Polska nauka. Co zrobić, by przyciągała specjalistów?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 16:51
Statystki z ostatnich kilkunastu lat informują, że z Polski wyjechało za granicę ok.35 tys. naukowców, wielu z nich z bardzo dużym dorobkiem. - Pod względem sprzętu w Polsce stoimy świetnie. Stanowimy jednak muzeum nowych technik, ponieważ brakuje nam kadr - mówi w Czwórce dr Anna Muszewska, z Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk.          
Audio
  • Co zrobić, aby poprawić sytuację w polskiej nauce i szkolnictwie wyższym? (Czat Czwórki/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: VGstockstudio/Shutterstock.com

Anna Muszewska Bez zmiany modelu kariery w nauce, bez zmian nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe w wysokości jednego procenta PKB, nie możemy oczekiwać, że instytucje naukowe będą efektywne

- Zarówno warunki finansowe, na których muszą pracować naukowcy, jak również administracja są w Polsce tragiczne. W tym sektorze na wielu polskich uczelniach panują zasady wyrwane rodem z lat 50. ubiegłego stulecia - twierdzi dr Anna Muszewska. - W Polsce jest gdzie robić naukę. Musimy jednak znaleźć sposób, aby zachęcić Polaków zza granicy i zagranicznych naukowców do przyjazdu do nas - podkreśla dr Monika Aksamit-Koperska, chemiczka z Centrum Nauki Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

O swoim doświadczeniu w pracy na zagranicznej uczelni w "Czacie Czwórki" opowiada natomiast dr hab. Maciej Malicki ze Szkoły Głównej Handlowej. - W Stanach Zjednoczonych robiłem doktorat. Trafiłem do zupełnie innego świata, pod względem warunków bytowych i finansowych. Bez problemu mogłem utrzymać siebie i moją rodzinę - tłumaczy. Jaką sytuację zastał, gdy wrócił do Polski w 2007 roku? - Kiedy wróciliśmy, okazało się, że jest to dużo bardziej skomplikowana operacja niż sam wyjazd. Gdy wyjechaliśmy, wyszliśmy z akademickiego systemu, do którego trudno było wrócić. Odbijaliśmy się od ściany struktury polskiej nauki - opisuje Maciej Malicki.

Monika Aksamit-Koperska Prestiżowy magazyn "Nature" w lutym opublikował artykuł, w którym wyraźnie chwali się polski dorobek naukowy

Jakie pomysły na uzdrowienie polskiej nauki mają goście Piotra Firana? Co zrobić z jej feudalną strukturą? Dlaczego polskie uczelnie są w niektórych regionach czołowymi pracodawcami? Oraz o czym mówi Europejska Karta Naukowca i dlaczego powinniśmy jej przestrzegać? Między innymi tego dowiecie się słuchając nagrania całej audycji, w której Weronika Puszkar o polskiej nauce rozmawia też z dr. Takao Ishikawą z Wydziału Biologii UW.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Goście: dr Monika Aksamit-Koperska (Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW, Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki), dr Anna Muszewska (Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, Obywatele Nauki) i dr hab. Maciej Malicki (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Obywatele Nauki) 

Data emisji: 26.04.2016

Godzina emisji: 15.07

jsz/kd

Czytaj także

Polskie uczelnie na świecie. Dlaczego jesteśmy "w ogonie"?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2016 16:20
W światowych rankingach najlepszych uniwersytetów próżno szukać polskich uczelni na czołowych lokatach. - Tarczą akademickości chroni się wykładowców, a nie twórczych studentów - mówi Piotr Müller z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reforma polskich uczelni. Jakie są możliwości?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 17:36
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego planuje rewolucję na polskich uczelniach. Na jego zlecenie eksperci z trzech różnych uczelni przygotowują propozycje, na podstawie których resort ma opracować ostateczny kształt reformy.
rozwiń zwiń