Naukowcy z Chin stworzyli syntetyczne drewno. Jest lekkie i niepalne

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 15:24
Naukowcy z Chin, działając w obronie środowiska, poszli o krok dalej i stworzyli syntetyczne drewno. Nowe tworzywo jest lekkie, wytrzymałe i nie pali się w ogniu.
Audio
  • Naukowcy z Chin stworzyli syntetyczne drewno. Jest ognio- i wodoodporne (Stacja nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Dr Izabela Zawisza 1200.jpg
Polscy naukowcy stworzyli kosmetyk chroniący skórę przed smogiem

- Zostało wyprodukowane z tworzywa sztucznego o szczególnie zorganizowanej strukturze zewnętrznej tylko w pewnym stopniu przypominającym drewno. Badacze porównywali właściwości tworzywa do drewna balsy (ogorzałki wełnistej) - gatunku o połowę lżejszego od korka. Dodatkowo ma mieć też właściwości ognio- i wodoodporne - komentował dr hab. Paweł Kozakiewicz, ekspert z Wydziału Technologii Drewna SGGW w Warszawie. 

Ekspert unika nazywania wynalazku przełomowym. - Rozwiązanie jest innowacyjne, ale czas pokaże, czy rzeczywiście przełomowe. To na pewno szybkie rozwiązanie na wytwarzanie tworzywa o strukturze podobnej do drewna - tłumaczył. 

leki1200.jpg
Jak segregować odpadki medyczne?

Czy żywice, które wykorzystywane są do produkcji sztucznego drewna są przyjazne dla środowiska? Do czego możemy wykorzystać sztuczne drewno i czy jest ono poddawalne recyklingowi? O tym w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Kacper Kaczmarczyk

Data emisji: 1.03.2018

Godzina emisji: 12.13

Czytaj także

WWF Polska wystawia fakturę za zużycie Ziemi. Dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 16:07
Do 2050 roku mniej niż 10 proc. ziemskiego lądu będzie wolne od śladów ingerencji człowieka. Oznacza to koniec różnorodności biologicznej na planecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chińskie miasto jest czystsze dzięki karaluchom

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2018 20:39
Karaluchy nie kojarzą się zbyt pozytywnie. Naukowcy od dawna zastanawiają się, jak te małe stworzenia przeżywają w brudnym, niezbezpiecznym środowisku, co może otwierać nowe pola dla medycyny i farmakologii. Karaluchy mogą okazać się pożyteczne również w innych dziedzinach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstała szczepionka dla pszczół. "Badania wciąż trwają"

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 16:02
Naukowcy z Helsinek w Finlandii opracowali szczepionkę chroniącą pszczoły przed niektórymi chorobami. Może to pomóc w walce z trwającym na całym świecie drastycznym spadkiem liczby owadów. - Na razie informacje na ten temat są bardzo skromne - mówi apipatolog, prof. Grażyna Topolska. 
rozwiń zwiń