Amazja - superkontynent przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 15:53
Nasze siedem kontynentów powstało z Pangei - superkontynentu istniejącego w odległej przeszłości. Naukowcy odkryli, że za kolejne setki milionów lat lądy mogą się ponownie połączyć. Sprawdzamy, jak może do tego dojść.
Do powstania Amazji ma dojść dzięki połączeniu kontynentów
Do powstania Amazji ma dojść dzięki połączeniu kontynentówFoto: shutterstock/BEST-BACKGROUNDS

Według niektórych hipotez w dalekiej przyszłości możemy wrócić do jednego superkontynentu. Powstanie on na skutek kolizji dotychczasowych kontynentów. Ocean Atlantycki ulega rozszerzeniu, a Ocean Spokojny się zmniejsza. Jeśli ten trend się nie odwróci, za 200-300 milionów lat Eurazja ma się zderzyć z obydwiema Amerykami. Ten hipotetyczny ląd został nazwany Amazją.

Pangea - superkontynent

- Rzeczywiście w przeszłości mieliśmy do czynienia z superkontynentami. Jednym z nich była Pangea - mówi prof. Andrzej Konon z Wydziału Geologii UW. - Można jedynie domniemywać, że ponowne połączenie kontynentów jest możliwe. To ciekawa koncepcja, która zyskuje na popularności.

Według specjalisty na Ziemi notujemy różnicę w działaniu poszczególnych stref odpowiedzialnych za ruchy płyt litosferycznych. - Dwoma głównymi czynnikami, którym powinniśmy się przyjrzeć, są strefy ryftowe, gdzie dochodzi do przyrostu najmłodszej skorupy oceanicznej i strefy subdukcji - opowiada. - Płyty litosferyczne toną, zanurzają się pod inne płyty litosferyczne, w wyniku czego dochodzi do tak zwanej konsumpcji litosfery. Mamy grę pomiędzy przyrostem a możliwością zatonięcia litosfery. 


Wszystkie scenariusze są możliwe

Jak zauważa geolog, jeżeli zaniknie mechanizm przyrostu młodej skorupy oceanicznej, to rzeczywiście Ocean Spokojny może zacząć znikać. Wtedy może dojść do kolizji kontynentów. Jednak, żeby taki scenariusz miał szansę na realizację, musiałoby do tego zjawiska dochodzić w sposób ciągły - bez dodatkowych utrudnień, które mogłyby wpłynąć na jego zmianę. Zmiennych jest wiele, więc wszystko, według eksperta, przez miliony lat może się zdarzyć.


Posłuchaj
04:56 Czwórka/Stacja Nauka - Amazaja 02.11.2022.mp3 O szansach powstania superkontynentu Amazji opowiada prof. Andrzej Konon z Wydziału Geologii UW (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Jeśli jednak doszłoby do połączenia kontynentów, to jak mógłby wyglądać nowy superkontynent? Poprzez zmiany i ruchy płyt mogą powstawać i wypiętrzać się kolejne pasma górskie - tak jak było w przypadku Himalajów. - To może także mieć wpływ na intensyfikację trzęsień ziemi, które w takich strefach kolizyjnych będą się pojawiały - zauważa prof. Andrzej Konon. - Obszary w tych miejscach, poprzez wypiętrzenia, mogą podlegać różnym zmianom klimatu. Jednym ze skutków może być trudniejszy dostęp do wody.


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał: Marek Bączyński

Data emisji: 02.11.2022

Godzina emisji: 12.40

aw/kor

Czytaj także

Bałtyk. Historia "wielkiej, słonej wody"

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2022 13:20
Jezioro Lodowcowe, Morze Yoldiowe, Jezioro Ancylusowe i Morze Litorynowe - tak powstawał Bałtyk. To najmłodsze z mórz Oceanu Atlantyckiego - o zielonej barwie, słonym smaku i dość chłodnej wodzie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bateria z ogórka? Tak, to możliwe!

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2022 15:36
Czy ogórek może nam posłużyć jako bateria? Fizyk dr Paweł Gąsior, przekonuje, że jest to możliwe. Sprawdzamy jak wytworzyć prąd za pomocą tego, co mamy w kuchni.
rozwiń zwiń