Pokochać puzzle na nowo - dla mózgu i relaksu

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 12:08
- Puzzle to rozrywka nie tylko dla dzieci - przekonują Agnieszka Wenderska i Martyna Marczyńska. - Coraz więcej dorosłych zaczyna układać puzzle. Bardzo polecane są dla osób starszych. Regularnie układane puzzle rozwijają zdolności poznawcze, wspomaga prace mózgu - podkreślają. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay
5G technologie 1200
Sieć 5G. Maszyny, które będą "myśleć" samodzielnie

Wielu wydaje się, że układanie puzzli jest nudne i monotonne. Nic bardziej mylnego, to zajęcie rozwija zdolności społeczne, pobudza wyobraźnię i uczy kreatywności. 


Posłuchaj
04:39 czwórka sobotologia 16.01.2021 puzzle.mp3 O układaniu puzzli opowiadają Agnieszka Wenderska Martyna Marczyńska założycielki sklepu Radostki (Sobotologia/Czwórka)

 

Taka forma relaksu jest coraz częściej wybierana przez osoby dorosłe. - Jest spore zainteresowanie puzzlami, potwierdza to też liczba dostępnych na rynku produktów - mówią specjalistki. - Dużo osób decyduje się na tę formę rozrywki. Dorośli decydują się na puzzle z dużą ilością elementów - dodają.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Ewa (@balkon_na_miodowej)


Ułożenie puzzli z kilku tysięcy elementów to też powód do dumy. Dzielenie się drobnymi sukcesami może nam poprawić humor. - Są nawet puzzle, które mają po kilkadziesiąt tysięcy elementów - to ogromne wyzwanie - podkreślają specjalistki. - Najczęściej jednak wybieramy puzzle po 500, 1000 elementów. Wyzwaniem są też wzory jednokolorowe. 

Puzzle uczą cierpliwości, koncentracji i wytrwałości. To też bardzo odprężające zajęcie, a w dodatku nie angażuje nas "w całości". - Podczas układania puzzli spokojnie możemy słuchać muzyki, podcastów czy audiobooka - poleca Agnieszka Wenderska. - To przyjemna rozrywka w powolnym tempie. 

Ułożony z puzzli wzór można powiesić na ścianie, jak obraz, ale ciekawą propozycją jest również wymiana z innymi maniakami układanek. 


***

Tytuł audycji: Sobotologia 

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik

Data emisji: 16.01.2021

Godzina emisji: 10.42

pj

Czytaj także

Ultranowoczesna tablica informacyjna wykonana z e-papieru jest już w Polsce!

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 15:43
Na razie mogą ją testować goście i pracownicy firm z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia, tam właśnie znajduje się jedna z pierwszych tego typu tablic w naszym kraju. Czy takie tablice niedługo zobaczymy wszędzie? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Problemy z cerą po noszeniu maseczki. Jak sobie radzić?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 14:28
Maskne to nieprzyjemny efekt uboczny noszenia ochronnych maseczek. Coraz więcej osób skarży na problemy z cerą. Podpowiadamy, co robić, by ich uniknąć.
rozwiń zwiń