Jak wchodzić do wody, żeby uniknąć szoku termicznego?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 14:20
Dla osób młodych i zdrowych lato to czas relaksu, wakacji, i aktywności fizycznej. Ale trzeba pamiętać, że z upałami nie ma żartów - zwłaszcza jeśli zamierzamy się kąpać. 
Pamiętajmy, że jedyne rozsądne miejsce do kąpieli jest tam, gdzie jest wykwalifikowany, przeszkolony ratownik, który nie tylko potrafi zauważyć, że ktoś się topi, ale też w fachowy sposób wyciągnąć go z wody i udzielić mu pomocy.
Pamiętajmy, że jedyne rozsądne miejsce do kąpieli jest tam, gdzie jest wykwalifikowany, przeszkolony ratownik, który nie tylko potrafi zauważyć, że ktoś się topi, ale też w fachowy sposób wyciągnąć go z wody i udzielić mu pomocy.Foto: shutterstock/ Bearok

Co dzieje się z ciałem człowieka na słońcu?

Choć zimna woda to ochłoda, to jednak przy bardzo wysokich temperaturach należy zachować umiar i rozsądek. Dlatego przed wejściem do wody w upalne dni trzeba przygotować organizm do spadku temperatury. Woda przewodzi ciepło znacznie lepiej i ochładza organizm 20 razy szybciej niż powietrze. - Na plaży nasze ciało oddaje dużo ciepła. Pocimy się, a nasza skóra jest bardzo mocno przekrwiona - tłumaczy Natalia Niedziela z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland. - Kiedy gwałtownie wejdziemy do wody, następuje skurcz naczyń krwionośnych, który sprawia, że cała krew spływa do serca. Organ zostaje nagle mocno obciążony, dochodzi do sytuacji, w której zmniejsza się przepływ krwi do mózgu, i w efekcie może dojść do utraty przytomności. 

Zimna woda zdrowia nie doda

Zimna woda może doprowadzić także do skurczu mięśni. - Możemy poczuć, że nagle nie jesteśmy w stanie się ruszyć, że jesteśmy "zamknięci". To jedna z oznak szoku termicznego - dodaje rozmówczyni Marty Zinkiewicz. - Pacjent może mieć wtedy hiperwentylację, bo ośrodek w mózgu dostaje informację, że organizm ma za mało tlenu. To jest bardzo niebezpieczne dla osób, które przebywają w wodzie. Człowiek może wtedy stracić kontrolę nad swoim ciałem, zasłabnąć, stracić przytomność i utonąć.

Jak wchodzić do wody?

By uniknąć takiej sytuacji, zanim się zanurzymy w wodzie, musimy się powoli schłodzić. Najpierw stopniowo zanurzamy pachy, klatkę piersiową i głowę, czyli te części ciała, gdzie znajdują się duże naczynia krwionośne.

Posłuchaj
04:45 CZWÓRKA Stacja Nauka - szok termiczny - 09.08.2022.mp3 Szok termiczny - co to jest i jak sobie z nim radzić? (Stacja Nauka/Czwórka)

- Bardzo dobrym sposobem adaptacji jest też ochłodzenie karku wodą z morza czy z jeziora. Wtedy nasz organizm bardzo szybko poczuję tę zmianę, ale stanie się to w środowisku kontrolowanym - podkreśla ekspertka. - Do morza wchodzimy spokojnie, a do basenu nie wskakujemy. Wtedy prawdopodobnie nic nam się nie stanie.

Sprawdź także:

Szok termiczny - co robić?

Jeśli jednak będziemy mieć do czynienia z osobą, która doznała szoku termicznego, musimy jak najszybciej doprowadzić do ustabilizowania temperatury ciała poszkodowanego. Należy go przenieść w ciepłe, suche i bezwietrzne miejsce i zdjąć przemoczone ubranie. Osoby takiej nie należy nagle ogrzewać. Podnoszenie temperatury musi odbywać się stopniowo.

Zobacz: Gwiżdże, krzyczy, macha rękami. I dba o bezpieczeństwo nad wodą >>>

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał przygotowała: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 09.08.2022

Godzina emisji: 12.24

kul

Czytaj także

Bakterie w Bałtyku. Czy kąpiel jest bezpieczna?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 13:30
Jeszcze nie skończyła się pandemia koronawirusa, a wszystko wskazuje na to, że zbliża się kolejne zagrożenie dla naszego zdrowia. Bakteria Vibrio vulnificus z grupy przecinkowców coraz częściej pojawia się w Morzu Bałtyckim. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Citizen science. Jak zostać "plażowym" badaczem?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 17:20
Nauka wcale nie jest domeną zarezerwowaną tylko dla naukowców - potwierdzają to sami badacze, którzy korzystają ze wsparcia pasjonatów w ramach licznych projektów nauki obywatelskiej. 
rozwiń zwiń