"Niedziela będzie dla nas". Spór o 6-dniowy handel

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2016 18:21
Politycy dyskutują nad projektem wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę, przede wszystkim dla sklepów wielkopowierzchniowych, a my w Czwórce zastanawiamy się jak taki przepis mógłby zmienić nasze życie.
Audio
  • Gorąca dyskusja o wadach i zaletach wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę (Czat Czwórki/Czwórka)
Handel w niedzielę może być wygodny, ale często jest także przekleństwem dla pracowników tej branży
Handel w niedzielę może być wygodny, ale często jest także przekleństwem dla pracowników tej branżyFoto: pixabay/ElasticComputeFarm

Według statystyk z 2015 roku, 60% z nas traci tygodniowo prawie trzy godziny na zakupy spożywcze w hipermarketach, aż 71% Polaków przyznaje się do robienia zakupów w niedziele, 66% ankietowanych nie ma nic przeciwko niedzielnym wyprawom do galerii handlowych, natomiast 59% z nich nie widzi nic złego w pracy zarobkowej w ostatni dzień tygodnia.

- Na Węgrzech zakaz handlu w niedzielę uderzył przede wszystkim w małe sklepy. Zabranie 1/7 czasu przeznaczonego na handel odbije się negatywnie na dostawcach, usługodawcach i na rynku pracy - argumentuje Andrzej Faliński, dyrektor Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. - Statystyki mówią, że obroty oraz zatrudnienie nie mają nic wspólnego z wprowadzeniem zakazu handlu w niedzielę. Jest to ukłon w stronę właściceli drobnych sklepów, który z całą pewnością przyczyni się do rozwoju innych form konsumpcji - kontruje dr hab. Agnieszka Domańska ze Szkoły Głównej Handlowej i Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.              

Kto straci a kto zyska na zakazie handlu w niedziele? Czy jest to szansa na rozwój zakupów internetowych? Co o pracy w niedzielę uważają pracownicy handlu? A może wprowadzenie tego przepisu zmieni nawyki Polaków i niedzielny czas poświecimy na aktywności inne niż bezcelowe szwędanie się po galeriach handlowych? Wysłuchajcie nagrania "Czatu Czwórki" i gorącej dyskusji naszych ekspertów na ten temat.  

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: Agnieszka Domańska (Szkoła Główna Handlowa i Polskie Towarzysztwo Ekonomiczne), Andrzej Faliński (Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji)

Data emisji: 13.09.2016

Godzina emisji: 15.07

jsz/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zakaz handlu w niedzielę. Jakie miałby konsekwencje?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2016 18:25
W Polsce sklepy są otwarte codziennie. Dla wielu to właśnie niedziela jest dniem zakupowego szaleństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska w strefie euro. Kto się boi europejskiej waluty?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2016 16:15
W traktacie akcesyjnym do Unii Europejskiej, Polska zobowiązała się do przyjęcia europejskiej waluty, choć w dokumencie nie określono żadnego terminu. Kiedy - i czy w ogóle - powinniśmy przejść ze złotówek na euro?
rozwiń zwiń