Komputer w roli kaloryfera - czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2022 15:20
Komputery nie tylko wymagają dużo energii, ale również dużo jej wydzielają w postaci odpadowego ciepła. Sprawdzamy, czy można je wykorzystać przy ogrzewaniu pomieszczeń.
Są już pomysły jak wykorzystać emitowane przez komputery ciepło do ogrzewania pomieszczeń
Są już pomysły jak wykorzystać emitowane przez komputery ciepło do ogrzewania pomieszczeńFoto: shutterstock/Antonio Guillem

Wszystkie komputery wydzielają trochę energii. Są już pomysły, jak wykorzystać emitowane przez nie ciepło do ogrzewania na przykład mieszkania - mówi Bartosz Walter z Politechniki Poznańskiej i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. - Są już miejsca, gdzie sieć ciepłownicza jest wspomagana przez komputery. Jest też basen, którego woda jest podgrzewana ciepłem z centrum komputerowego.

W większości wypadków ciepło odpadowe jest marnowane. Jednak coraz częściej pojawiają się pomysły, żeby je wykorzystać. Jeden komputer może nie daje wielkiego ciepła, za to większa ich liczba już tak. - Bardzo ciepło jest w serwerowni. Są już stosowane rozwiązania, gdzie zakładany jest wymiennik ciepła, który odbiera to ciepło i rurami dostarcza je do kaloryferów - tłumaczy gość audycji. - Można się także spotkać z pomieszczeniami skonstruowanymi tak, aby jak największa ilość ciepła była oddawana na zewnątrz. Pierwsze pomysły są już realizowane.

Komputery można potraktować jako grzałkę. Jak mówi specjalista, stacjonarny komputer pobiera do 300 watów, mniej więcej tyle samo oddaje w postaci ciepła. - Musimy jednak pamiętać, że ogrzewanie pomieszczeń za pomocą prądu nie jest najekonomiczniejsze - zauważa rozmówca Oliwii Krettek. - Jednak jeśli dzieje się to niejako przy okazji, bo i tak pracujemy przy komputerze, możemy wykorzystać emitowane przez sprzęt ciepło.


Posłuchaj
05:38 Czwórka/Stacja Nauka - ciepło komputerów 15.11.2022.mp3 W audycji mówimy o możliwościach wykorzystania ciepła emitowanego przez komputery (Stacja Nauka/Czwórka)

Zobacz także: 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: Bartosz Walter (Politechnika Poznańska i Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe)

Data emisji: 15.11.2022

Godzina emisji: 12.45

aw/kor

Czytaj także

Komputery kwantowe - zaawansowana technologia, z której nie sposób skorzystać?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 16:11
Komputer wykonuje polecenia wydane mu przez programistę. Wszystkie prawdopodobne odpowiedzi muszą zostać przez niego zweryfikowane, żeby spośród nich mógł wybrać jedną, właściwą odpowiedź. A gdyby istniał komputer, który potrafiłby rozwiązywać dowolną ilość zadań jednocześnie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bateria z ogórka? Tak, to możliwe!

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2022 15:36
Czy ogórek może nam posłużyć jako bateria? Fizyk dr Paweł Gąsior, przekonuje, że jest to możliwe. Sprawdzamy jak wytworzyć prąd za pomocą tego, co mamy w kuchni.
rozwiń zwiń