Kiedy zaczyna się dorosłość i dlaczego... tak się jej boimy?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2017 18:27
- Młodzi ludzie z jednej strony wiedzą, że są już dorośli, z drugiej strony uważają, że brak im kompetencji społecznych i emocjonalnych, by zacząć samodzielne życie - wynika z badań.
Audio
  • Kiedy zaczyna się dorosłość i czy warto przed nią uciekać? (Czat Czwórki)
Dla młodych ludzi ważniejsze są kompetencje zawodowe niż interpersonalne. Stawiają na karierę, a wszelką odpowiedzialność związaną z relacjami traktują jako... przedwczesną starość - przekonywały ekspertki Czwórki
"Dla młodych ludzi ważniejsze są kompetencje zawodowe niż interpersonalne. Stawiają na karierę, a wszelką odpowiedzialność związaną z relacjami traktują jako... przedwczesną starość - przekonywały ekspertki CzwórkiFoto: Shutterstock.com/

rodzina 1200.jpg
Syndrom pełnego gniazda. O uciekaniu od dorosłości

- Widać negatywną postawę młodych ludzi wobec dorosłości, odrzucanie ról rodzicielskich, partnerskich, co miałoby w ich przekonaniu konstytuować tę dorosłość - mówiła dr Aleksandra Piotrowska. - Branie na siebie jakiejkolwiek odpowiedzialności oznacza dla nich "zapisanie się" od razu do grona ludzi starych - tłumaczyła.

Jak podkreślała, "płacimy w ten sposób za propagowanie przez lata postaw hedonistycznych i silnie indywidualistycznych".

- Przekonywaliśmy młodych ludzi, że są indywidualnościami, wyjątkowymi jednostkami i mają żyć tak, by to im było dobrze, mają realizować własny i tylko własny potencjał, plany i cele. I to są konsekwencje - mówiła ekspertka. Zaś jak tłumaczyła socjolog dr Agnieszka Kwiatkowska, według badań SWPS około połowa badanych młodych ludzi nie chce być dorosła. - Przekonują, że "dorosłość ma więcej minusów niż plusów" - mówiła ekspertka.

Jak opowiadała, wyróżniamy pięć oznak tradycyjnej dojrzałości. Jakie to oznaki i których z nich młodzi ludzie "boją się" najbardziej, a które uważają za najważniejsze? Dlaczego dla współczesnych młodych Polaków kompetencje ekonomiczne są ważniejsze niż interpersonalne? I jakie znaczenie dla obaw młodych ludzi mają błędy popełniane przez ich rodziców? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Dominika Klimek

Goście: dr Aleksandra Piotrowska (psycholog, Uniwersytet Warszawski), dr Agnieszka Kwiatkowska (socjolog, Uniwersytet SWPS)

Data emisji: 6.11.2017

Godzina emisji: 15.07

kd/ac

Czytaj także

Małżeństwo i młodość. Jest im nie po drodze?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2017 18:07
Według najnowszych badań CBOS młodzi ludzie coraz rzadziej i coraz później zawierają małżeństwa - wśród kobiet średni wiek zawierania małżeństw w ostatnich latach wzrósł z 23 do 27 lat, natomiast wśród mężczyzn z 25 do 28 lat. Jakie mogą być tego przyczyny? Dlaczego młodzi odkładają lub rezygnują ze ślubu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pieniądze. Jak o nich rozmawiać w związku?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 18:30
Dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach. Tego drażliwego tematu często unikają też pary i małżeństwa. Tymczasem to pieniądze są się jedną z najczęstszych przyczyn kłótni i kryzysów w związku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Syndrom pełnego gniazda. O ucieczce od dorosłości

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 18:00
Z raportu Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że ponad połowa osób pełnoletnich, stanu wolnego, które mieszkają z rodzicami to mężczyźni. Dlaczego nie kwapią się do wyprowadzki?
rozwiń zwiń