Energia. Z węgla, atomu, czy źródeł odnawialnych?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 19:11
Przez ostatnie kilka lat forsowana była koncepcja budowy elektrowni atomowej na Pomorzu, a dwa lata temu przyjęto Program Polskiej Energetyki Jądrowej. Niewiele jednak zmieniło się od tamtego czasu... do zeszłego tygodnia.
Audio
  • Energia w Polsce. Jakie rozwiązania łączą opłacalność z ekologią? (Czat Czwórki/Czwórka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Thayut Sutheeravut/Shutterstock.com

W minionym tygodniu wiceminister energii Andrzej Piotrowski ogłosił, że trwają prace nad przygotowaniem przetargu, który pozwoli wybrać optymalną dla Polski technologię atomową. Realny termin uruchomienia elektrowni to 2030 rok. Tymczasem wiele krajów UE zamyka elektrownie i przechodzi na zieloną energię i dywersyfikację źródeł. W "Czacie Czwórki" na temat przyszłości energetycznej w Polsce rozmawialiśmy z ekspertami: Grzegorzem Wiśniewskim, prezesem Instytutu Energii Odnawialnej, profesorem Andrzejem Strupczewskim z Narodowego Centrum Badań Jądrowych oraz z profesorem Konradem Świrskim z Politechniki Warszawskiej.

Posłuchaj także:
kobieta depresja 1200x660.jpg
O używkach bez ściemy. Nowa kampania społeczna

- W ciągu ostatnich 10 lat bardzo spadły koszty energetyki odnawialnej. Taki mamy obecny trend w Europie. Jeśli chodzi o Polskę, to powinniśmy też zadać pytanie, czy nie pójdziemy dalej w węgiel, którego braki uzupełnialibyśmy źródłami odnawialnymi - mówił Grzegorz Wiśniewski. Warto wspomnieć, że obecnie w naszym kraju około 80 procent energii produkujemy z węgla kamiennego i brunatnego, 13 procent pochodzi ze źródeł odnawialnych takich jak wiatr i biomasa, natomiast zaledwie kilka procent z gazu ziemnego. - Węgiel będzie zawsze emitował dwutlenek węgla, a dla Unii Europejskiej to zanieczyszczenie. Unia zmusza nas do redukcji węgla w produkcji energii do 50 procent - przekonywał profesor Konrad Świrski. A gdybyśmy postawili na energię atomową? - Parlament Unii Europejskiej potwierdza, że atom jest czysty i dobry. UE ma ułatwiać rozwój energii jądrowej tam, gdzie jest to politycznie akceptowalne - wyjaśniał profesor Andrzej Strupczewski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

Wśród mnożących się pytań na temat przyszłości energetycznej w Polsce istotny wydaje się fakt, że w ciągu kolejnych 20 lat może u nas węgla do produkcji energii zabraknąć. W jaką stronę powinna zatem pójść Polska? Która z przedstawionych wyżej alternatyw byłaby dla nas najbardziej opłacalna? A może rozwiązaniem byłoby stworzenie energetycznej hybrydy, łączącej węgiel, energię jądrową i źródła odnawialne? Między innymi te kwestie poruszaliśmy w Czwórce.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: Grzegorz Wiśniewski (prezes Instytutu Energii Odnawialnej), profesor Andrzej Strupczewski (Narodowe Centrum Badań Jądrowych) profesor Konrad Świrski (Politechnika Warszawska)

Data emisji: 9.02.2017

Godzina emisji: 15.07

jsz/kd

Czytaj także

Rejestracja kart SIM. Poprawi bezpieczeństwo?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 19:04
W myśl nowej ustawy antyterrorystycznej już drugiego lutego mija termin zarejestrowania u operatorów telefonii komórkowych wszystkich kart SIM, włącznie z tymi, działającymi w systemie doładowań. Czy powinniśmy się obawiać przekazywania naszych danych osobowych niewiarygodnym źródłom?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odblaski wplecione w modę. Staną się trendem?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2017 20:12
- W modzie odblaski są wciąż traktowane jak przymusowy dodatek. W mojej kolekcji chcę przemycić je do codziennego ubioru - mówiła w Czwórce projektantka i studentka Paula Śmiejkowska. Dlaczego zdecydowała się z odblaskami pracować?
rozwiń zwiń