Anatomia smogu. Co wisi w powietrzu, którym oddychamy?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2017 13:16
- Nie ma w Polsce czystych miast i wsi – są tylko te nieprzebadane. Sytuacja w naszym kraju jest dramatyczna - mówił marek Józefiak, prawnik i ekolog. Trwający w Polsce kryzys smogowy doprowadził między innymi do zawieszenia zajęć w szkołach w Rybniku na Górnym Śląsku.
Czy polskie miasta wygrają ze smogiem i kiedy za walkę z nim zabierzemy się na poważnie? (zdjęcie ilustracyjne)
Czy polskie miasta wygrają ze smogiem i kiedy za walkę z nim zabierzemy się na poważnie? (zdjęcie ilustracyjne)Foto: pixabay.com/Unsplash/domena publiczna

Marek Józefiak Jeśli chodzi o rakotwórczy benzoapiren, znamy jedno miast w Polsce – Słupsk - w którym norma tego związku nie jest przekroczona. W skali kraju przekroczenia są średnio pięciokrotne, a np. w Rabce Zdroju przekroczenie jest ośmiokrotne

Z powodu smogu w Krakowie wprowadzono darmowe przejazdy komunikacją miejską, a w Warszawie ogłoszono alarm i zachęcano do pozostania w domu. W wielu miejscowościach w Polsce norma czystości powietrza została przekroczona o ponad tysiąc procent. Tymczasem jak tłumaczył Jakub Jędrak z Polskiego Alarmu Smogowego, skale stosowane w Polsce są inne, bardziej łagodne, niż np. te francuskie. - To, co u nas jest "umiarkowane", w Paryżu stanowiłoby podstawę do wszczęcia działań - mówił ekspert.

Goście Katarzyny Kornet tłumaczyli także, jakie konsekwencje może mieć dla Polaków długotrwały kontakt ze smogiem. - Przewlekły kaszel, choroby układy oddechowego - w dużej mierze w Polsce powoduje je zanieczyszczenie powietrza - ostrzegał lekarz immunolog i pediatra Wojciech Feleszko. - Nie będziemy bezpieczni, dopóki nie wyjedziemy, albo dopóki nie zostaną podjęte środki na poziomie rządowym, by tym zanieczyszczeniom zapobiegać - dodał.

Jakie jeszcze długofalowe konsekwencje dla naszego zdrowia ma zła jakość powietrza? Jakie żniwa zbiera smog i jak Europa broni się przed nim? O tym eksperci Czwórki dyskutowali w studiu. Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy.

Wojciech Feleszko W latach 50. sławny londyński smog zebrał śmiertelne żniwo. Miasto to wykonało gigantyczną pracę i dziś jest tam czysto. Możemy korzystać z tych doświadczeń

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Katarzyna Kornet

Materiał przygotowała: Justyna Tylczyńska

Goście: Wojciech Feleszko (lekarz pediatra, immunolog, Warszawski Uniwersytet Medyczny), Jakub Jędrak (Polski Alarm Smogowy), Marek Józefiak (prawnik, ekolog, Polska Zielona Sieć)

Data emisji: 13.01.2016

Godzina emisji: 15.10

kd/mz

Czytaj także

Smog - nierozwiązany problem polskich miast

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 16:30
Słowo smog pochodzi od połączenia angielskich określeń smoke (dym) i fog (mgła). Największe problemy ze smogiem w Polsce mają Kraków i Śląsk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Walka ze smogiem. Czym tak naprawdę oddychamy?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016 14:11
W dziesiątce miast z najgorszą jakością powietrza w Unii Europejskiej aż siedem leży w Polsce, w pierwszej pięćdziesiątce - aż trzydzieści trzy. - Polacy nawet nie mają świadomości, co znajduje się w powietrzu, którym oddychają, bo nikt ich o tym nie informuje - przekonywała Urszula Stefanowicz z Polskiego Klubu Ekologicznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaka będzie motoryzacja przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 18:40
Samochody autonomiczne, czyli bez kierowców, auta sterowane komputerami, współdzielone przez innych użytkowników dróg - wszystko wskazuje, że czeka nas motoryzacyjna rewolucja.
rozwiń zwiń