Najlepszy ośrodek dla bezdomnej młodzieży zaprojektowała Polka

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2022 15:56
"Step Forward" to międzynarodowy konkurs organizowany w Toronto. Jego uczestnicy w tym roku zmierzyli się z zadaniem zaprojektowania ośrodka dla bezdomnej młodzieży, który mógłby stanąć w Kanadzie. Według jury najlepszy pomysł miała studentka z Polski. 
Kanadyjski konkurs na ośrodek dla bezdomnej młodzieży wygrała polska studentka.
Kanadyjski konkurs na ośrodek dla bezdomnej młodzieży wygrała polska studentka.Foto: shutterstock

Celem konkursu "Step Forward" organizowanego przez UNI competition było zaprojektowanie ośrodka, który sprosta potrzebom osób nieletnich dotkniętych problemem bezdomności. Młodzi ludzie (między 13 a 24 rokiem życia) stanowią aż 12 procent bezdomnych w Kanadzie. Przyczyny ich bezdomności są różne, wśród wymienianych są: przemoc w rodzinie czy brak akceptacji dla orientacji seksualnej dziecka. 

Zgodnie z wymaganiami konkursu projektowane miejsce miało przede wszystkim stanowić schronienie dla młodych ludzi bez dachu nad głową. Istotne było także zagwarantowanie im szansy na wyjście na prostą. Projekty musiały uwzględniać również przestrzenie do nauki nowych umiejętności czy interakcji z innymi osobami przebywającymi w ośrodku. Zadaniami typowo technicznymi, architektonicznymi było użycie niedrogich materiałów, zapewnienie przestrzeni dla 60 osób. Najlepiej z tym zadaniem poradziła sobie Kaja Lewandowska, studentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, która zwyciężyła w międzynarodowym konkursie.

Ganki i cegła

- Swoją elewacją chciałam nawiązać do okolicznej zabudowy, do typowo kanadyjskich ceglano-kamiennych domów, z charakterystycznym gankiem, który zapewnia mieszkańcom widok na ulicę, a jednocześnie pozwala im zostać w swojej strefie komfortu - wyjaśnia Kaja Lewandowska. - Zdecydowałam się na elewację opartą na kamieniu i ocieploną przez fragmenty drewniane i oszklenia - dodaje. 

Studentka architektury zdecydowała się na użycie technologii CLT, która polega na wykorzystaniu drewnianych, klejonych płyt modułowych. Wybrany materiał zapewnił ekologię rozwiązania. Jest to materiał o zerowym śladzie węglowym, co wpisuje się w kanadyjską tradycję, jak twierdzi rozmówczyni Czwórki. 

Hortiterapia dla gospodarności 

- Obok wspomnianych już ganków frontowych w moim projekcie ważna też jest szklarnia, która łączy dwa skrzydła mieszkalne ośrodka. Szklarnia jest miejscem hortiterapii, czyli terapii opartej na pracach związanych z ogrodnictwem, które uczą odpowiedzialności, gospodarowania czasem i zasobami. 


Posłuchaj
03:59 czwórka stacja nauka 04.03.2022.mp3 Kaja Lewandowska opowiada o swoim projekcie (Stacja nauka/Czwórka)

 

Projekt Kai Lewandowskiej wpisuje się w koncepcję "transitional housingu"(czyli "mieszkań przejściowych"). - Polega to na tym, że młodzież, w trakcie pobytu w ośrodku, który trwa pół roku lub rok, ma nabyć wszelkie umiejętności do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie - wyjaśnia studentka. - Młodzi mają zapewniony nocleg, edukację na odpowiednim poziomie, doradztwo zawodowe, pomoc w wychodzeniu z problemów czy nałogów - wymienia. - Naukę zaczynają od najprostszych spraw, jak ścielenie łóżka. 

W takim ośrodku każdy podopieczny ma swojego mentora, opiekuna. Zwykle jeden mentor ma siedmiu podopiecznych. Jest ich opiekunem prawnym, on też ich prowadzi i monitoruje.

 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał: Michał Włosowicz

Data emisji: 04.03.2022

Godzina emisji: 12.23

pj 


Czytaj także

Studentki architektury wyróżnione w międzynarodowym konkursie

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2022 16:06
Studentki Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej zdobyły pierwsze miejsce w trzeciej edycji międzynarodowego konkursu na projekt kompaktowego domu MICROHOME.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dawny radziecki kompleks i jego tajemnice. Zamieszkają tam uchodźcy?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2022 13:44
W Warszawie przy ulicy Sobieskiego stoi wielki kompleks mieszkalny, należący kiedyś do ambasady rosyjskiej. Sytuacja prawna obiektu jest bardzo zawiła, ale stolica chce oddać budynki na rzecz ukraińskich uchodźców. Jak wygląda ten obiekt, w jakim jest stanie i jakie tajemnice kryje, od lat sprawdza ekipa Urbex Polska. 
rozwiń zwiń