Nie żyj, żeby pracować. Zadbaj o efektywność

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 20:00
W ubiegłym roku statystyczny Polak przepracował średnio 1963 godziny. To najwięcej od sześciu lat - wynika z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). W Czwórce sprawdziliśmy, jak wymierne są skutki naszej pracowitości.
Audio
  • Czemu Polacy są jednym z najbardziej pracujących społeczeństw Europy? (Czat Czwórki/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Glow Images/East News

W prześwietleniu pracowitości Polaków pomogła nam dwójka ekspertów - Grażyna Wróblewska Regenhardt, konsultantka PEP Worldwide oraz Andrzej Kubisiak z Work Service. - Polska jest krajem na dorobku, a dłuższa praca oznacza lepsze wynagrodzenie - przekonywał Andrzej Kubisiak. Jak zatem pracować, żeby wykonywane zajęcie przynosiło nam satysfakcję i korzyści?

Grażyna Wróblewska Regenhardt W pracy, w codziennej krzątaninie zwykle nie ma czasu, żeby się zatrzymać i poszukać usprawnień

- W pracy trzeba jasno określić sobie cele i nie marnować czasu na krzątaninę - tłumaczyła Grażyna Wróblewska Regenhardt. - Ważne jest też, aby w jej trakcie robić sobie efektywne przerwy. Przerwa to regeneracja - wyjaśniała.

Zaproszeni przez Czwórkę eksperci przekonywali, że zmęczony pracownik nie jest dobry, a w pewnych zawodach wydłużony czas pracy może być nawet niebezpieczny. W audycji sprawdziliśmy także, w jakich porach dnia jesteśmy najbardziej wydajni, przekonywaliśmy, że nie warto zabierać pracy do domu oraz zastanawialiśmy się, dlaczego wchodzące na rynek pracy młode pokolenie coraz bardziej ceni sobie czas od pracy wolny.

Andrzej Kubisiak W pewnych zawodach wydłużony czas pracy może być nawet niebezpieczny

Ponadto nasi goście ustosunkowali się do pomysłu wprowadzenia kont czasu pracy. Na czym one polegają? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.             

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Katarzyna Kornet

Materiał: Weronika Puszkar

Goście: Grażyna Wróblewska Regenhardt (konsultantka PEP Worldwide), Andrzej Kubisiak (Work Service)

Data emisji: 15.11.2016

Godzina emisji: 15.07

jsz/gs

Czytaj także

Etyka w biznesie - czy rzeczywiście jest ważna?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2016 16:33
Na co powinni stawiać pracownicy - na umiejętności komunikacyjne, czy specjalistyczną wiedzę i wykształcenie? A szefowie - czy cenią samodzielność i kreatywność, czy punktualność i skrupulatność?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brak rozwoju, brak podwyżki - czas zmienić pracę

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2016 16:08
Zmiana pracy to duże wyzwanie dla wielu pracowników. Konstancja Zyzik jasno wskazuje symptomy, które świadczą, że już przyszedł na to czas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młodzi na rynku pracy. Jak ułatwić im start?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 15:21
- Pokolenie powojennego wyżu demograficznego właśnie przechodzi na emeryturę. Ludzi do pracy zaczyna brakować, bo nie ma kto ich zastąpić - przekonywali goście Czwórki z Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki powinien być szef idealny? "Oceniaj pracę, nie ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2016 14:39
Dlaczego zamiast oceniać poziom wykonania powierzonych zadań, szefowie najczęściej oceniają swoich podwładnych? O tym w "Strefie Prywatnej".
rozwiń zwiń