Farma akwaponiczna we Wrocławiu. Zwierzęta wodne i rośliny dla miasta

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 15:26
W Wrocławiu powstała pierwsza w Polsce farma akwaponiczna. Akwaponika to połączenie uprawy roślin w wodzie i hodowli zwierząt wodnych. Chodzi o to, by miasta stawały się coraz bardziej samowystarczalne. 
Czy uprawy hydroponiczne zdominują tradycyjne rolnictwo? zdj. ilustracyjne
Czy uprawy hydroponiczne zdominują tradycyjne rolnictwo? /zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock/Halfpoint/

W kolorowych kontenerach w środku Wrocławia kwitnie życie. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej przy współpracy z innymi instytucjami założyli pierwszą w Polsce miejską farmę akwaponiczną, w której w obiegu zamkniętym hoduje się rożne morskie zwierzęta i rośliny. AquaFarma dziś integruje, pełni rolę edukacyjną i dalej się rozwija. 

Słowo "akwaponika" to połączenie "akwakultury" i "hydroponiki", gdzie akwakultura to hodowla wodnych w sztucznym środowisku, a hydroponika to hodowla roślin w środowisku wodnym bezglebowym. 

- Połącznie tych dwóch dało akwaponikę, czyli hodowlę stworzeń morskich i uprawę roślin w obiegu zasadniczo zamkniętym - mówi dr inż. architekt Paweł Pedrycz z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. - Ta sama woda wykorzystywana jest dla tych dwóch procesów. A co ciekawsze ta woda jest ze składnikami odżywczymi, które są odpadem, czy też odchodem, dla części rybnej, a dla części roślinnej są nawozem. Nie trzeba tu zewnętrznego nawożenia, wystarczy karmienie tych ryb i innych stworzeń.  To zapewnia wszelkie składniki w tej wysokowydajnej uprawie roślin. Ten system jest dość wydajny, to jego podstawowa zaleta - podkreśla. 

Na zewnątrz widzimy kolorowe kontenery, zaś w środku mamy do czynienia z wielkim zagmatwanym systemem pomp i rurek. - Ten ukryty system jest dość skomplikowany. Zsynchronizowanie tych organizmów roślinnych ze zwierzęcymi, dostrojenie składników odżywczych, wymaga bardzo precyzyjnego procesu filtracji, monitorowania jakości wody - wyjaśnia ekspert. - Z tego względu to wszystko obywa się w dość technicznie wyglądających tankach, pompach, czujnikach, zbiornikach, rurkach. 


Posłuchaj
08:19 czwórka stacja nauka 02.06.2023.mp3 Jak działa farma akwaponiczna? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

AquaFarma pełni też rolę edukacyjną. W czerwonym kontenerze znajdują się organizmy zwierzęce, w wyższym, przeszklonym są rośliny w doniczkach, do których wpompowywana jest woda. Na razie na farmie mieszkają raki, z czasem maja tam być wprowadzone inne organizmy wodne. 

- Jeśli chodzi o rośliny to można tam uprawiać niemal wszystko. Do projektu wybraliśmy rośliny mniej standardowe jak: mizuna, trwa pszeniczna, burak liściowy. Chcieliśmy testować ten system na różnych roślinach, o różnym zapotrzebowaniu na składniki odżywcze i na typy minerałów - wyjaśnia rozmówca Oliwii Krettek. - Prezentujemy potencjał takiej farmy, szansę dla rolnictwa miejskiego. To łączy się z ideą produktywnych miast, które są w stanie się wyżywić - dodaje. 

Dr inż. Paweł Pedrycz zwraca też uwagę formę edukacyjną i integrującą takiej farmy. Jej projektanci od samego początku, w proces projektowania, włączają lokalną społeczność, tworzą warsztaty, a społeczne pomysły włączają w założenie. - To ma być też miejsce przyjazne ludziom, pasujące do otoczenia, zieleni, architektury - podkreśla. - Prowadzimy tu też badania naukowe nad wydajnością takiej farmy. Pracujemy teraz nad kolejnym etapem rozwoju - zielonym dachem, który będzie zbierał wodę deszczową. 


Źr. Youtube/Pierwsza w Polsce miejska farma akwaponiczna. Zobaczcie jak to działa! | Wrocław TV

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 02.06.2023

Godzina emisji: 12.14

pj

Czytaj także

Alternatywne źródła białka. Owady i mięso z probówki

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2023 14:29
- Owady występują w kuchniach świata od dziesiątków lat - mówi Dominika Sikora, doktorantka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. - W Azji, Afryce czy w Ameryce Łacińskiej jedzenie owadów nie jest niczym nowym. Często są to specjały, które są bardzo wyszukane.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lokomotywa solarna. Czy studencki wynalazek zainteresuje kolejowych potentatów?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2023 15:31
Poznańscy studenci budują solarną lokomotywę. To będzie pojazd jedyny w swoim rodzaju, a żacy mają nadzieję, że zostanie rozpowszechniony. Zaraz, z nadzieją na podium, ruszają na konkurs do Wielkiej Brytanii. 
rozwiń zwiń