Soplówka jeżowata. Lwia grzywa na talerzu

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 13:30
Złota polska jesień już tuż tuż. Zaraz ruszymy zbierać grzyby, warto zebrać też soplówkę jeżowatą, która wygląda jak lwia grzywa, a smakuje jak homar. 
Soplówka jeżowata
Soplówka jeżowataFoto: Shutterstock/Fotografiecor.nl

burger weganizm wegetarianizm warzywa kuchania jedzenie 1200.jpg
Wegański nie oznacza, że zdrowy. Też może być tłusty i pełen stabilizatorów

Oszałamiający wygląd grzyba o nazwie soplówka jeżowata i jego smak, który niektórzy przyrównują do owoców morza to nie jedyne jego walory. Ten grzyb znany jest z tego, że jest prawdziwą bombą zdrowotną. 


Posłuchaj
04:07 czwórka stacja nauka 10.09.2020.mp3 O właściwościach soplówki jeżowatej opowiada Radek Kruczek, coach zdrowia i koordynator programów Wellness (Stacja Nauka/Czwórka)

 

- Soplówka jeżowata to grzyb medyczny. Przywędrowała do nas z medycyny chińskiej. W Chinach używana jest od setek lat - mówi Radek Kruczek, coach zdrowia i koordynator programów Wellness. - Dziś świat Zachodu jest bardziej otwarty na to, żeby szukać sposób na wspieranie swego zdrowia czy leczenia dolegliwości. Widzimy, że medycyna konwencjonalna, zachodnia jest młoda, ma może 150 lat i nie ze wszystkim problemami sobie dobrze radzi. Dlatego szukamy. Jesteśmy otwarci i na profilaktykę zdrowia, i na to, co medycyna Wschodu poleca - dodaje. 

Płaty tego grzyba mogą mieć wielkość nawet do 40 cm, a jego owoc wygląda jak biała, lwia grzywa. Soplówka jeżowata wykazuje silne działanie neuroregeneracyjne, dodatkowo grzyb ten chroni przed wrzodami żołądka, poprawia funkcje poznawcze, łagodzi zmęczenie, wspomaga walkę z depresją. Może mieć też potencjalne zastosowanie w chorobach takich jak Parkinson czy Alzheimer. 

- W dużym uproszczeniu, jest to coś, co ma pomóc w lepszym funkcjonowaniu układu nerwowego, żeby lepiej działał, lepiej się regenerował - podkreśla ekspert. - Są badania naukowe, które to potwierdzają, są osoby, na które to działa, ale i takie, które nie czują specjalnej różnicy. Co ważne: na pewno jest to bezpieczny produkt - dodaje. 

Posłuchaj także:

Soplówka jeżowata ma sporo substancji aktywnych. One mogą też wspomóc nasze funkcje kognitywne czy zwiększyć koncentrację. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Wójcik 

Materiał: Agata Nowotnik

Data emisji: 10.09.2020

Godzina emisji: 12.44

pj


Czytaj także

Od A do G. Nowe symbole na sprzęcie AGD

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 09:28
W sklepach na telewizorach, pralkach, lodówkach i innych urządzeniach odnajdujemy naklejki oznaczające klasę efektywności energetycznej danego sprzętu. Większość nosi symbol A, A+, A++ czy A+++. Komisja Europejska postanowiła to zmienić, by pomóc konsumentom. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie daliśmy się pandemii. Pojechaliśmy na wakacje. A dokąd?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 11:24
Powakacyjne badania pokazują, że doszło do przetasowań na szczycie listy najpopularniejszych wakacyjnych wyborów Polaków. Chorwacja wygryzła Włochy, a Grecja zdeklasowała Hiszpanię. 
rozwiń zwiń