Jeże - co warto o nich wiedzieć przed zimą?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 17:15
Lubią jabłka i mieszkają w lesie - istnieje wiele mitów związanych z tymi sympatycznymi zwierzątkami. Obalamy niektóre z nich i podpowiadamy, jak pomóc jeżom przetrwać zimę.  
Jeże  przed zimą szukają legowisk
Jeże przed zimą szukają legowiskFoto: Pixabay.com

jeż_1200.jpg
Oparzenia, wypadki, a nawet hipotermia - jak pomóc jeżom?


Myślimy o nich jak o potulnych smakoszach jabłek, tymczasem jeże to o wiele ciekawsze zwierzęta, niż mogłoby nam się wydawać. Okazuje się, że w przeszłości ich znakiem rozpoznawczym wcale nie były jesienne liście, ale zdolność polowania na węże. To właśnie od określenia "ten, który je żmije" pochodzi ich nazwa.


Posłuchaj
03:01 Czwórka/Stacja Nauka - jeże16,11.2021.mp3. O zwyczajach jeży opowiadają eksperci (Stacja Nauka/Czwórka)

 

- Jeż i jabłko to najstarsza bajka świata. Ale owoce nie są podstawą ich diety - mówi Magdalena Lorenz-Michalczyk z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Jeży. - To drapieżnik, który żywi się przede wszystkim owadami. Te, które nam dokuczają w naszych ogrodach, są najlepszym pożywieniem dla jeża.

W menu tego sympatycznego zwierzątka, oprócz owadów, znajduje się również padlina. - Jeż jest czyścicielem naszego otoczenia, ale również nie pogardzi drobnymi gryzoniami - opowiada specjalistka. - Zdarza się nawet, że podkradnie ptakom jaja, gdy mają naziemne gniazdo. Choć nie jedzą owoców, to uwielbiają buszować w sadach. Tam, gdzie owoce, tam pojawiają się owady, które stanowią dla nich smakowity kąsek.


shutterstock jeż jesień pomoc 1200.jpg
Wszystko, co zawsze chciałeś wiedzieć o jeżach

Czytaj także:

Nie dość, że nie jedzą jabłek, to - jak się okazuje - mieszkają nie tylko w lesie. Bo na jeża natknąć się można również w mieście: w parkach, zagajnikach, działkach i przydomowych ogródkach. - Jest to zwierzę, które żyje w pobliżu człowieka. Miasto, wbrew pozorom, jest także jego naturalnym środowiskiem - mówi Bogna Malinowska z Wydziału Biologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza. - Jednak coraz częściej zdarza się, że osoby, które napotkają na swojej drodze jeża, zabierają go z tego środowiska i wywożą do lasu. Tym samym wyrządzają mu ogromną krzywdę.

Czytaj także:

Jeżom nie pomagamy również, kosząc trawę i usuwając liście - to tam znajdują one swoje naturalne schronienie. Jednak przed zimą możemy im pomóc. - W swoim ogrodzie możemy postawić budkę dla jeży. Poniżej temperatury 10°C te zwierzątka zapadają w sen zimowy - więc już jest najwyższy czas, żeby takie budki przygotować - radzi Klaudia Kuzdrowska również z Wydziału Biologii UAM. - Można budkę wykonać samodzielnie. W internecie jest dużo przykładów, jest więc na czym się wzorować. Wystarczy kilka desek i gwoździe, a jeż w resztę sam się zaopatrzy. Zadba o ściółkę, liście i przygotuje sobie legowisko.

Jeż to zwierzę typowo nocne, wtedy też wychodzi ze swojej norki. - Latem zaczyna żerować późnym wieczorem, a w okresie jesienno-zimowym - późnym popołudniem - tłumaczy Magdalena Lorenz. - Jeżeli zobaczymy jeża w ciągu dnia, to jest duże prawdopodobieństwo, że będzie potrzebował naszej pomocy. My możemy jej szukać m.in. w Polskim Stowarzyszeniu Ochrony Jeży.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Data emisji: 16.11.2021

Godzina emisji: 12.34

aw

Czytaj także

Oparzenia, wypadki, a nawet hipotermia - jak pomóc jeżom?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 14:08
Listopad to czas, w którym jeże wędrują, szukając schronienia na zimę. Dużo częściej narażają się na wypadki i przeróżne choroby: wpadają pod samochody, ulegają hipotermii, albo poparzeniom, odwadniają się. Jak im pomóc w każdej z tych sytuacji?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zimą zadbać o psa? "Najlepiej nie trzymać go w budzie"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 17:00
- Jeśli nie chcemy mieć zwierzęcia w domu, to po prostu go nie adoptujmy, nie przygarniajmy, nie kupujmy - apeluje Patrycja Jarosz ze Schroniska "Na Paluchu". - A myśleć o tym, jak zajmiemy się nim zimą, powinniśmy zacząć, zanim pies czy kot trafi pod nasz dach.
rozwiń zwiń