Smog zabija Twoją inteligencję
- Bakterie w żołądku łączą się z trawieniem. 14 tys. szczepów bakterii w naszym żołądku przez swoją aktywność promują promocję neuroprzekaźników w mózgu - tłumaczył ekspert. - Jeden ze szczepów odpowiada za produkcję serotoniny, która z kolei ma wpływ na to, jak szybko się regenerujemy, odpoczywamy i znosimy stres. Serotonina odpowiada też za monitorowanie odpowiedniego pH krwi. Sterujące układem nerwowym mikrobiomy znajdują się w żołądku, można więc powiedzieć, że jest to nasz drugi mózg - wyjaśniał.
Aplikacja, która walczy ze smogiem
Smog ma wpływ na niszczenie mikrobiomów w naszym organizmie. W jaki sposób? Jak szybko postępuje ten proces? Jak można go zahamować?
Dlaczego wielu sportowców, pomimo tego, że są aktywni, cierpi na depresje i stany lękowe? I dlaczego dla zachowania zdrowia konieczna jest zbilansowana dieta? Dlaczego mieszkając w mieście lepiej uprawiać sport na siłowni? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Materiał: Maciej Oswald
Gość: dr Adam Pabiś (neurobiolog, audiolog – specjalista zajmujący się ubytkami słuchu, szumami usznymi, schizofrenią, ale też depresją i stanami lękowymi, Centrum Nowoczesnej Audiologii)
Data emisji: 2.11.2018
Godzina emisji: 12.40
ac