Kończy się zima - to świetny moment na grzybobranie

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2023 14:25
Mimo że zimowe miesiące kojarzą nam się raczej z bigosem niż z grzybobraniem, Wojciech Skorupski przekonuje, że to świetna pora na zbieranie grzybów. Podczas zimowego grzybobrania warto zwrócić uwagę zarówno na podłoże, jak i na pnie drzew.
Płomiennica zimowa rośnie na pniach drzew
Płomiennica zimowa rośnie na pniach drzewFoto: Shutterstock/Iva Vagnerova

Okazuje się, że koniec zimy to świetny czas na zbiory dość popularnych i smacznych grzybów, którym śnieg wcale nie przeszkadza. 

- Typowo zimowym grzybem jest płomiennica zimowa. To jest taki pomarańczowy, smaczny grzyb jadalny - poleca Wojciech Skorupski, pasjonat grzybów. - Można też zbierać czarkę austriacką lub boczniaka ostrygowatego. Szukajmy też grzybów całorocznych np. uszaków bzowych. Zimą dużo łatwiej je zebrać, bo krzewy, na których rosną, nie mają liści i bez problemu można je wypatrzeć. Jeśli zimy są cieplejsze, to na pograniczu wiosny i zimy można znaleźć smardze, ale to dziś rzadkość - dodaje. 

Grzyby do życia i rozwoju potrzebują wilgoci. Gdy jednak temperatura spada mocno poniżej zera, to ich proces życiowy zanika. - One rozwijają się w temperaturze lekko powyżej zera. Dla nich to idealne warunki, choć nam wciąż mogą wydawać się ekstremalne - ocenia ekspert. 

Na zimowe grzybobranie najlepiej ruszyć do lasów liściastych. Wszystkie wymienione przez Czwórkowego rozmówcę grzyby są grzybami nadrzewnymi, rosnącymi na pniu i gałęziach drzew liściastych. - Uszaki rosną na krzewach czarnego bzu, więc możemy je znaleźć nawet w miejskich parkach, zaroślach - zdradza specjalista. - Boczniaki rosną na martwym drewnie, dlatego ich najlepiej szukać w okolicy powalonych drzew. Płomiennica wybiera i martwe drzewa, i żywe. 


Posłuchaj
03:36 czwórka stacja nauka 10.03.2023.mp3 Jakie grzyby spotkamy na zimowym grzybobraniu? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Nadrzewny charakter wymienionych grzybów nie zwalnia nas też z patrzenia pod nogi podczas zimowego grzybobrania. - Czarka austriacka często rośnie na drobnych gałęziach, zagrzebanych w ziemi. Może zdarzyć się tak, że pojawi się na naszej ścieżce - podpowiada Wojciech Skorupski. - Ten grzyb wygląda czasem, jakby rósł z gruntu. 

Ruszając na grzyby zimą, raczej nie natrafimy na grzyby trujące. Zdarzają się zimowe odmiany grzybów niejadalnych, ze względu na swoje walory smakowe, ale nie są one trujące. - W najgorszym wypadku grozi nam zatrucie pokarmowe - uspokaja ekspert. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał: Jędrzej Rosiewicz

Data emisji: 10.03.2023

Godzina emisji: 12.49

pj

Czytaj także

Jak z siarczystym mrozem radzą sobie Inuici?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2023 13:00
Za oknami zima, jednak prawdziwe zimno na naszej planecie dotyczy przede wszystkim obszarów subarktycznych, terenów Alaski, Syberii czy Kanady. Tam m.in. żyją Inuici - jak radzą sobie z siarczystym mrozem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Idzie śnieżna bieda. Wielkie zimy powrócą w 2050 roku

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 11:30
Za nami 2022 rok, który był piątym najcieplejszym rokiem odnotowanym przez badaczy. Lata mamy upalne, ciepłe jesienie, a i zimy nie przynoszą siarczystych mrozów i wielkiego śniegu. Zmiany klimatyczne wpływają na wiele dziedzin naszego życia. Niewykluczone, że narciarstwo stanie się sportem bardzo ekskluzywnym i drogim. 
rozwiń zwiń