Bhutan. Najszczęśliwszy kraj na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2017 18:28
To mityczne królestwo wciśnięte między Indie, Tybet i Chiny. - Bhutan od lat promuje się jako kraj doskonały, harmonijny i szcześliwy - opowiada dziennikarka i podróżniczka Felicja Bilska.
Audio
  • Przewodnik po Bhutanie. O czym musisz wiedzieć? (Czat Czwórki/Czwórka)
Bhutan leży między Tybetem a Indami i zaliczany jest do państw o najniższym poziomie rozwoju społecznego i ekonomicznego
Bhutan leży między Tybetem a Indami i zaliczany jest do państw o najniższym poziomie rozwoju społecznego i ekonomicznegoFoto: Wantanee Chantasilp/Shutterstock/dom. publiczna

Felicja Bilska W Bhutanie nie ma turystyki indywidualnej, ani masowej. Żeby tam pojechać, trzeba nawiązać kontakty z odpowiednim bhutańskim agentem i dołączyć do zorganizowanej grupy

W Bhutanie nie mierzy się PKB, tylko... szczęście narodowe brutto. - Tę koncepcję opracowano w 1973 roku i wprowadzono w życie. Chciano w ten sposób odizolować się od Chin, zaznaczyć odrębność Bhutanu - tłumaczy gość Czwórki.  

Szczęście narodowe brutto jest znacznie ważniejsze niż produkt krajowy brutto, dlatego mieszkańcy Bhutanu przestrzegają wielu zakazów. - Na przykład nie mają przemysłu ciężkiego. Elektrownie wodne to jedyna działalność ingerująca w środowisko, z którą możemy się tam spotkać - dodaje Felicja Bilska.

W audycji sprawdzamy też, jak powstał Bhutan, dlaczego każdy dzień w tym kraju kosztuje 250 dolarów i co się stało z tymi, którzy... zgubili przewodnika.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Michał Piwowarek

Gość: Felicja Bilska (dziennikarka, fotografka, podróżniczka)

Data emisji: 9.10.2017

Godzina emisji: 16.05

kul/mk

Czytaj także

W Indonezji znajdziesz wszystko...

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2016 19:25
- Od niezwykle nowoczesnej Dżakarty do kultur plemiennych, których życie nie zmieniło się od tysięcy lat - przekonywał w Czwórce Tomasz Tułak, podróżnik z klubu Om Tramping.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jednośladem po Dalekim Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2017 19:08
Rowerem przez północny Wietnam do południowych Chin wybrali się ojciec z synem - Arkadiusz i Adam Recławowie. W Czwórce opowiedzieli o swoich przeżyciach oraz o tym, czy warto w tamte rejony świata zapuszczać się jednośladem.   
rozwiń zwiń