Internet rzeczy. Jak działa inteligenty kosz na śmieci?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2023 14:30
Koniec z przepełnionymi koszami na śmieci, z których zawartość "wylewa się". Studenci Politechniki Warszawskiej opracowali nowy rodzaj pojemników, które wymuszają zgniecenie odpadów przed wyrzucenie
Codzienne pomiary zapełnienia śmietników pozwala na wyeliminowanie zbędnych kilometrów pokonywanych codziennie przez śmieciarki. (zdj. ilustracyjne)
Codzienne pomiary zapełnienia śmietników pozwala na wyeliminowanie zbędnych kilometrów pokonywanych codziennie przez śmieciarki. (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock/ Rawpixel.com

Oprócz pojemników studenci opracowali także specjalny system informujący osoby opróżniające śmietniki o tym, czy zostały one już wypełnione. Ultradźwiękowy czujnik wypełnienia kontenerów na odpady to innowacyjne rozwiązanie, które ma na celu zoptymalizowanie procesu odbioru odpadów, a tym samym ograniczenie zużycia paliwa i poprawę jakości powietrza w mieście. - Montowane w koszach na śmieci czujniki  trzy razy dzienne wzbudzają się i mierzą zapełnienie kontenerów, a następnie wysyłają informację do naszego systemu, z którego korzystają pracownicy i kierowcy śmieciarek na aplikacji na tablecie - wyjaśnia Jerzy Czajkowski z Koła Naukowego Smart City PW. 

Codzienne pomiary zapełnienia śmietników pozwala na wyeliminowanie zbędnych kilometrów pokonywanych codziennie przez śmieciarki dzięki omijaniu miejsc, w których śmietniki są puste lub wypełnione tylko do połowy. - Infrastruktura śmietników pozostała w mieście, one stoją tak jak stały, bo nasz system polega na implementacji czujników do śmietników i nie wymaga wymiany pojemników na nowe - podkreśla Mikołaj Domagalski. - Nasz system umożliwia także firmom sprzątającym wgląd w statystyki. Te zaś mogą być pomocną wskazówką na przykład przy rozmieszczaniu nowych pojemników albo planowaniu tras śmieciarek  - dodaje Bartosz Wiktorzak.    

Sprawdź też:

Największym problemem, z jakim spotkali się studenci przed uruchomieniem programu, było połączenie informacji o zapełnianiu się koszy z osobami sprzątającymi, czyli stworzenie płytki z czujnikiem. - Zastosowaliśmy technologię, która jest przeznaczona do rozwiązań internetu rzeczy i zapewnia bardzo małe zużycie energii. Dzięki temu baterie w czujnikach działają dłużej. Teraz czas ich działania to trzy lata. Kiedy korzystaliśmy ze zwykłej technologii komórkowej czujniki rozładowywały się po trzech miesiącach - mówią rozmówcy Weroniki Puszkar.    

Posłuchaj
04:50 CZWÓRKA Stacja Nauka - kosz 14.06.2023.mp3 Jak działa inteligentny kosz na śmieci? (Stacja Nauka/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 14.06.2023

Godzina emisji: 12.35

kul

Czytaj także

Studencka Barka autonomiczna najlepszą konstrukcją na zawodach na Florydzie

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2023 17:02
Studenci z AGH zbudowali barkę solarną, która wygrała zawody RoboBoat w kategorii "najlepsza konstrukcja" na Florydzie za najlepszą konstrukcję autonomiczną. Czy takie urządzenia będę wkrótce powszechne na naszych wodach?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lokomotywa solarna. Czy studencki wynalazek zainteresuje kolejowych potentatów?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2023 15:31
Poznańscy studenci budują solarną lokomotywę. To będzie pojazd jedyny w swoim rodzaju, a żacy mają nadzieję, że zostanie rozpowszechniony. Zaraz, z nadzieją na podium, ruszają na konkurs do Wielkiej Brytanii. 
rozwiń zwiń