Internet rzeczy w inteligentnym mieście. Jak działa IoT?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2023 17:20
Inteligentne miasta to nie tylko koncepcja czy marzenie o przyszłości. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom internetu rzeczy (IoT) wiele z nich jest już aktywnych i szybko się rozwija.
Miasta przyszłości mają być bezpieczne i przyjazne dla wszystkich mieszkańców.
Miasta przyszłości mają być bezpieczne i przyjazne dla wszystkich mieszkańców.Foto: shutterstock/BABAROGA

Smart city - miasto przyszłości czy kompromisu?

Współczesne miasta muszą nadążać za postępem technologicznym, rosnącą liczbą mieszkańców czy zmieniającym się klimatem. Nie ma jednej recepty, bo każda metropolia jest inna i mierzy się z innymi uwarunkowaniami. - Smart city takie jak na przykład Warszawa, to takie miasto, które dba zarówno o to, żeby był zrównoważony rozwój, czyli żeby budynki zużywały mniej energii, jak i o transport, żeby ograniczyć ruch, żebyśmy nie stali w korkach i mieli gdzie parkować - wyjaśnia Joanna Wziątek, specjalistka do spraw cyberbezpieczeństwa. - Smart city to także elektroniczny obieg dokumentów. Certyfikaty takich miast, oprócz Warszawy, mają także Gdańsk, Gdynia, Kielce i Lublin. Ale są też inne miejsca, w których korzysta się z takich systemów, na przykład z płatności mobilnych. 

IoT - jak to się robi w Singapurze?

Jednym z elementów wykorzystywanych w inteligentnych miastach jest IoT, czyli Internet of things. To sieć obiektów fizycznych, które są wyposażone w czujniki, oprogramowanie i inne technologie w celu łączenia się i wymiany danych z innymi urządzeniami i systemami za pośrednictwem sieci. - Z technologii IoT korzysta m.in. Singapur, wzorzec smart city. Tamtejsi eksperci wyliczyli, że w 2050 roku połowa społeczeństwa będzie miała powyżej 65. roku życia, więc już dzisiaj przygotowują się na to, że przybędzie im osób w grupie seniorów. W związku z tym wymyślili taksówki bez kierowców, czyli autonomiczne pojazdy przeznaczone dla osób starszych, które można zamówić sobie przez odpowiednią aplikację - opowiada gość Czwórki. - Do tego seniorzy dostają urządzenia monitorujące ich stan zdrowia, które mogą nosić jako zegarki. Dlatego nie chodzą do lekarzy na badania kontrolne, nie czekają w kolejkach na konsultacje, bo takie raporty wysyła za nich internet rzeczy.  

Sprawdź też:

Bezpieczeństwo smart cities

Wraz z powszechnym monitoringiem pojawia się temat inwigilacji, który zawsze budzi dyskusje. Część osób zastanawia się, czy miasto lub państwo mają prawo śledzić obywateli i nagrywać ich wizerunek. Rozmówczyni Marty Hoppe uspokaja, że te kwestie regulują przepisy, które chronią bezpieczeństwo danych. - Myślę, że to jest przede wszystkim problem społeczny. Jeżeli chcemy tych unowocześnień i chcemy monitoringu, żeby czuć się bezpieczniej, to musimy pogodzić się z tym, że ktoś nas obserwuje i nagrywa. Ale z drugiej strony - jeśli popatrzymy na to, że sami instalujemy sobie w domach kamery i elektroniczne nianie, i nie sprawdzamy, gdzie te dane trafiają i kto ma do nich dostęp, to myślę, że nie musimy być aż tak bardzo ostrożni, jeśli chodzi o monitoring miejski - dodaje Joanna Wziątek.  

Posłuchaj
21:12 CZWÓRKA Dajesz rade - smart city 17.05.2023.mp3 Internet rzeczy w inteligentnym mieście (Dajesz radę/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Joanna Wziątek (specjalistka od cyberbezpieczeństwa)

Data emisji: 17.05.2023

Godzina emisji: 14.15

kul 

Czytaj także

Telosa - kolejna utopia czy miasto przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 09:45
Pomysłów na miasta przyszłości było już całkiem sporo. Niektóre z nich pozostawały jedynie w sferze marzeń, inne na papierze. Odmienić ten stan ma Telosa, amerykański projekt zakłada, że pierwsi mieszkańcy wprowadzą się tam jeszcze przed 2030 rokiem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magdalena Milert: miasto ma być dostępne dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2023 14:30
Magdalena Milert, architektka i urbanistka, przygląda się gospodarce przestrzennej, architekturze oraz rozwiązaniom infrastrukturalnym. W Czwórce namawia, żeby obserwować, co się dzieje w naszej wspólnej przestrzeni i reagować, gdy pojawiają się utrudnienia.
rozwiń zwiń