ScienceCom 2022 - młodzi naukowcy w Centrum Nauki Experyment w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 15:44
Za nami festiwal naukowy ScienceCom 2022. Wydarzenie przyciąga młodych naukowców i tych, którzy chcą się więcej o nauce dowiedzieć. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Czwórki.
Science Com2022 odbyło się w Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni
Science Com2022 odbyło się w Centrum Nauki Eksperyment w GdyniFoto: Screen/FB Centrum Nauki Eksperyment

ScienceCom odbyło się w dniach 18 i 19 listopada w Centrum Nauki Experyment w Gdyni. To wyjątkowe wydarzenie naukowe łączy świat nauki ze społeczeństwem.


Prezentacje młodych naukowców

Podczas dwóch dni młodzież miała okazję zdobyć nowe umiejętności, nawiązać nowe kontakty i zaprezentować swoje projekty badawcze.

- Tylko w sobotę odbyły się cztery panele naukowe obejmujące szerokie zagadnienia z różnych dziedzin naukowych. Były to m.in. wykłady, które prowadzili studenci, głównie z kół naukowych - mówi dr Wojciech Glac z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. - Dla nich była to okazja, żeby się podzielić z szeroką publicznością badaniami, które prowadzą.

Gość audycji podkreśla istotny wymiar popularyzatorski wydarzenia. - Była to także niezwykła szansa, żeby zmierzyć się z tym, jak komunikować sprawy naukowe ludziom, którzy na co dzień nie są związani z nauką - tłumaczy. - Była to możliwość wymiany doświadczeń i prezentacji dokonań naukowych.


Biotechnologia - o co chodzi?

Tegoroczna edycja poświęcona była zrównoważonemu rozwojowi miast i społeczności. Tematyka jednego z paneli obejmowała biotechnologię i cytologię. - Biotechnologia to dziedzina nauki, dzięki której powstają nowe leki. Pomaga też tworzyć rozwiązania, które wspomagają realizować cele dotyczące zrównoważonego rozwoju - wyjaśnia rozmówca Adrianny Janiszewskiej. - Każda nauka ma coś do powiedzenia i składając razem ze sobą odkrycia naukowe, jesteśmy w stanie tworzyć rozwiązania, które zarówno na poziomie molekularnym, jak i globalnym będą służyły także następnym pokoleniom.


Źr. Facebook/Centrum Nauki Eksperyment

Nauka przez zabawę

ScienceCom w ciekawy sposób promuje naukę. Temu także służy zabawa. Gość Czwórki jest autorem planszówki, która wyjaśnia funkcjonowanie układu odpornościowego. - Nauka przez zabawę jest to taki sposób, w którym możemy przemycić trudniejsze treści. Wówczas są one czymś przyjemniejszym do odbioru - mówi naukowiec. - Lubimy uczyć się bawiąc, tak, żeby nie czuć wysiłku związanego ze zdobywaniem wiedzy.

Temu służą m.in. centra naukowe, gdzie poprzez zabawę można nauczyć się wielu rzeczy. - Jest to cenne, ponieważ wtedy ta nauka przychodzi łatwiej i bez wysiłku - tłumaczy dr Wojciech Glac. - Emocje towarzyszące zabawie i rozrywce, która jest mądra i ma walor edukacyjny, pomagają zdobyć wiedzę. Przychodzi ona wtedy "nie wiadomo kiedy" i pozwala lepiej sobie radzić w życiu.

Posłuchaj
05:57 Czwórka/Stacja Nauka - ScienceCom 21.11.2022.mp3 Dr Wojciech Glac z Uniwersytetu Gdańskiego opowiada o ScienceCom 2022 (Stacja Nauka/Czwórka)

  

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Adrianna Janiszewska

Gość: dr Wojciech Glac (naukowiec i członek Rady Naukowej ScienceCom)

Data emisji: 21.11.2022

Godzina emisji: 12.40

aw/kor

Czytaj także

Inkubator UW - jak wspomaga przedsiębiorczość młodych?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 17:30
Inkubator Uniwersytetu Warszawskiego to miejsce, w którym uczestnicy, czyli studenci i naukowcy, swoją wiedzę i doświadczenie przekształcają w praktyczne działania. Program pomaga im w rozwijaniu przedsiębiorczości. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studenckie notatki. Zapamiętaj więcej, robiąc je odręcznie

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2022 14:01
Dziś nikogo nie dziwią już laptopy na studenckich pulpitach podczas wykładów. Coraz więcej studentów używa ich do notowania, jednak to ręczne notatki mają nad nimi dużą przewagę. 
rozwiń zwiń