Alergia czy nietolerancja? Zdiagnozuj to u lekarza

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 16:12
Dziś wiele osób narzeka na swoje nietolerancje pokarmowe i alergie. Jednak równie często zdarza się, że te dolegliwości nie zostały potwierdzone u żadnego lekarza, a to ważne by dobrze zdiagnozować to, co nam dolega i pomóc. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sebra/ Shutterstock
ramen 1200.jpg
Ramen i tajemnica siorbania

Niestety aż 35 procent z nas ma tendencje do samodzielnego diagnozowania tego typu problemów, a tylko co 10 osoba faktycznie się z nimi zmaga, podaje w swoim badaniu dr Rebecca C. Knibb (Department of Psychology, School of Life and Health Sciences, Aston University, Birmingham, Wielka Brytania).

Niektórzy mówią, że borykają się z nietolerancją glutenu czy laktozy, inni mówią o alergii. Ewa Trusewicz, dietetyk kliniczny jasno rozróżnia te dwie przypadłości. - Alergia to reakcja układu immunologicznego. Następuje wtedy, kiedy pobudzane są przede wszystkim np. przeciwciała - mówi specjalistka. - Mogą być reakcje układu immunologicznego z użyciem przeciwciał lub bez użycia przeciwciał. Zawsze, gdy mówimy o układzie immunologicznym to będzie to alergia, z nietolerancją mamy do czynienia, gdy proces zachodzi bez udziału immunologicznego - dodaje. 


Posłuchaj
04:49 czwórka stacja nauka 06.09.2021.mp3 Alergia i nietolerancja - jak je zdiagnozować? (Stacja Nauka/Czwórka)

Ból brzucha, niestrawność, biegunka skłaniają nas do stawiania autodiagnoz. W takich sytuacjach, gdy nie jest to jednorazowa dolegliwość, powinniśmy zasięgnąć rady lekarza.  - Możemy mieć nietolerancje różnego typu np. poprzez brak enzymu, który rozkłada dany pokarm, nietolerancja histaminy polega na tym, że nie produkujemy wystarczającej ilości enzymów niezbędnych do rozkładu histaminy. Przy nietolerancjach objawy mogą być przeróżne od tych związanych z układem pokarmowym, po zmiany skórne czy bóle głowy - wymienia. 

Zwykle podejrzenie nietolerancji pokarmowych kierujemy do lekarza gastrologa. - Jeśli mamy objawy ze strony układu pokarmowego to możemy się wybrać do gastrologa. Przy objawach ze strony układu pokarmowego warto też zbadać naszą florę bakteryjną - podpowiada rozmówczyni Agaty Nowotnik.

Sprawdź także:

By zdiagnozować niektóre nietolerancje niezbędne są genetyczne testy. Jednak np. przy laktozie można test przeprowadzić samemu w domu. - Wystarczy na 3 dni zrezygnować ze spożywania produktów zawierających laktozę, a następnie przez 3 dni dodać ją do menu. Nasze samopoczucie nam odpowie, organizm sam da znać, czy gorzej czuje się jedząc laktozę- podpowiada dietetyk. 

Na rynku pojawiły się testy na różne nietolerancje. Każdy z nas może je kupić w aptece. - Są testy na nietolerancje IgG, IgA - mówi rozmówczyni Czwórki. - Trzeba wiedzieć co kupujemy i jak to interpretować. Przestrzegam przed zakupem testów IgG 4 - ten test świadczy o tolerancji pokarmu, a nie nietolerancji - przestrzega. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

ProwadziAdrianna Janiszewska

Materiał: Agata Nowotnik

Data emisji: 06.09.2021

Godzina emisji: 12.47

pj

Czytaj także

Dynia do garnka i do zabawy

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 12:00
Okazuje się, że dynia jest świetnym produktem, z którego możemy skomponować całodzienne menu. Jest doskonała na śniadania, obiady, a nawet w formie deseru. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naturalne probiotyki jedz na co dzień. Te w kapsułkach zostaw na trudne chwile

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 16:48
Wszyscy chcemy dbać o zdrowie, dlatego jesteśmy podatni na różne reklamy np. suplementów. Nie warto jednak sięga po nie bezmyślnie, a upewnić się, że na pewno ich potrzebujemy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zupka błyskawiczna - to nie jest dobra baza diety. Uważaj na fosforany

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 15:12
Choć wokół zupek błyskawicznych narosło wiele obaw, wciąż po takie produkty sięgamy, szczególnie na wycieczkach. Znajdziemy je również w studenckim menu. Dietetyczka przestrzega jednak, aby nie sięgać po nie zbyt często. 
rozwiń zwiń