Muzyka w nauce i na treningu. Gdzie przeszkadza, a gdzie nie?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 15:50
- Niektórym w trakcie nauki muzyka przeszkadza i wolą przyswajać wiedzę w ciszy. Ale jeśli chodzi o ćwiczenia sportowe, moi respondenci nie mają wątpliwości - muzyka jest niezbędnym elementem treningu i motywuje do działania - mówi fizjoterapeuta Julek Gaca z WUM-u. 
Jak muzyka wpływa na organizm człowieka? I dlaczego niektórzy nie mogą uczyć się przy ulubionych piosenkach?
Jak muzyka wpływa na organizm człowieka? I dlaczego niektórzy nie mogą uczyć się przy ulubionych piosenkach?Foto: Tinxi/Shutterstock

- Jako fan muzyki nie wyobrażałem sobie, żeby w pracy magisterskiej nie umieścić tego wątku. Dlatego - jako student Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - postanowiłem sprawdzić, jaki wpływ na procesy życiowe człowieka ma muzyka - opowiada Julek Gaca. 

Praca gościa Czwórki powstała na podstawie ankiety, w której wzięło udział stu chętnych. Do tego młody badacz wykorzystał fachową literaturę oraz to, co w tej kwestii udało się ustalić innym naukowcom. - Sprawdzałem m.in., jak muzyka wpływa na koncentrację w trakcie procesu uczenia się i czy ma związek z obniżeniem stresu, kiedy człowiek uczy się pod presją czasu - wyjaśnia rozmówca Oliwii Krettek. - Z moich badań wynika, że wszystko tu zależy od potrzeb danego respondenta. Niektórzy ludzie potrzebują więcej stymulacji, inni mniej, a są też tacy, którym muzyka przeszkadza w przyswajaniu wiedzy. Okazuje się też, że osoby, które podczas nauki słuchają muzyki, wybierają utwory bez tekstów i bez wyraźnie zaznaczonej sekcji rytmicznej - tak zwaną "muzykę tła".

A jaką rolę pełni muzyka, której słuchamy podczas treningu? Narzuca tempo, odlicza czas w trakcie tabaty (rodzaj treningu interwałowego), nadaje rytm na spinningu, odwraca uwagę podczas długich wybiegań. Nic więc dziwnego, że w takich sytuacjach wybieramy mocno zrytmizowane utwory z melodią, która łatwo wpada do ucha.

Sprawdź także:

- Moi respondenci najczęściej wskazywali na rock i pop - przyznaje Julek Gaca. - Ale też wyraźnie podkreślali, że najbardziej motywujące do ćwiczeń i "poprawiające" wydolność organizmu są piosenki, które mają dla nas znaczenie emocjonalne. Wystarczy przyjrzeć się fanom muzyki, którzy na koncercie swojego ulubionego artysty potrafią stać, a nawet skakać przez cztery godziny. W warunkach domowych raczej się tego nie da powtórzyć. 

Posłuchaj
09:55 CZWÓRKA Stacja Nauka - julek gaca 29.11.2022.mp3 Co łączy muzykę z fizjoterapią? (Stacja Nauka/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: Juliusz Gaca (fizjoterapeuta, absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego)

Data emisji: 29.11.2022

Godzina emisji: 12.30

kul/kor

Czytaj także

Jak wchodzić do wody, żeby uniknąć szoku termicznego?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 14:20
Dla osób młodych i zdrowych lato to czas relaksu, wakacji, i aktywności fizycznej. Ale trzeba pamiętać, że z upałami nie ma żartów - zwłaszcza jeśli zamierzamy się kąpać. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego zanieczyszczone powietrze jest rakotwórcze?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2022 19:20
Zanieczyszczenia powietrza wskazywane są przez badaczy jako jedna z przyczyn powstawania nowotworów. - Jeśli zawczasu zmienimy otoczenie i tryb życia na zdrowszy, możemy zredukować ryzyko zachorowania - podkreślał dr Paweł Sobczuk z Instytutu Onkologii w Warszawie. 
rozwiń zwiń