Polskie Radio
Section05
strefa walutowa

List do premiera Morawieckiego ws. euro. Komentarze

Na początku roku ekonomiści i przedsiębiorcy zaapelowali w liście otwartym do premiera Mateusza Morawieckiego o wznowienie przygotowań ws. wejścia Polski do strefy euro. O powodach i ewentualnych skutkach wspólnej waluty w Polsce rozmawiali w Debacie Polskiego Radia 24 poseł PiS, przewodniczący komisji finansów Janusz Szewczak, posłanka PO Izabela Leszczyna, a także ekonomiści - prof. Stanisław Gomułka (PAN), były wiceminister finansów dr Cezary Mech i Sławomir Horbaczewski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 waluty Unia Europejska Prawo i Sprawiedliwość strefa euro strefa walutowa

"Od strefy euro powinniśmy się trzymać z daleka"

- Dzisiaj Europa rzeczywiście dzieli się na Europę dwóch prędkości. Ta szybsza prędkość to kraje, które nie należą do strefy euro. Rozwijają się szybciej i są bardziej elastyczne w warunkach kryzysu gospodarczego – powiedział w audycji 24 Pytania wicepremier Jarosław Gowin. Gość Polskiego Radia 24 mówił także o przyjmowaniu uchodźców oraz o perspektywie wyborów prezydenckich 2020 roku, gdzie głównym przeciwnikiem prezydenta Andrzeja Dudy będzie - jego zdaniem - Donald Tusk. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Beata Szydło Jarosław Gowin uchodźcy apteka Andrzej Duda Donald Tusk Unia Europejska strefa euro strefa walutowa POLSKA prezydent

Grecja dostanie jednak pomoc? Rozmowy ostatniej szansy

Grecja może dostać pieniądze na spłatę pilnych zobowiązań, a plan ratunkowy dla niej może zostać przedłużony o 5 miesięcy. Ma to kosztować 12 miliardów euro. Według dokumentu, do którego dotarła agencja AFP, wierzyciele - Unia Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy - oferują Atenom większe wsparcie w zamian za reformy.
Zobacz więcej na temat:  finanse publiczne GOSPODARKA Grecja strefa euro strefa walutowa Unia Europejska