się eksperymentalny projekt - drony, które monitorują uprawy i kiedy trzeba likwidują pojawiające się szkodniki.


Źr. Youtube/The B1M /Growing Up: How Vertical Farming Works


Zrównoważony rozwój i efektywność

 Jak podkreśla gość audycji, wszystko jest tak zaprojektowane, żeby uprawa była jak najbardziej wydajna przy zachowaniu zrównoważonej technologii. Jak duże mogą być uprawy? To zależy od dostępnej powierzchni. W zależności od pomieszczenia, uprawy mogą mieć nawet po kilkanaście pięter. Pod plantację można używać nawet kontenerów morskich, które świetnie się do tego nadają.

- Większość naszej żywności jest produkowana w sposób wysoce przemysłowy. Dzięki obiegowi zamkniętemu, farmy używają 90 procent wody mniej niż tradycyjne uprawy - zauważa rozmówczyni Kamila Jasieńskiego. - Potrzebują także mniej pestycydów, co pozwala odpowiedzieć na część wyzwań, jakie niesie za sobą tradycyjne wielopowierzchniowe rolnictwo

Dzięki temu, że farmy mogą powstawać praktycznie wszędzie, niektóre z nich są tworzone tuż obok sklepów. Takie rozwiązanie pozwala na maksymalne skrócenie łańcucha dostaw


Różnorodne metody

Jest kilka rodzajów upraw na farmach wertykalnych, niektóre z roślin są zanurzone w roztworze wody z odpowiednimi nawozami, czasami nawet nie są powiązane z podłożem. - To dzięki aeroponice, czyli rozpylonej mgiełce, w której są nawozy, i podobnie jak w dżungli, rośliny czerpią substancje odżywcze z powietrza z powietrza - wyjaśnia Matylda Szyrle. - Jest też opcja uprawy w podłożach, które nie są ziemią. Warszawska farma, póki co korzysta z kory kokosowej, jednak trwają poszukiwania podłoża lokalnego, o podobnych właściwościach.

Sprawdź także:

Na farmach na razie nie można hodować wszystkich roślin, jednak z każdym dniem to się zmienia. - Obecnie uprawia się przede wszystkim wszelkie zielone warzywa, takie jak sałaty, zioła, mikroliście, powstało kilka farm na świecie na których uprawiane są wertykalnie truskawki, borówki i pomidory - wymienia gość Czwórki. - Jest to bardzo intensywnie rozwijający się sektor, więc gama produktów może się zwiększyć. Już pojawiła się eksperymentalną uprawa ziemniaków, więc możliwości jest dużo.


Posłuchaj
10:29 Czwórka/Pierwsze Słyszę - werytkalne farmy 03.02.2022.mp3 Matylda Szyrle z firmy Listnycud opowiada o uprawach wertykalnych (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gośc: Matylda Szyrle (Listnycud.pl)

Data emisji: 03.02.2022

Godzina emisji: 08.15

aw/kul/mat.pras.

Czytaj także

Czysta woda dla każdego. Czy młodzi naukowcy z Torunia w tym pomogą?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 17:05
Toruński zespół inżynierów Nanoseen opracował pierwszą na świecie technologię odsalania i oczyszczania wody, która nie wymaga zasilania energią. Ich rozwiązanie może być szansą na rozwiązanie kryzysu wodnego na świecie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Strefa Czystego Transportu ponownie w Krakowie. Co to oznacza?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 18:40
Do Krakowa wraca strefa czystego transportu. Władze tego miasta podejmują działania, których celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej. Po "kopciuchach" przyszedł czas na ograniczenie ruchu aut, które mogłyby zagrażać środowisku.
rozwiń zwiń