Bruksizm. Przykre konsekwencje zgrzytania zębami

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 15:14
Rzadko zdajemy sobie sprawę, że zwykłe zgrzytanie zębami może oznaczać poważne schorzenie. Nawracające bóle głowy, stawów, karku, pleców, a nawet oczu czy kręgosłupa - to tylko niektóre z możliwych konsekwencji bruksizmu.
Audio
  • Czym jest bruksizm i jakie mogą być jego konsekwencje? (Stacja Nauka/Czwórka)
O konsekwencjach zgrzytania zębami mówiliśmy w Czwórce
O konsekwencjach zgrzytania zębami mówiliśmy w CzwórceFoto: Shutterstock.com/santypan

ból głowy chory 1200.jpg
Skąd się bierze ból?

Zgrzytanie zębami dotyka nas nie tylko w trakcie dnia, gdy jesteśmy zdenerwowani. Najczęściej i najbardziej intensywanie daje o sobie znać w nocy, podczas snu. Jak podkreślała w rozmowie z Czwórką Barbara Szafrańska, stomatolog i specjalista-protetyk, wbrew powszechnej opinii bruksizm nie dotyczy wyłącznie zębów. - To mimowolne skurcze mięśni. A problemy kosmetyczne, jak ścieranie szkliwa to początek góry lodowej konsekwencji tego zjawiska. Z czasem bowiem organizm coraz bardziej przestaje sobie radzić z napięciem i stresem - tłumaczyła ekspertka. - Niestety pacjenci zgłaszają się do lekarzy dopiero, gdy łamią im się przednie zęby. Jeszcze gorzej jest, gdy to już etap, w którym pojawiają się silne bóle głowy w okolicach twarzoczaszki - dodała.

Jak leczy się bruksizm i co pacjentom z tym schorzeniem zalecają lekarze? Zapraszamy do wysłuchania nagrania całego materiału reporterskiego, który dla Czwórki przygotowała Kaja Zemła.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Data emisji: 29.03.2017

Godzina emisji: 12.35

kd/jsz

Czytaj także

Autyzm. Zaburzenie, z którym można żyć

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016 15:37
Światowy Tydzień Autyzmu rozpoczyna się co roku w pierwszy poniedziałek grudnia. Jak myślą i widzą świat osoby dotknięte tym zaburzeniem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dobre oddychanie - reguluje funkcje organizmu

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2017 15:55
Wdech i wydech, wdech i wydech... Niewiele o oddychaniu myślimy, a to właśnie ono jest odpowiedzialne za utlenienie każdej naszej komórki. W "Stacji Nauka" uczymy, jak prawidłowo oddychać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zespół jelita drażliwego. Trwają badania nad leczeniem

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 15:53
- Główną grupą osób, które chorują na zespół jelita drażliwego są osoby młode, w wieku 20-40 lat. Dwukrotnie częściej są to kobiety niż mężczyźni - tłumaczyła studentka medycyny Agata Jarmuż.
rozwiń zwiń