Panele fotowoltaiczne. Jak działa "darmowy prąd ze słońca"?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 17:00
Wśród jej zalet wymienia się m.in. podniesienie wartości nieruchomości czy bardziej ekologiczne podejście do własnego domu. Niestety ma też wady, m.in. niezwykle wysokie koszty początkowe. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: SnvvSnvvSnvv/Shutterstock

shutt dom fotowoltaika 1200.jpg
Panele fotowoltaiczne - co nam dają?

W Polsce coraz bardziej popularne stają się instalacje fotowoltaiczne, czyli źródła energii odnawialnej. - Naszym pierwszym skojarzeniem na myśl o fotowoltaice są panele, tymczasem to bardzo rozbudowany system - tłumaczył Piotr Wesoły z firmy iSun. - Składa się z modułu fotowoltaicznego, którego składowymi są ogniwa krzemowe. Wykorzystują one energię słońca i to w nich zachodzi reakcja. Powstaje prąd stały, który poprzez sieć kabli płynie do serca tej instalacji. Tam zamieniany jest na prąd zmienny, czyli taki, jaki mamy w gniazdkach. Potem przechodzi to przez system zabezpieczający i jako energia zużywany jest na bieżąco - tłumaczył ekspert.

Posłuchaj
08:00 czwórka fotowoltaika 2021_07_14-17-23-28.mp3 Wady i zalety paneli fotowoltaicznych we własnym domu (TOP/Czwórka) 

Jak tłumaczył Piotr Wesoły, fotowoltaiką nie musimy się przejmować, jeśli już ją posiadamy. Do jej podstawowych zalet należą bowiem trwałość i żywotność. - To system totalnie bezobsługowy nawet przez kilkanaście lat. Nie ma tu żadnych silników, akumulatorów, wiatraków, części ruchomych, które mogłyby się zepsuć, i które trzeba byłoby naprawiać - wyliczał gość Czwórki. - Poza tym ceny prądu od kilku lat rosną znacząco, a fotowoltaika sprawia, że jesteśmy od nich niezależni.


rzepak pszczoły1200.jpg
Inteligentne ule w USA. Pomysł przyjmie się w Polsce?

Czytaj także: 

Jak podkreślał ekspert, tego typu panele stanowią źródło niewyczerpywalnej energii, i choć na świecie fotowoltaika jest rozpowszechniona od lat, w naszym kraju wzrost liczby takich instalacji zanotowano około dekady temu. W programie obalaliśmy także mity dotyczące fotowoltaiki. - Nieprawdą jest, że panele fotowoltaiczne reagują na promienie słońca. One reagują na światło, więc będą działać nie tylko w bardzo słoneczne dni - wyliczał ekspert. 

Niestety fotowoltaika ma także wady. - To system w naszym kraju wciąż niezwykle drogi, a magazyny energii wciąż nie są popularne - wyliczał gość Czwórki. Warto jednak pamiętać, że panele fotowoltaiczne mogą założyć nie tylko ludzie mieszkający w domach, ale także lokatorzy bloków. - W Poznaniu organizowane są przetargi, dotyczące instalacji takich rozwiązań na osiedlach - przekonywał gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał: Agata Nowotnik

Data emisji: 14.07.2021

Godzina emisji: 17.12

kd

Czytaj także

Joga na letniej plaży. Jak odnaleźć swój spokój wśród morza turystów

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 10:50
Gdy tylko pogoda pozwala, nauczycielka jogi Kasia Roik porzuca sale ćwiczeń i zaprasza swe grupy w plener, często do parku, a latem na plażę. Czy to dobre miejsce na zajęcia jogi? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kamper - wakacyjny dom na kółkach

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 17:34
Od zeszłego roku wzrasta zainteresowanie kamperami, taka forma podróżowania daje swobodę i wolność. Wiele osób zamiast wakacji "all inclusive" wynajmuje kampera i rusza przed siebie.
rozwiń zwiń