Żmije i węże jak się zachować, gdy na nie trafisz?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 14:05
Zbliżające się lato sprzyja wędrówkom. Coraz wyższe temperatury cieszą nie tylko nas, sprawiają także, że węże coraz śmielej wychodzą na słoneczko. Jak się zachować, gdy podczas spaceru lub we własnym ogródku na drodze stanie nam wąż? To sprawdzamy w Czwórce.
Żmija zygzakowata jest jednym jadowitym gatunkiem węża w Polsce
Żmija zygzakowata jest jednym jadowitym gatunkiem węża w PolsceFoto: Ian Thraves Photography/shutterstock

W Polsce żyje kilka gatunków węży, a różnorodność może naprawdę zaskakiwać. Żmija zygzakowata, zaskroniec, wąż Eskulapa i gniewosz plamisty - to węże, które można spotkać podczas wędrówki.

Węże w okolicach Poznania

- Jesteśmy na przedmieściach Poznania. W tych okolicach największe szanse na spotkanie z zaskrońcem zwyczajnym mamy w dolinie Warty - mówi dr inż. Mikołaj Kaczmarski z Katedry Zoologii UPP. - Kiedy byśmy popłynęli w dół Warty, dopłynęliśmy do Biedruska, tam możemy się natknąć na gniewosze plamiste. Dalej w Obornikach znamy miejsca, w których są żmije zygzagowate. Swego czasu były one bezlitośnie tępione, a są pod ścisłą ochroną. 

Specjalista podkreśla, że żmija zygzakowata jest jedynym gatunkiem jadowitego węża w Polsce, a jej cechą charakterystyczną jest zygzak na grzbiecie. W kontakcie z nią należy zachować szczególną ostrożność, natomiast pozostałe węże należą do gatunków niejadowitych.

Lasy i nie tylko

Węże najczęściej spotykamy w lasach, ale też do ich ulubionych miejsc należą różnego rodzaju nieużytki, takie jak kamieniołomy piaskowe i warownie. - Przez lata węże nie były tam w żaden sposób prześladowane i te populacje miały szansę się utrzymać na całkiem dużym poziomie - tłumaczy zoolog. - Mimo, że mamy sporo gatunków węży w Polsce, to ich liczebność spada. Miejsc, gdzie rzeczywiście jesteśmy w stanie je spotkać ubywa i czasami trzeba bardzo długo szukać, zanim odniesiemy sukces.


Czytaj także:

Oko w oko z wężem

Ładna pogoda i słońce sprawiają, że gady wychodzą z roślinnych otchłani, żeby się powygrzewać. Podczas wędrówek, może się więc zdarzyć, że staniemy oko w oko z wężem. Jak się wtedy zachować?

- Węże stanowią naturalny składnik ekosystemu, więc kiedy spotykamy tego typu zwierzęta, należy zachować się po prostu normalnie - radzi rozmówca Szymona Majchrzaka. - Nie należy próbować ich łapać, przenosić w inne miejsca i broń Boże nie próbować ich zabijać. Trzeba wiedzieć, że węże boją się tak samo jak my, a nawet bardziej.

Węże nawet wylegując się na słońcu cały czas są w gotowości, żeby uciec przed drapieżnikami. Dlatego trudno je spotkać na zupełnie otwartej przestrzeni. Zawsze starają się mieć w pobliżu jakiś krzew lub drzewo, żeby w każdej chwili czmychnąć w bezpieczne miejsce. - Kiedy nie próbujemy wchodzić w ich przestrzeń życiową, to nie grozi nam żadne niebezpieczeństwo - przekonuje Mikołaj Kaczmarski. - Węże to naprawdę bardzo pożyteczne zwierzęta. Żywią się m.in. uciążliwymi dla nas owadami i gryzoniami.


Posłuchaj
04:40 Czwórka/Stacja nauka - węże 31.05..2023.mp3 O wężach występujących w Polsce opowiada dr inż. Mikołaj Kaczmarski z Katedry Zoologii UPP (Stacja Nauka/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: 

Materiał: Szymon Majchrzak

Data emisji: 31.05.2023

Godzina emisji: 12.30

aw

Czytaj także

Zobacz rośliny owadożerne z bardzo bliska. Jeśli się nie boisz...

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2018 13:40
Rosiczki, muchołówki - jak polują i czy można je hodować w domu? Tego dowiedzieliśmy się podczas Festiwalu Roślin Owadożernych "Magiczna dżungla", który odbył się 5 maja w Warszawie, po patronatem Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolejna misja na Marsa. "Zbadają jądro planety"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 17:03
Pięć metrów - na tę głębokość w powierzchnię Marsa wwiercać się ma kolejna sonda, która swą wyprawę na Czerwoną Planetę rozpoczęła 12 maja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pogoda dla puchaczy. Jesień". Perypetie małych sów

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2018 15:32
Najnowsza "Pogoda dla puchaczy" to jedna z cyklu książek edukacyjnych, których autorami są Marcin Kozioł i Bartek Jędrzejak, o życiu małych sympatycznych sówek. Tym razem odsłona nosi podtytuł "Jesień".
rozwiń zwiń