X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polska nauka. Co zrobić, by przyciągała specjalistów?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 16:51
Statystki z ostatnich kilkunastu lat informują, że z Polski wyjechało za granicę ok.35 tys. naukowców, wielu z nich z bardzo dużym dorobkiem. - Pod względem sprzętu w Polsce stoimy świetnie. Stanowimy jednak muzeum nowych technik, ponieważ brakuje nam kadr - mówi w Czwórce dr Anna Muszewska, z Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk.          
Audio
  • Co zrobić, aby poprawić sytuację w polskiej nauce i szkolnictwie wyższym? (Czat Czwórki/Czwórka)
Dlaczego Polsce daleko do bycia Mekką naukowców? (zdjęcie ilustracyjne)
Dlaczego Polsce daleko do bycia Mekką naukowców? (zdjęcie ilustracyjne)Foto: VGstockstudio/Shutterstock.com

Anna Muszewska Bez zmiany modelu kariery w nauce, bez zmian nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe w wysokości jednego procenta PKB, nie możemy oczekiwać, że instytucje naukowe będą efektywne

- Zarówno warunki finansowe, na których muszą pracować naukowcy, jak również administracja są w Polsce tragiczne. W tym sektorze na wielu polskich uczelniach panują zasady wyrwane rodem z lat 50. ubiegłego stulecia - twierdzi dr Anna Muszewska. - W Polsce jest gdzie robić naukę. Musimy jednak znaleźć sposób, aby zachęcić Polaków zza granicy i zagranicznych naukowców do przyjazdu do nas - podkreśla dr Monika Aksamit-Koperska, chemiczka z Centrum Nauki Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

O swoim doświadczeniu w pracy na zagranicznej uczelni w "Czacie Czwórki" opowiada natomiast dr hab. Maciej Malicki ze Szkoły Głównej Handlowej. - W Stanach Zjednoczonych robiłem doktorat. Trafiłem do zupełnie innego świata, pod względem warunków bytowych i finansowych. Bez problemu mogłem utrzymać siebie i moją rodzinę - tłumaczy. Jaką sytuację zastał, gdy wrócił do Polski w 2007 roku? - Kiedy wróciliśmy, okazało się, że jest to dużo bardziej skomplikowana operacja niż sam wyjazd. Gdy wyjechaliśmy, wyszliśmy z akademickiego systemu, do którego trudno było wrócić. Odbijaliśmy się od ściany struktury polskiej nauki - opisuje Maciej Malicki.

Monika Aksamit-Koperska Prestiżowy magazyn "Nature" w lutym opublikował artykuł, w którym wyraźnie chwali się polski dorobek naukowy

Jakie pomysły na uzdrowienie polskiej nauki mają goście Piotra Firana? Co zrobić z jej feudalną strukturą? Dlaczego polskie uczelnie są w niektórych regionach czołowymi pracodawcami? Oraz o czym mówi Europejska Karta Naukowca i dlaczego powinniśmy jej przestrzegać? Między innymi tego dowiecie się słuchając nagrania całej audycji, w której Weronika Puszkar o polskiej nauce rozmawia też z dr. Takao Ishikawą z Wydziału Biologii UW.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Goście: dr Monika Aksamit-Koperska (Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW, Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki), dr Anna Muszewska (Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, Obywatele Nauki) i dr hab. Maciej Malicki (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Obywatele Nauki) 

Data emisji: 26.04.2016

Godzina emisji: 15.07

jsz/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polskie uczelnie na świecie. Dlaczego jesteśmy "w ogonie"?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2016 16:20
W światowych rankingach najlepszych uniwersytetów próżno szukać polskich uczelni na czołowych lokatach. - Tarczą akademickości chroni się wykładowców, a nie twórczych studentów - mówi Piotr Müller z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reforma polskich uczelni. Jakie są możliwości?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 17:36
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego planuje rewolucję na polskich uczelniach. Na jego zlecenie eksperci z trzech różnych uczelni przygotowują propozycje, na podstawie których resort ma opracować ostateczny kształt reformy.
rozwiń zwiń