Polscy naukowcy stworzyli kosmetyk chroniący skórę przed smogiem

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 13:54
Odkrycie molekułu chitathion ma ochronić nas przed działaniem smogu i metali ciężkich. - Znajdzie się w kremie, który wytworzy niewyczuwalną powłokę, zapobiegającą szkodliwym skutkom smogu - wyjaśniała dr Izabela Zawisza.
Audio
  • Polscy naukowcy odkryli cząsteczkę chroniącą przed smogiem (Stacja nauka/Czwórka)
Laboratorium zespołu badawczego firmy KF Niccolum
Laboratorium zespołu badawczego firmy KF NiccolumFoto: Patryk Kuniszewicz/Czwórka

Stworzyliśmy pancerz przed metalami ciężkimi, który będzie chronił naszą skórę dr Izabela Zawisza 

- Chitathion to fuzja bliopolimeru, który nazywa się chitozan. Jest produktem pozyskiwanym z pancerzy krewetek i innych skorupiaków. Wpisuje się w myśl filozofii zero waste, bo przy jego produkcji wykorzystujemy organiczne odpady.

- Chitozan jest niezwykle pożyteczny. Możemy wykorzystać go jako środek wspomagający gojenie ran i leczenie oparzeń. Zmodyfikowaliśmy jego niezwykłe właściwości za pomocą peptydu występującego również w ludzkim organizmie. Zatrzymaliśmy jego dobre właściwości i udoskonaliliśmy blokowanie przedostawania się do skóry szkodliwych metali ciężkich - opowiadała. 

W jaki sposób molekuła ma chronić naszą skórę przed negatywnymi skutkami smogu i metali ciężkich? Jak często powinniśmy stosować produkty wzbogacone o chitathion, aby być odpowiednio chronionym? Kiedy produkt pojawi się na sklepowych półkach? Więcej na ten temat w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: dr Izabela Zawisza (z zespołu badawczego firmy KF Niccolum)

Data emisji: 1.03.2018

Godzina emisji: 12.13

ac/pj

Czytaj także

Czemu niedźwiedzie polarne schodzą z kry na ląd?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 17:00
27 lutego to Dzień Niedźwiedzia Polarnego. - To wyjątkowe zwierzęta, największe drapieżniki zamieszkujące Arktykę, bardzo odległe, zimne rejony - mówi Anna Jakucińska z warszawskiego Zoo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak segregować opakowania po lekach i odpadki medyczne?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 14:37
Uczymy się właściwej segregacji śmieci, rezygnujemy z kupowania opakowań z plastiku. Mamy jednak duży problem z opakowaniami po lekach - recykling niektórych jest prawie niemożliwy. 
rozwiń zwiń