Polak na rowerze. "Ciągle jeszcze ma pod górę"

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 18:15
Polacy coraz częściej zamieniają samochód albo komunikację miejską na rower. Czy w rowerowych ambicjach zaczynamy doganiać Danię i Holandię?
Audio
  • Na czym polega Europejska Rywalizacja Rowerowa i jak rowerem podróżować po Polsce? (Czat czwórki/Czwórka)
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to najdłuższa w Polsce trasa rowerowa - liczy aż 2000 km (zdj. ilustracyjne)
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to najdłuższa w Polsce trasa rowerowa - liczy aż 2000 km (zdj. ilustracyjne)Foto: Chatchawat Prasertsom/Shutterstock.com

Witek Smolik Warszawska Masa Krytyczna sprawiła, że miasto zaczęło budować infrastrukturę rowerową, niestety wciąż niewystarczającą

- Jako przedstawiciel Warszawskiej Masy Krytycznej mogę powiedzieć, że wreszcie Polacy zaczęli postrzegać rower nie tylko jako sposób rekreacji, ale też jako środek transportu. To jest jak dotąd nasze największe osiągnięcie - mówi Witek Smolik.

Na początku maja rozpoczęła się Europejska Rywalizacja Rowerowa. Zasady rywalizacji są proste: wygrywa miasto, którego mieszkańcy w ciągu miesiąca przejadą w sumie najwięcej kilometrów. W ostatnich latach rywalizację wygrywaliśmy my, Polacy - mieszkańcy Gdańska oraz Warszawy. W jaki sposób władze miasta mogą ułatwić życie rowerzystom? I które rejony Polski są najlepsze na rowerowe wyprawy? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.


Czytaj także
amsterdam holandia 1200.jpg
Studia na barce lub rowerze? Tylko w Holandii!

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Justyna Tylczyńska

Goście: Witek Smolik (Warszawska Masa Krytyczna), Remigiusz Kitliński (koordynator Europejskiej Rywalizacji Rowerowej), Anita Demianowicz (autorka bloga "B*anita")

Data emisji: 12.05.2017

Godzina emisji: 15.10

kul/gs

Czytaj także

Życie jak nieustanny rejs. 10 miesięcy na morzu

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2017 17:32
Kapitan Adam Jakubczak razem z żoną Edytą i 11-letnią córką Kaliną większość roku spędza na pokładzie żaglowca. Widokiem codziennie przez nich oglądanym jest rozhuśtane morze, odgłosami towarzyszącymi na stałe ich życiu są szum fal i pisk mew. Jak bardzo walczyli o ten styl życia?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jednośladem po Dalekim Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2017 19:08
Rowerem przez północny Wietnam do południowych Chin wybrali się ojciec z synem - Arkadiusz i Adam Recławowie. W Czwórce opowiedzieli o swoich przeżyciach oraz o tym, czy warto w tamte rejony świata zapuszczać się jednośladem.   
rozwiń zwiń