Jak komunikowali się neandertalczycy?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2023 15:03
- Neandertalczycy posługiwali się regularną mową, a ich głos był znacznie wyższy i silniejszy niż nasz - mówiła prof. Iwona Sobkowiak-Tabaka, ekspert z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza.
Rekonstrukcja neandertalczyka z londyńskiego Muzeum Historii Naturalnej
Rekonstrukcja neandertalczyka z londyńskiego Muzeum Historii NaturalnejFoto: Chettaprin.P / Shutterstock.com

Dziś wiemy, że nasi odlegli przodkowie dorównywali Homo sapiens sapiens nie tylko fizycznie. Świadczyć o tym może m.in. fakt, że posługiwali się biegle mową. Jak tłumaczyła prof. Iwona Sobkowiak-Tabaka z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w 1989 roku dokonano w Jaskini Kebara, miejscu położonym w południowo-zachodniej części Góry Karmel w Izraelu, przełomowego odkrycia. - Pozyskano wówczas bardzo niewielką kość gnykową. To jedyna nieruchoma kość, nie mająca żadnego połączenia z innymi kośćmi w naszym szkielecie. Kształtem podobna jest ona do żuchwy - tłumaczyła ekspert. 

Język, którym posługiwano się przed czternastoma tysiącami pokoleń, nie brzmiał tak jak współczesna mowa, jednak był nieprzypadkowy, czyli "regularny i celowy". - Nie były to dowolne głoski, a wiemy to dzięki badaniom DNA - tłumaczyła gość Czwórki. Jak mówiła, Homo sapiens neanderthalensis posiadał gen odpowiedzialny za mowę i możliwość porozumiewania się.

Posłuchaj
03:23 2023_01_02 12_01_22_PR4_Stacja_Nauka neandertalczyk.mp3 Głos neandertalczyków był wyższy niż nasz - skąd to wiemy? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Udało się także zrekonstruować brzmienie głosu, a dokonali tego amerykańscy naukowcy. - Neandertalczycy byli niżsi niż my, krępi i mieli dużą, beczkowatą klatkę piersiową. Ich broda była niżej niż nasza. Przez swoją budowę nie byli w stanie artykułować samogłosek "a" i "i". Niektórzy uważają, że ich głos podobny był do odgłosów wydawanych przez żaby - mówiła archeolog. - Był on z pewnością dużo wyższy niż nasz i wypowiadany z dużo większą siłą - tłumaczyła prof. Iwona Sobkowiak-Tabaka. 

Sprawdź także:

Nie wyklucza się, że swój język mieli także inni przodkowie naszego gatunku, m.in. przedstawiciele Homo erectus, którzy żyli na Ziemi niemalże 2 mln lat temu. 

ZOBACZ WIĘCEJ Podróże z Czwórką >>>

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał przygotowała: Szymon Majchrzak

Data emisji: 02.01.2023

Godzina emisji: 12.24

kd/kor


Czytaj także

Ronna i quetta czy ronto i quecto - powstały nowe jednostki miary

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2022 15:30
Dwa nowe przedrostki dla dużych liczb to ronna i quetta, a dla małych - ronto i quecto. Naukowcy wprowadzili je, by było nam łatwiej posługiwać się największymi i najmniejszymi liczbami.
rozwiń zwiń