Redakcja Polska

Rozpoczął działalność portal z największą w Polsce bazą archiwaliów społecznych

07.04.2022 11:28
W Warszawie rozpoczął działalność portal zbioryspoleczne.pl. Platforma, powołana przez Centrum Archiwistyki Społecznej, zebrała w jednym miejscu ponad 100 tys. rozproszonych dotąd materiałów - fotografii z archiwów społecznych i nagrań historii mówionej.
Audio
  • Z Katarzyną Ziętal, dyrektorką Centrum Archiwistyki Społecznej oraz Ewą Majdecką i Małgorzatą Pankowską-Dowgiało z Centrum Archiwistyki Społecznej, rozmawiała Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Prezentacja portalu www.zbioryspoleczne.pl
Prezentacja portalu www.zbioryspoleczne.plFoto: Maria Wieczorkiewicz/PRdZ

Powstanie platformy jest efektem prac Centrum Archiwistyki Społecznej - instytucji prowadzonej wspólnie przez ministra kultury oraz Fundację Ośrodka KARTA.

Centrum udało się zgromadzić w jednym miejscu rozproszone dotąd w ponad dwustu archiwach społecznych z całej Polski fotografie (dokumentujące m.in. życie codzienne od przedwojnia do lat 90. ubiegłego wieku), dokumenty, pamiątki i nagrania historii mówionej. Strona zawiera "unikatowe zbiory gromadzone w lokalnych stowarzyszeniach, fundacjach, bibliotekach czy w ramach prywatnych inicjatyw" - poinformowało CAS, dodając, że materiały będą "teraz łatwo dostępne - w jednym miejscu - dla wszystkich zainteresowanych". Jak przekonują twórcy platformy zbioryspoleczne.pl, dzięki swojemu bogactwu i różnorodności, ma ona szansę stać się atrakcyjnym źródłem wiedzy dla naukowców oraz inspiracją dla artystów i zwykłych internautów.

"Archiwalia prezentowane na portalu opowiadają zarówno o życiu mieszkańców dużych miast, jak i społeczności mniejszych miejscowości i wsi z niemal każdego regionu kraju. Swoje miejsce znalazły tu historie wybitnych postaci, na przykład himalaisty Jerzego Kukuczki czy fotografki Zofii Rydet, ale przede wszystkim tysiące opowieści zwykłych osób i rodzin" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Centrum.

"Wszyscy mamy różne zainteresowania, ale każdy ma szansę znaleźć tu coś dla siebie. Portal zawiera mnóstwo fascynujących materiałów. Szczególnie cenne wydają nam się te bardzo lokalne, których wagę nie zawsze dostrzegamy patrząc z perspektywy wielkich miast" - powiedziała Katarzyna Ziętal, dyrektorka Centrum Archiwistyki Społecznej na konferencji inaugurującej działalność platformy zbioryspoleczne.pl.

Z Katarzyną Ziętal, dyrektorką Centrum Archiwistyki Społecznej oraz Ewą Majdecką i Małgorzatą Pankowską-Dowgiało z Centrum Archiwistyki Społecznej, rozmawiała Maria Wieczorkiewicz.


Jak wychować dziecko wielojęzyczne? Ciekawy poradnik dla rodziców w kraju i na emigracji

06.04.2022 16:22
- Dziesięć lat temu, będąc w ciąży, wpadłam na szalony pomysł, by do noworodka mówić po hiszpańsku i wychować dziecko dwujęzyczne. Ludzie patrzyli na mnie z niedowierzaniem, ale ja ambitnie trwałam w moim postanowieniu. Nie byłoby w tym nic trudnego, gdyby nie los, który rzucił nas na głęboką wodę i sprawił, że po kilku przeprowadzkach, zamieszkaliśmy na Malcie. Od tego momentu historia nabrała innego koloru. Z otoczenia zniknął język polski. Pojawił się język angielski i język maltański - mówi Martyna Górniak - Pełech, autorka książki „Dzieci Wielojęzyczne. Niezwykła historia zwykłej rodziny”.

W warszawskiej galerii Kordegarda otwarto wystawę prac ukraińskich artystów

06.04.2022 13:08
„Mapy” to wystawa międzypokoleniowa, łącząca różne osobowości twórcze i różne techniki artystyczne. Zorganizowało ją Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Narodowym Centrum Kultury.

Polacy na Wileńszczyźnie zebrali ponad 12 tysięcy euro na rzecz Ukrainy

06.04.2022 13:43
Polacy z Litwy zebrali ponad 12 tysięcy euro w ramach akcji humanitarnej "Wileńszczyzna-Ukrainie". W marcu w tym celu były organizowane specjalne koncerty i przedstawienia teatralne.