Inteligentne ule. Student z Łodzi pomaga pszczołom

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 15:45
Student elektroniki na Politechnice Łódzkiej Sebastian Górecki stworzył projekt zbudowania inteligentnej pasieki. - Zobaczyłem, jak ciężko pracują te maleńkie zwierzątka i postanowiłem im pomóc - wspominał Sebastian Górecki. 
Audio
  • W jaki sposób technologia może ułatwić życie pszczołom? (Stacja Nauka/Czwórka)
Pszczoły, zdjęcie ilustracyjne
Pszczoły, zdjęcie ilustracyjneFoto: ARLOUK/Pixabay.com

pszczoła pszczoły kwiat 1200.jpg
Wymieranie pszczół. Bez nich czeka nas zagłada

- Jedna pszczoła, nieobciążona miodem waży zaledwie gram, ale wszystkie pszczoły zapylają w Europie ponad 80 proc. gatunków roślin. Gdyby ich nie było, zabrakło by też nas - mówił młody naukowiec. W rozmowie z Czwórką tłumaczył, na czym dokładnie polega jego koncepcja "inteligentnych uli". - Stworzyłem autorski projekt elektroniki, którą można w nich zamontować. Dzięki transmisji danych będzie można je umieszczać w chmurze. W przyszłości dzięki temu chciałbym badać parametry całego ula, analizować je, i w razie konieczności alarmować pszczelarzy - tłumaczył. - Skupiłem się na temperaturze i wilgoności powietrza, bo są to parametry kluczowe. W przyszłości do tego mogłaby dojść m.in. waga ula, czy czystość powietrza w danym ulu. 

Sebastian Górecki wygrał lokalny konkurs "Młodzi w Łodzi. Mam pomysł na start-up", a jego rozwiązania mają być wprowadzone w kilku miejscach w Polsce. Jak planuje rozwijać swój pomysł i ilu ulom uda się w ten sposób pomóc? O tym w nagraniu materiału reporterskiego Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Goście: Sebastian Górecki (student elektroniki na Politechnice Łódzkiej)

Data emisji: 29.03.2018

Godzina emisji: 12.35

kd/kul

Czytaj także

Plastik to cichy zabójca Ziemi. Jak z nim walczyć?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2018 18:07
- Jest ogromnym zagrożeniem. Dopiero zaczynamy rozpoznawać skalę problemu, a już wiemy, że negatywnie wpływa na życie wszelkich stworzeń - mówi w rozmowie z Patrykiem Kuniszewiczem Will McCallum z brytyjskiego oddziału Greenpeace.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstała szczepionka dla pszczół. "Badania wciąż trwają"

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 16:02
Naukowcy z Helsinek w Finlandii opracowali szczepionkę chroniącą pszczoły przed niektórymi chorobami. Może to pomóc w walce z trwającym na całym świecie drastycznym spadkiem liczby owadów. - Na razie informacje na ten temat są bardzo skromne - mówi apipatolog, prof. Grażyna Topolska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy z Chin stworzyli syntetyczne drewno. Jest lekkie i niepalne

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 15:24
Naukowcy z Chin, działając w obronie środowiska, poszli o krok dalej i stworzyli syntetyczne drewno. Nowe tworzywo jest lekkie, wytrzymałe i nie pali się w ogniu.
rozwiń zwiń