Science Game Jam. "Masz 10 godzin, żeby zrobić grę o nauce"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2023 18:00
Science Game Jam to powstała w 2018 roku inicjatywa, która łączy warsztaty projektowania gier planszowych z akcją promowania nowoczesnych metod popularyzowania nauki. Tegoroczna odsłona odbędzie się w Warszawie, Gdyni, we Wrocławiu i w Krakowie.
Mikołaj Fedorowicz z Fundacji Marsz dla nauki.
Mikołaj Fedorowicz z Fundacji Marsz dla nauki.Foto: Czwórka/mat. prasowe

Wszystko rozpocznie się w stolicy już 4 marca 2023 roku. Konkurs ma formułę "jamową". - Ludzie spotykają się i mają mniej więcej 10 godzin, żeby wymyślić planszówkę - wyjaśnia Mikołaj Fedorowicz z Fundacji Marsz dla nauki. - Ale ta planszówka musi być popularnonaukowa, czyli musi odpowiadać zawartemu w nazwie słowu "science". Do konkursu najczęściej zgłaszają się już dwu lub trzyosobowe  grupy i - jak pokazują poprzednie odsłony - one też najlepiej sobie radzą sobie z wykonaniem zadania. - Wśród uczestników są studenci, są pracownicy i ludzie, którzy po prostu interesują się nauką i chcieliby zrobić coś dobrego za pomocą planszówek - mówi gość Czwórki. - Przyjmujemy każdego, ale celujemy w dorosłych. Zwycięzcy otrzymują szansę na wyprodukowanie kilku pudełek prototypu gry, więc musimy podpisać umowę z osobami, które są już pełnoletnie.     

Uczestnicy Science Game Jam mają do dyspozycji materiały do prototypowania oraz konsultantów merytorycznych Fundacji Marsz dla nauki oraz GRART. - 10 godzin to może wydawać się dużo, ale ponieważ najpierw trzeba wymyślić koncepcję do tematów, które się losuje, ten czas szybko się kurczy - podkreśla rozmówca Oliwii Krettek. -  Po określonym czasie zawodnicy muszą zaprezentować planszówkę przed jury, a zadaniem jurorów jest rozegranie przynajmniej części gry. 

Zobacz także:

W jednej z poprzednich odsłon zespoły musiały zmierzyć się z tematami takimi jak: zarządzanie i mózg oraz pradawne bakterie. - Wyszły z tego m.in. planszówka o tym, jak zarządza się gospodarką biochemiczną w neuronie oraz gra o procesie biotechnologicznym robienia kefiru - wspomina  Mikołaj Fedorowicz. - Największe wrażenie zrobiła na mnie gra o roboczym tytule "Galaktyka Motyla", w której gracze "uprawiali" gwiazdy. Jej autorzy znaleźli informację o tym, jak wygląda cykl życia gwiazdy i ile ciepła ona emituje. W oparciu o naukową wiedzę stworzyli wciągającą rozgrywkę.   

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne
Posłuchaj
06:57 CZWÓRKA Stacja Nauka - science game 22.02.2023.mp3 Science Game Jam - rozmowa z Mikołajem Fedorowiczem (Stacja Nauka/Czwórka) 
 

W 2023 roku dzięki finansowaniu otrzymanemu od Ministra Edukacji i Nauki odbędą się cztery edycje wydarzenia: w Warszawie, Gdyni, Wrocławiu i Krakowie. Żeby wziąć udział w Science Game Jam należy odwiedzić stronę internetową i wypełnić formularz.  

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: Mikołaj Fedorowicz (Fundacja Marsz dla nauki)

Data emisji: 22.02.2023

Godzina emisji: 12.40

kul

Czytaj także

Młodzi w grupach rekonstrukcyjnych. Co ich przyciąga?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2022 12:00
Święto Niepodległości można obchodzić na wiele sposobów, jednym z nich jest udział w historycznej inscenizacji grup rekonstrukcyjnych. Sprawdzamy, skąd u ich członków wzięło się zainteresowanie historią i czym jest dla nich Święto Niepodległości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Centrum Archiwistyki Społecznej. "Zabawa w pamiętanie"

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2023 19:00
- Archiwum zazwyczaj kojarzy się z zakurzonymi teczkami ukrytymi na strychu lub w piwnicy. Archiwum społeczne jest dla ludzi, zakłada partycypację i współtworzenie zbiorów– wyjaśniają Ewa Majdecka i Iwona Oleszczuk-Jaźwiecka z Centrum Archiwistyki Społecznej.  
rozwiń zwiń