Miasto przyszłości. Nie będzie w nim samochodów?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2017 19:10
Wiceminister środowiska Paweł Sałek uważa, że strefy ograniczonego wjazdu są konieczne, by chronić płuca Polaków przed rakotwórczymi pyłami. W godzinach szczytu stężenia tych substancji kilkukrotnie przewyższają dopuszczalne normy.
Audio
  • Czy zamknięte dla ruchu centra miast to dobry sposób na ekologię? (Czat Czwórki/Czwórka)
Widok na centrum Warszawy z dzielnicy Szczęśliwice
Widok na centrum Warszawy z dzielnicy Szczęśliwice Foto: Marcin-linfernum/Shutterstock.com
Sprawdź też:
kopenhaga 1200x660.jpg
Nieprzyjazne polskie miasta, a w Danii ludzkie korki

W Warszawie kopcące samochody odpowiadają w ponad 60 procentach za smog. Rozwiązaniem tego problemu miałoby być ustanowienie - na wzór Paryża, Londynu czy Berlina - stref ograniczonego wjazdu dla pojazdów oraz wsparcie dla samochodów na napędy alternatywne: elektryczne i hybrydowe. - Centra naszych miast są zagęszczone samochodami. Coraz więcej jest pyłów zawieszonych. Polska należy do czołówki państw z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem - ostrzega w Czwórce Krzysztof Jędrzejewski z Koalicji Klimatycznej.

Według Macieja Czaplińskiego z organizacji "Miasto jest nasze" ograniczenie ruchu samochodowego w miastach to dobry pomysł, nie tylko ze względu na poprawę jakości powietrza. - Chodzi też o jakość przestrzeni. Samochody w centrum odbierają mieszkańcom przestrzeń, która mogłaby być spożytkowana w inny sposób - podkreśla ekspert. Z kolei inżynier Rafał Kosiński wyjaśnia, na czym polega w miastach przyjazny transport i jak zachęcać mieszkańców do korzystania z niego. A jak według niego motoryzacja podchodzi do zmian urbanizacyjnych w miastach? Które z europejskich miast jako pierwsze wprowadzą zakaz ruchu samochodów spalinowych? Oraz jakie są wady i zalety samochodów elektrycznych? Więcej o tym w nagraniu audycji.

Posłuchaj także:
samochody elektryczne ekologia 1200.jpg
Samochody elektryczne - przyszłość motoryzacji?

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Goście: Krzysztof Jędrzejewski (Koalicja Klimatyczna), Rafał Kosiński (inżynier), Maciej Czapliński (Miasto jest nasze)

Data emisji: 2.08.2017

Godzina emisji: 15.08

jsz/mk

Czytaj także

Elektromobilność na drogach. Czy jest realna?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 18:26
Wicepremier Mateusz Morawiecki ma ambitny plan wprowadzenia na nasze drogi około miliona samochodów elektrycznych w ciągu 10 lat. Czy nowa, elektryczna motoryzacja ma szanse na rozwój w Polsce?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Parkowanie w miastach. Czy opłaty powinny wzrosnąć?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 18:59
Według danych Polskiego Alarmu Smogowego transport samochodowy odpowiada za 60 procent zanieczyszczenia powietrza w Warszawie i 30 procent w Krakowie. Czy proponowane przez Ministerstwo Rozwoju wyodrębnienie specjalnych stref płatnego parkowania zredukuje ruch samochodów w miastach powyżej 200 tysięcy mieszkańców?
rozwiń zwiń