Rośliny w domu - dla lepszej koncentracji i oddechu

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 14:37
Wszystkie badania na świecie wskazują, że rośliny minimalizują stres, odprężają i dbają o nasze powietrze. Do naszych mieszkań warto wybrać je mądrze. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Shannon West
salon dywan 1200.jpg
Perski, shaggy czy rabbit - jaki dywan wybrać by było przytulnie

Pomieszczenia, w których przebywamy mogą być dla nas przyjemniejsze. Dzięki roślinom będzie nam się lepiej pracowało, uczyło czy nawet oddychało. 


Posłuchaj
05:19 czwórka stacja nauka 29.01.2021 rośliny.mp3 Jak rośliny wpływają na nasze samopoczucie i które z nich wybrać do wnętrz? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Kwiaty w naszym otoczeniu pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Ten fakt wykorzystali studenci czterech uczelni, w tym z SGGW w Warszawie, i wzięli udział w ciekawym projekcie. Jego finałem był projekt aranżacji pomieszczeń roślinami doniczkowymi. 

- Pierwszym, głównym kryterium było wykorzystanie właściwych roślin, które nadają się do pomieszczeń. Specjaliści od nas z uczelni pomagali wybrać te gatunki roślin - mówi dr hab. Beata Fornal-Pieniak, koordynator grantu. - Były także wykłady, które pomagały im wejść w tematykę: które rośliny mają właściwości oczyszczające, jeśli chodzi o zanieczyszczenia w pomieszczeniach, które redukują stres, na co zwrócić uwagę w procesie projektowym - dodaje. 

Do aranżacji konkursowych wybrano dwa uczelniane pomieszczenia: hol i salę dydaktyczną. Każdy projekt musiał być zwizualizowany, zawierać rzut z góry. - Ważny był pomysł, forma wykonania i estetyka - podkreśla przedstawicielka SGGW.  Najciekawszy projekt przewidywał specjalny system do nawadniania roślin, który zapobiegał ich przelaniu. Przelanie jest bardzo niekorzystne dla roślin, a w takich miejscach, jak szkoły czy uczelnie, gdzie kilka osób podlewa kwiaty jest to częste zjawisko. - Oprócz specjalistycznych doniczek studenci wykorzystali wskaźniki poziomu wody. 

Zobacz także:

pies kolana laptop praca zdalna shutter 1200 Mirjana Zidar.jpg
Razem raźniej. Czworonóg w domu - nieoczekiwany efekt pandemii

Co do domu?

Decydując się na rośliny do naszych wnętrz powinniśmy zastanowić się ile czasu jesteśmy w stanie im poświęcić, czy jesteśmy w stanie spełnić ich wymagania. Dzięki odpowiednim warunkom one oczyszczą nasze domowe powietrze. 

- Taką rośliną popularną, oczyszczającą, niewymagającą jest sansevieria czyli wężownica - mówi dr Dawid Olewnicki, Instytut Nauk Ogrodniczych SGGW. - To roślina, która jest prosta w obsłudze, wytrzymuje długie przesuszanie - dodaje. 

Obok wężownicy naukowiec wymienia: zielistkę Sternberga (która również oczyszcza powietrze i jest mało wymagająca), różne rodzaje epipremnum. Studenci w konkursowym projekcie uwzględnili również skrzydłokowiaty i modne ostatnio monstery, a także świetnie rosnące również w domach bluszcze. 

- Mamy wiele wyników badań prowadzonych na całym świecie dotyczących wpływu roślin na samopoczucie - mówi dr Dawid Olewnicki. - Z badań wynika, że przebywanie z naturą wpływa na obniżenie poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu, we krwi, co równocześnie wywołuje uczucie odprężenia, przyjemności i skupienia - dodaje. 


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 29.01.2021

Godzina emisji: 12.24

pj

Czytaj także

Rośliny mięsożerne. Wszystko po to, żeby przetrwać

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 14:35
W okresie kwarantanny wiele osób zajęło się roślinami i domowym ogrodnictwem. Pewnie jednak niewiele osób przygarnęłoby roślinę mięsożerną. Skąd właściwie wziął się taki sposób odżywiania wśród roślin? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nekropolie - rośliny mają tam swoją symbolikę

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 15:05
Wiele roślin sadzonych na cmentarzach miało znaczenie symboliczne lub było otaczanych czcią. Sprawdzamy, co oznaczają.  
rozwiń zwiń