Kolory jesieni - dlaczego liście zmieniają barwę?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 15:30
Jesienią, gdy słońca mniej, więcej opadów i krótsze dni, liście zmieniają kolor. Przez kilka tygodni jesteśmy świadkami nieprawdopodobnej feerii barw - od złotych i pomarańczowych, przez czerwone, po brunatne. Sprawdzamy, dlaczego tak się dzieje.
Liście jesienią przybierają różne barwy
Liście jesienią przybierają różne barwyFoto: shutterstock/ewais


Zmiany w przyrodzie następują wraz ze zmianami pór roku. Jesienią drzewa tracą swoją zieleń i zachwycają różnorodnymi kolorami. Co kryje się jednak za zmianą koloru?


Posłuchaj
03:43 [CZWORKA]_liście_CZWORKA (mp3) 22 listopad 2021 12_42_02.mp3 Członkowie Koła Naukowego Ogrodników opowiadają, dlaczego liście zmieniają kolor

 

- Wszystko zależy od chlorofilu i od słońca. Chlorofil na jesieni się rozpada na drobniejsze cząsteczki, a to jest skutkiem zmiany warunków atmosferycznych, jakie możemy zauważyć w jesiennej aurze. Opady atmosferyczne, wiatry, mniejsze nasłonecznienie w ciągu dnia, wszystko to powoduje, że chlorofil zanika - tłumaczy Zuzanna Kościukiewicz z Koła Naukowego Ogrodników z SGGW. - Chlorofil jest odpowiedzialny za zieloną barwę liści. Za każdą zmianę koloru odpowiadają inne barwniki. Wśród nich występują takie barwniki jak antocyjany i ksantofile. To one w głównej mierze są odpowiedzialne za kolorowe liście jesienią.


shutterstock borsuk 1200.jpg
Nory, kopce, sterty liści - domy mieszkańców lasu

Zobacz także:


Jak tłumaczy specjalistka, antocyjany odpowiadają za zmianę koloru liści z zielonego na żółty, a zauważane przez nas brązowienia świadczą o tym, że zbliża się zima. Jest to sygnał zarówno dla nas, jak i dla zwierząt i innych organizmów.

- Brązowienie liści nie występuje u wszystkich drzew, ponieważ niektóre z nich wykorzystują barwę czerwoną w celu zastraszenia owadów, chcących wykorzystać je jako schronienie na zimę - wyjaśnia Jan Domurat, również z Koła Naukowego Ogrodników z SGGW. - Wysycają mocno swoje liście czerwonym barwnikiem, żeby je odstraszyć.

Zobacz także:

Kiedy drzewa tracą liście, jest to oznaka, że zapadają w rodzaj swoistego snu zimowego. - Jest to kontynuacja naturalnego cyklu życia drzewa. Drzewa liściaste zrzucają liście, aby ponownie na wiosnę się odrodzić - opowiada specjalista. - Innym wypadkiem są rośliny iglaste, które zrzucają swoje igły w cyklach dziesięcio-, sześcio- i trzyletnim.

- Wraz z nastaniem wiosny drzewa pokrywają się znowu soczystą, zieloną barwą - mówi Zuzanna Kościukiewicz. - Dzieje się tak dzięki zmagazynowanemu przed zimą chlorofilowi, który pozwala na ponowne zabarwienie liści w nowym sezonie.

Jednak nie wszystkie rośliny i drzewa zmieniają swoje ubarwienie jesienią. Jedną z nich jest bluszcz pospolity, który przez cały rok raduje oczy zielonymi listkami. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 22.11.2021

Godzina emisji: 12.42

aw


Czytaj także

Niewyspanie i jego długofalowe skutki

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 14:21
Niewyspanie wpływa na naszą aktywność ruchową i intelektualną. Jak się jednak okazuje, jego skutki mogą się utrzymywać przez długi czas. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pożyteczne bakterie E. coli pomogą w walce o klimat?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 14:46
W Wielkiej Brytanii badacze dosłownie zmusili bakterie, by te zaczęły pochłaniać dwutlenek węgla. Czy odkrycie okaże się rewolucyjne i zmieni losy świata?
rozwiń zwiń